Jiří Faltýnek po podezřeních z korupce pozastavil své členství v brněnském ANO

Syn druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, Jiří Faltýnek, na vlastní žádost pozastavuje členství v hnutí, a to do konce roku 2020. Děje se tak krátce poté, co Aktuálně.cz a HN informovaly o tom, že policisté Jiřího Faltýnka podezřívají z korupce v kauze stamilionových manipulací zakázek, kterou policisté vyšetřují v Brně pod krycím jménem Stoka.
Syn Jaroslava Faltýnka.
Syn Jaroslava Faltýnka. | Foto: ČTK

"Potřebuju se po té mediální masáži zkoncentrovat," vysvětlil HN a Aktuálně.cz stručně Faltýnek. 

Syn šéfa poslanců ANO byl v minulosti mimo jiné členem vedení městské firmy Teplárny Brno. "Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám," zapsali policisté do spisu, s jehož obsahem se deník Aktuálně.cz seznámil.

Ve čtvrtek na post místopředsedy brněnského ANO rezignoval Pavel Dvořák. I o něm Aktálně.cz a HN napsaly, že jej vyšetřovatelé podezřívají z toho, že manipuloval veřejné zakázky spolu s policií řečenou ústřední postavou kauzy - exmístostarostou Brna-střed Jiřím Švachulou.

Situaci v brněnském ANO řešilo ve čtvrtek vedení hnutí. Nakonec předsednictvo v Praze odhlasovalo zrušení trojice místních organizací - v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a v Brně-Starém Lískovci.

Organizace Brno-střed, u níž Aktuálně.cz popsalo, jak do ní nechal místopředseda ANO Faltýnek v rozporu se zaběhlými pravidly a přes nesouhlas místních členů přijmout nejenom Švachulu, ale i jeho známé, zůstala netknutá. 

Do postů v brněnském hnutí ANO pomohl Jiřímu Faltýnkovi a dalším dle svědectví bývalých členů hnutí exprimátor Petr Vokřál, jeho náměstek Richard Mrázek a dvojka ANO Jaroslav Faltýnek.

 

Právě se děje

před 23 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. Kdo se jako volební lídr postaví do čela strany, která je označována za populistickou až krajně pravicovou, o tom rozhoduje na víkendovém sjezdu v Drážďanech 600 delegátů. Od rána se v saské metropoli konají demonstrace proti AfD, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou.

Očekává se, že lídři budou dva a že jedním z nich bude spolupředseda Tino Chrupalla, který patří k radikálnímu proudu. Hodně se hovořilo o Alici Weidelové, která spoluvede poslaneckou frakci strany ve Spolkovém sněmu. Ta dnes ale oznámila, že kandidovat nebude.

Vedle vnitřních třenic se AfD potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy