Jiří Faltýnek po podezřeních z korupce pozastavil své členství v brněnském ANO

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
6. 3. 2020 13:35
Syn druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, Jiří Faltýnek, na vlastní žádost pozastavuje členství v hnutí, a to do konce roku 2020. Děje se tak krátce poté, co Aktuálně.cz a HN informovaly o tom, že policisté Jiřího Faltýnka podezřívají z korupce v kauze stamilionových manipulací zakázek, kterou policisté vyšetřují v Brně pod krycím jménem Stoka.
Syn Jaroslava Faltýnka.
Syn Jaroslava Faltýnka. | Foto: ČTK

"Potřebuju se po té mediální masáži zkoncentrovat," vysvětlil HN a Aktuálně.cz stručně Faltýnek. 

Syn šéfa poslanců ANO byl v minulosti mimo jiné členem vedení městské firmy Teplárny Brno. "Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám," zapsali policisté do spisu, s jehož obsahem se deník Aktuálně.cz seznámil.

Ve čtvrtek na post místopředsedy brněnského ANO rezignoval Pavel Dvořák. I o něm Aktálně.cz a HN napsaly, že jej vyšetřovatelé podezřívají z toho, že manipuloval veřejné zakázky spolu s policií řečenou ústřední postavou kauzy - exmístostarostou Brna-střed Jiřím Švachulou.

Situaci v brněnském ANO řešilo ve čtvrtek vedení hnutí. Nakonec předsednictvo v Praze odhlasovalo zrušení trojice místních organizací - v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a v Brně-Starém Lískovci.

Organizace Brno-střed, u níž Aktuálně.cz popsalo, jak do ní nechal místopředseda ANO Faltýnek v rozporu se zaběhlými pravidly a přes nesouhlas místních členů přijmout nejenom Švachulu, ale i jeho známé, zůstala netknutá. 

Do postů v brněnském hnutí ANO pomohl Jiřímu Faltýnkovi a dalším dle svědectví bývalých členů hnutí exprimátor Petr Vokřál, jeho náměstek Richard Mrázek a dvojka ANO Jaroslav Faltýnek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy