Jiří Faltýnek po podezřeních z korupce pozastavil své členství v brněnském ANO

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
6. 3. 2020 13:35
Syn druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, Jiří Faltýnek, na vlastní žádost pozastavuje členství v hnutí, a to do konce roku 2020. Děje se tak krátce poté, co Aktuálně.cz a HN informovaly o tom, že policisté Jiřího Faltýnka podezřívají z korupce v kauze stamilionových manipulací zakázek, kterou policisté vyšetřují v Brně pod krycím jménem Stoka.
Syn Jaroslava Faltýnka.
Syn Jaroslava Faltýnka. | Foto: ČTK

"Potřebuju se po té mediální masáži zkoncentrovat," vysvětlil HN a Aktuálně.cz stručně Faltýnek. 

Syn šéfa poslanců ANO byl v minulosti mimo jiné členem vedení městské firmy Teplárny Brno. "Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám," zapsali policisté do spisu, s jehož obsahem se deník Aktuálně.cz seznámil.

Ve čtvrtek na post místopředsedy brněnského ANO rezignoval Pavel Dvořák. I o něm Aktálně.cz a HN napsaly, že jej vyšetřovatelé podezřívají z toho, že manipuloval veřejné zakázky spolu s policií řečenou ústřední postavou kauzy - exmístostarostou Brna-střed Jiřím Švachulou.

Situaci v brněnském ANO řešilo ve čtvrtek vedení hnutí. Nakonec předsednictvo v Praze odhlasovalo zrušení trojice místních organizací - v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a v Brně-Starém Lískovci.

Organizace Brno-střed, u níž Aktuálně.cz popsalo, jak do ní nechal místopředseda ANO Faltýnek v rozporu se zaběhlými pravidly a přes nesouhlas místních členů přijmout nejenom Švachulu, ale i jeho známé, zůstala netknutá. 

Do postů v brněnském hnutí ANO pomohl Jiřímu Faltýnkovi a dalším dle svědectví bývalých členů hnutí exprimátor Petr Vokřál, jeho náměstek Richard Mrázek a dvojka ANO Jaroslav Faltýnek.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy