Praha - Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang se nemusí obávat o místo ani po skandálu s únikem nahrávky porady ekonomického odboru tajné služby. Politici, kteří o jeho osudu rozhodují, ho dál podporují.
Jak zjistil deník Insider, Lang se může i po jedenácti letech v čele kontrarozvědky těšit důvěře jak premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, tak ministra vnitra a Sobotkova spolustraníka Milana Chovance.
Členům vlády nevadí ani informace, které minulý týden přinesl Insider: tedy že Lang chce nechat kvůli úniku nahrávky loňské porady poslat důstojníky na detektor lži, aby se pokusil zjistit, kdo záznam vynesl.
"Nevidím důvod pro změny ve vedení BIS," uvedl premiér Sobotka.
Chovanec se nechce ukvapit
Ministr vnitra Chovanec vzkázal, že nechce dělat ukvapené závěry. "I když plně rozumím kontrolní funkci médií, v případě tajných služeb je třeba pracovat s celou řadou informací, jež jsou z principu neveřejné. Proto bych nerad posuzoval kvalitu managementu BIS pouze na základě několika článků," sdělil Chovanec.
Dodal, že ředitel BIS zatím všechny pochybnosti o své práci rozptýlil. "Pan Lang mi dosud většinu mých pochybností dokázal vyvrátit. Pokud tomu tak bude i nadále, není důvod, aby neměl moji důvěru," podotkl Chovanec.
Přesto bude muset nejdéle sloužící ředitel v evropských tajných službách Jiří Lang odpovídat na nepříjemné otázky. Kvůli mediálně přetřásaným kauzám si ho pozve na kobereček sněmovní komise pro kontrolu BIS.
"Pan Lang nám sice nevysvětluje novinové články, nepochybně se ale příští týden domluvíme, kdy se s ním komise potká, a některé otázky mu budeme pokládat,“ řekl předseda komise Marek Benda z ODS.
Také podle Bendy však na Langovo odvolání mediální kauza nestačí. "Rozhodně si nemyslím, že šéf BIS má odcházet tím, že se vyvolá série novinových článků na jeho diskreditaci," míní Benda.
Hra zpravodajců?
O Langově konci se spekuluje už půl roku. Není však úplně zřejmé, zda to jsou jen záměrně vypouštěné zprávy určené k diskreditaci šéfa, který podle informací z bezpečnostní komunity nestraní žádným politikům.
"U tajné služby je to vždy válka jednotlivých – možná tuzemských, možná zahraničních – služeb, ve které novináři figurují jako oběti," dodal Marek Benda.
Jisté je, že uvnitř kontrarozvědky to vře. Neklid vyvolal kromě zjištění Insideru o testech na detektoru lži předchozí novinový článek v týdeníku Euro, který zveřejnil fragmenty záznamu ze zmíněné porady ekonomického odboru. Lang na záznamu podle Eura mluví o vyšetřování úniku dnes již zlidovělých odposlechů lobbisty Romana Janouška a exprimátora Prahy Pavla Béma pořízených v roce 2007.
Z Langova projevu na poradě údajně vyplývá, že vyšetřování úniku sám osobně řídil. To přitom nesmí. Vyšetřovat může jen inspekce BIS, která je ovšem Langovi podřízená.
Zveřejněný materiál vyvolal v tajné službě tak velký poprask, že agenti se jej podle Eura pokusili od týdeníku nepřímo odkoupit.
Vedení BIS se ke kauze odmítá konkrétně vyjádřit. A z principu ani nemůže. Mluvčí služby Jan Šubert jen v minulosti popřel, že by ředitel Jiří Lang osobně řídil jakékoliv vyšetřování. Tedy ani vyšetřování úniku nahrávky Janouška s Bémem. "Do šetření naší inspekce nikdy nevstupoval," uvedl Šubert s tím, že jako zpravodajská služba nic nevyšetřují.
"Nemůžeme, ani nesmíme vyšetřovat. Případnými delikty našich lidí se zabývá Inspekce BIS, která funguje jako policejní orgán a jejíž vyšetřování vždy dozoruje státní zástupce," dodal mluvčí Šubert.
Článek vyšel v pátek 17. října 2014 v sesterském deníku Insider.