Ředitel BIS chce podřízené otestovat na detektoru lži

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
7. 10. 2014 17:44
Na detektor lži zamíří převážná část ekonomického odboru kontrarozvědky. Ředitel BIS Jiří Lang tak chce zjistit, kdo nahrál a vynesl záznam z porady důstojníků z loňského listopadu.
Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang
Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang | Foto: bis.cz

Praha – Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang přišel s neobvyklým požadavkem: všechny důstojníky ekonomického odboru chce poslat na detektor lži. Šéf kontrarozvědky tak hodlá zjistit, kdo z jeho agentů tajně nahrál loňskou listopadovou poradu důstojníků a pak vynesl ven záznam, jehož útržky nedávno otiskl týdeník Euro.

Langa totiž nahrávka ohrožuje. Podle týdeníku je z ní patrné, že ředitel Lang měl osobně řídit vyšetřování úniku odposlechů pražského podnikatele Romana Janouška, ačkoliv šetřit trestné činy důstojníků kontrarozvědky Lang nesmí. To může dělat jen inspekce BIS.

Proto teď Lang chce na takzvaném polygrafu otestovat úplně všechny důstojníky ekonomického odboru. Porada se totiž odehrála před rokem a není úplně jasné, kdo přesně se jí zúčastnil.

Ředitel navíc podle zdrojů Insideru použil nátlakovou metodu, přestože agenty k testu nesmí nutit. Na poradě koncem září všem „podezřelým“ oznámil, že o vyšetření na detektoru dobrovolně zažádají sami. A pokud neposlechnou, nechá je přeřadit na méně atraktivní práci.

"Všichni z ekonomického odboru musí podepsat dokumenty o dobrovolném vyšetření na polygrafu," řekl deníku Insider zdroj obeznámený s děním v tajné službě. Dodal také, že ne všichni poslechli.

Vedení BIS se odmítá k případu jakkoliv vyjadřovat. "Příběh údajně zaznamenané porady, který předložil časopis Euro, nebudeme komentovat," uvedl mluvčí služby Jan Šubert.

Ještě než Lang přišel s nápadem nechat agenty prověřit na detektoru lži, nechal zabavit nahrávací zařízení všech operativců. Domníval se, že záznam z porady má některý z nich na svém diktafonu. Podle informací dvou na sobě nezávislých zdrojů Insideru ale ředitel nic nenašel.

“V předsálí se před poradou musí odevzdávat telefony a další podobná zařízení. Je tak pravděpodobné, že kdo záznam pořídil, měl nahrávač připevněný na těle,” řekl zdroj Insideru.

Tajně nahraná porada ekonomického odboru BIS se konala loni 1. listopadu, tedy přesně v den, kdy policie zatkla exministra dopravy a bývalého šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a bývalého důstojníka BIS a pozdějšího šéfanalytika protikorupční policie Jana Petržílka.

Lang na poradě podle týdeníku Euro říká podřízeným, že právě Petržílek vynesl Bártovi záznam telefonických hovorů podnikatele Romana Janouška s bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem z roku 2007. Proto má být zřejmé, že Lang do vyšetřování Petržílka zasahoval. Přepisy telefonátů otiskla předloni na jaře MF Dnes.

Umělá kauza

Únik nahrávky z porady BIS podle zdrojů z bezpečnostní komunity může svědčit o tom, že jde o účelový krok v době, kdy se hlasitě hovoří o konci ředitele Jiřího Langa. Nový skandál tak má posloužit k jeho odstranění.

Podobný názor má i člen komise pro kontrolu BIS, sociálnědemokratický poslanec Jeroným Tejc. "Podle mého názoru se jedná o uměle vyvolávanou kauzu s cílem poškodit ředitele služby. Podstatné je, že se s velkou pravděpodobností podařilo najít původce úniku a způsob, jakým se měl únik stát (tedy Jana Petržílka - pozn. red.). Definitivní jistotu ale může dát pouze rozhodnutí soudu," uvedl Tejc.

Langův konec

O Langově konci v čele kontrarozvědky se hovoří od léta. Dosud však nebyly vyřešeny klíčové otázky spojené s jeho případným odchodem: tedy kam zamíří a kdo ho nahradí.

Podle dřívějších informací deníku Aktuálně.cz je nejvážnějším adeptem na jeho místo Daniel Rous, bezpečnostní ředitel polostátního energetického kolosu ČEZ. Rouse, kterého kdysi sledovala agentura ABL Víta Bárty, však údajně s oficiální nabídkou ale ještě nikdo neoslovil. "Pokud někdo něco šíří, tak je to o mně beze mě," uvedl Rous.

Jiří Lang by mohl zamířit opačným směrem, tedy do vrcholového managementu ČEZu.

Spekulovalo se také o tom, že by si Lang vyměnil křeslo s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Dušanem Navrátilem. Pak by však hrozilo, že si Lang ponechá alespoň částečný vliv na dění uvnitř BIS.

Článek vyšel 8. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel nejstarší fotbalový reprezentant, Pazderovi bylo 92 let

Zemřel bývalý fotbalový útočník Arnošt Pazdera, jenž byl v 92 letech nejstarším žijícím reprezentantem. S odkazem na rodinu o tom ve čtvrtek informoval oficiální web Fotbalové asociace České republiky.

Pazderovo jméno je spojeno především se Spartou Praha, v jejímž dresu odehrál 597 zápasů a vstřelil 114 gólů. Na Letné získal v letech 1952 a 1965 mistrovské tituly.

V národním mužstvu odehrál Pazdera v 50. letech 19 zápasů a vstřelil tři branky. Nezapomenutelný byl jeho gól po sólu z půlky hřiště v utkání v Budapešti v roce 1956, kde Československo vyhrálo 4:2 a uštědřilo hvězdným Maďarům první domácí porážku po 13 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy