Ředitel BIS chce podřízené otestovat na detektoru lži

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
7. 10. 2014 17:44
Na detektor lži zamíří převážná část ekonomického odboru kontrarozvědky. Ředitel BIS Jiří Lang tak chce zjistit, kdo nahrál a vynesl záznam z porady důstojníků z loňského listopadu.
Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang
Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang | Foto: bis.cz

Praha – Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang přišel s neobvyklým požadavkem: všechny důstojníky ekonomického odboru chce poslat na detektor lži. Šéf kontrarozvědky tak hodlá zjistit, kdo z jeho agentů tajně nahrál loňskou listopadovou poradu důstojníků a pak vynesl ven záznam, jehož útržky nedávno otiskl týdeník Euro.

Langa totiž nahrávka ohrožuje. Podle týdeníku je z ní patrné, že ředitel Lang měl osobně řídit vyšetřování úniku odposlechů pražského podnikatele Romana Janouška, ačkoliv šetřit trestné činy důstojníků kontrarozvědky Lang nesmí. To může dělat jen inspekce BIS.

Proto teď Lang chce na takzvaném polygrafu otestovat úplně všechny důstojníky ekonomického odboru. Porada se totiž odehrála před rokem a není úplně jasné, kdo přesně se jí zúčastnil.

Ředitel navíc podle zdrojů Insideru použil nátlakovou metodu, přestože agenty k testu nesmí nutit. Na poradě koncem září všem „podezřelým“ oznámil, že o vyšetření na detektoru dobrovolně zažádají sami. A pokud neposlechnou, nechá je přeřadit na méně atraktivní práci.

"Všichni z ekonomického odboru musí podepsat dokumenty o dobrovolném vyšetření na polygrafu," řekl deníku Insider zdroj obeznámený s děním v tajné službě. Dodal také, že ne všichni poslechli.

Vedení BIS se odmítá k případu jakkoliv vyjadřovat. "Příběh údajně zaznamenané porady, který předložil časopis Euro, nebudeme komentovat," uvedl mluvčí služby Jan Šubert.

Ještě než Lang přišel s nápadem nechat agenty prověřit na detektoru lži, nechal zabavit nahrávací zařízení všech operativců. Domníval se, že záznam z porady má některý z nich na svém diktafonu. Podle informací dvou na sobě nezávislých zdrojů Insideru ale ředitel nic nenašel.

“V předsálí se před poradou musí odevzdávat telefony a další podobná zařízení. Je tak pravděpodobné, že kdo záznam pořídil, měl nahrávač připevněný na těle,” řekl zdroj Insideru.

Tajně nahraná porada ekonomického odboru BIS se konala loni 1. listopadu, tedy přesně v den, kdy policie zatkla exministra dopravy a bývalého šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a bývalého důstojníka BIS a pozdějšího šéfanalytika protikorupční policie Jana Petržílka.

Lang na poradě podle týdeníku Euro říká podřízeným, že právě Petržílek vynesl Bártovi záznam telefonických hovorů podnikatele Romana Janouška s bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem z roku 2007. Proto má být zřejmé, že Lang do vyšetřování Petržílka zasahoval. Přepisy telefonátů otiskla předloni na jaře MF Dnes.

Umělá kauza

Únik nahrávky z porady BIS podle zdrojů z bezpečnostní komunity může svědčit o tom, že jde o účelový krok v době, kdy se hlasitě hovoří o konci ředitele Jiřího Langa. Nový skandál tak má posloužit k jeho odstranění.

Podobný názor má i člen komise pro kontrolu BIS, sociálnědemokratický poslanec Jeroným Tejc. "Podle mého názoru se jedná o uměle vyvolávanou kauzu s cílem poškodit ředitele služby. Podstatné je, že se s velkou pravděpodobností podařilo najít původce úniku a způsob, jakým se měl únik stát (tedy Jana Petržílka - pozn. red.). Definitivní jistotu ale může dát pouze rozhodnutí soudu," uvedl Tejc.

Langův konec

O Langově konci v čele kontrarozvědky se hovoří od léta. Dosud však nebyly vyřešeny klíčové otázky spojené s jeho případným odchodem: tedy kam zamíří a kdo ho nahradí.

Podle dřívějších informací deníku Aktuálně.cz je nejvážnějším adeptem na jeho místo Daniel Rous, bezpečnostní ředitel polostátního energetického kolosu ČEZ. Rouse, kterého kdysi sledovala agentura ABL Víta Bárty, však údajně s oficiální nabídkou ale ještě nikdo neoslovil. "Pokud někdo něco šíří, tak je to o mně beze mě," uvedl Rous.

Jiří Lang by mohl zamířit opačným směrem, tedy do vrcholového managementu ČEZu.

Spekulovalo se také o tom, že by si Lang vyměnil křeslo s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Dušanem Navrátilem. Pak by však hrozilo, že si Lang ponechá alespoň částečný vliv na dění uvnitř BIS.

Článek vyšel 8. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 33 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

před 1 hodinou

Spojené státy sníží cla na čínský dovoz, tvrdí agentura Reuters

Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. S odvoláním na nejmenované americké zdroje obeznámené s jednáním o očekávané obchodní smlouvě USA a Číny o tom informovala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Bílý dům nevydal k jednání oficiální prohlášení, což podle Reuters vyvolává spekulace o tom, zda s návrhy souhlasily obě zainteresované strany.

Další zprávy