Praha/Ostrava - Zdánlivě okrajový, ale v ekologické komunitě renomovaný festival Ekofilm vyvolal ostrý protest předních českých filmařů proti ministerstvu životního prostředí Tomáše Chalupy.
Dokumentaristkám Olze Sommerové, Heleně Třeštíkové, režisérovi Jiřímu Menzelovi nebo herci Janu Duškovi se nelíbí, že se tradiční mezinárodní přehlídka ekologických snímků po letech přestěhovala z Českého Krumlova do Ostravy. A že změnila pořadatele.
Filmaři a několik desítek dalších příznivců Ekofilmu upozornili i na to, že se tato změna stala až na poslední chvíli, čímž je podle nich ohrožena mezinárodní reputace festivalu, kde se promítaly snímky z celého světa.
Úřad ministra Chalupy koncem března vyzval zájemce o pořádání letošního a dalších dvou ročnků Ekofilmu, aby se přihlásili do výběrového řízení do konce dubna. Jenže v červenci byla soutěž zrušena a vyhlášena nová.
Málo času na kvalitní festival
Dlouholetý pořadatel, sdružení Ekofilm, se ale do tendru už nepřihlásil. Zdůvodnilo to tím, že na přípravu skutečně kvalitního festivalu, které se tradičně konal v říjnu, zbývá málo času.
Historie Ekofilmu
- Ekofilm vznikl v roce 1974 v Ostravě a je nejstarším ekologickým festivalem v Evropě.
- Později se přestěhoval do Českého Krumlova a Českých Budějovic.
- Od roku 2000 je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí ECOmove International.
- Patří k nejlepším ekologickým festivalům na světě.
- Každoročně ho navštíví několik tisíc diváků a dalších hostů.
"V tak krátkém termínu nelze zaručit organizaci ani lokální akce, natož akce mezinárodního významu," uvedlo sdružení Ekofilm v otevřeném dopise ministru Tomáši Chalupovi.
Jeden zájemce o organizaci
Do soutěže se nakonec přihlásil jediný zájemce - ostravské sdružení Perseus - a ministerstvo životního prostředí posunulo termín festivalu na začátek prosince.
"Jsme znepokojeni autoritativním způsobem tohoto rozhodnutí a manažersky nezvládnutým výběrovým řízením, především pozdním termínem jeho vyhlášení. Pokud ministerstvo chystalo tyto zásadní změny, mělo zorganizovat výběrové řízení s ročním předstihem," stojí v prohlášení, které kromě zmiňovaných filmařů podepsal někdejší ministr životního prostředí a mezinárodně respektovaný ekolog Bedřich Moldan, uznávaný geolog Václav Cílek, architekt a spoluautor pražského Tančícího domu Vlado Milunič, režisér Josef Císařovský nebo někdejší festivaloví porotci a další činovníci.
Sdružení Perseus přitom kromě Ekofilmu pořádá i jiný, lokální, festival Tour Film. Autoři dokumentů upozorňují, že byli sdružením vyzváni, aby své snímky, které poslali na Tour film, přihlásili také na festival Ekofilm.
Dokumentaristka Sommerová dokonce oznámila, že ze všech těchto důvodů nepřijala nabízenou funkci prezidentky festivalu v Ostravě. "Plnohodnotný filmový festival mezinárodního významu nelze zorganizovat během dvou měsíců," sdělila.
Chalupa: Do Ostravy se fetsival hodí
Ministr Tomáš Chalupa upozornil, že Ekofilm vznikl v Ostravě a letos se tedy vrací do místa svého rodiště.
"Především z toho důvodu, že otázka životního prostředí je na Ostravsku mimořádně aktuální. Za další proto, že Ostrava, i když je průmyslovým městem, je zároveň jedním z nejzelenějších měst v České republice a v její těsné blízkosti se nacházejí přírodní rezervace a chráněné krajinné oblasti. A v neposlední řadě i z toho důvodu, že moravskoslezská metropole nabízí jedinečnou možnost zdůraznit opomíjenou část Ekofilmu - péči o kulturní dědictví v podobě industriálních památek," uvedl Chalupa.
Ředitelka pořadatelské organizace Marcela Mrózková Heříková nevidí nic nemorálního nebo špatného v tom, když se jeden snímek zúčastní lokálního Tour Filmu i mezinárodního Ekofilmu.
Podle Lucie Erbenové z ministerstva životního prostředí už nový Ekofilm nebude jen pro malou, úzkou skupinu lidí, kteří se zajímají o ekologii. "Bude to festival pro všechny," řekla Erbenová a jmenovala například rodiny s dětmi.
Diváků každý rok přibývalo
Proti tomu se ohradili někdejší organizátoři Ekofilmu a předložili tabulku, z níž vyplývá, že diváků festivalu rok od roku přibývalo. Zatímco v roce 2002 na přehlídku zavítaly dva tisíce diváků, o sedm let později to už bylo osm tisíc.
Filmaři a další osm desítek signatářů prohlášení k Ekofilmu vyzvalo ministra Tomáše Chalupu, aby od příštího roku vrátil filmový festival do jižních Čech, kde je i spjat s tamní studentskou komunitou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Výzva zatím zůstala bez odezvy ministerstva.