Práci našlo 74 tisíc ukrajinských uprchlíků. Kvůli jazyku ale hlavně nekvalifikovanou

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
6. 8. 2022 8:47
Česko dosud udělilo 403 tisíc víz dočasné ochrany Ukrajincům prchajícím před válkou. Podle Úřadu práce si našlo v zemi práci 74 tisíc z nich. Nejčastěji nastupují na dlouhodobě neobsazené pozice ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví nebo při sezonních pracích. V uplatnění ve své původní profesi jim brání zejména jazyková bariéra.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Kvůli válce, která na Ukrajině zuří už téměř půl roku, přicházejí do Evropské unie uprchlíci. Rusko do země vpadlo na konci února. Hned v březnu Česko schválilo zákony umožňující Ukrajincům s udělenou dočasnou ochranou volný přístup na místní trh práce.

Podle údajů Úřadu práce si od začátku války na Ukrajině našlo v Česku prácovní místo přes 97 tisíc ukrajinských uprchlíků. Zhruba tři čtvrtiny z nich jsou ženy. Někteří se ale už vrátili do vlasti nebo ze zaměstnání odešli. K začátku srpna jich v Česku legálně podle úřadu pracuje zhruba 74 tisíc.

Uprchlíci nejčastěji pracují ve zpracovatelském průmyslu jako montážní dělníci výrobků a zařízení, dále jako pomocníci ve stavebnictví, výrobě, dopravě nebo vykonávají sezonní práce. "Jejich příchod český pracovní trh dosud nijak výrazně neovlivnil," uvádí mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Příchozí podle ní nastupují zpravidla na dlouhodobě neobsazené pozice.

"Zároveň platí, že do České republiky přicházely a přicházejí především ženy, což znamená, že většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti," vysvětluje mluvčí. Podotýká, že Ukrajinky, které v Česku našly přístřeší, dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu. 

Analýza ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že zhruba 80 procent ukrajinských uprchlíků působí v nekvalifikovaných profesích. V uplatnění původní kvalifikace jim brání zejména jazyková bariéra. 

Část uprchlíků odjela jinam nebo se vrátila

Státní úřad inspekce práce od dubna letošního roku zahájil 311 kontrol podmínek, za kterých v Česku ukrajinští uprchlíci pracují. Zatím dokončil devadesát. Odhalil případy nelegálního nebo zastřeného zaměstnávání či porušení informačních povinností. V tiskové zprávě uvedl, že ani v jednom případě nezjistil, že by uprchlíci pracovali za nižší mzdy ani za horších pracovních podmínek než ostatní zaměstnanci na stejných pozicích. 

Za téměř šest měsíců války na Ukrajině dostalo víza dočasné ochrany 403 tisíc uprchlíků. Z toho bylo podle dat cizineckého informačního systému spravovaného policií a ministerstvem vnitra v období od 24. února do 31. července ukončeno 6533 ukončených dočasných ochran. To může ukončit jak odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, tak samotný cizinec.

Zmapovat přesný počet Ukrajinců, kteří zemi za poslední půlrok opustili, nejde. Někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí zpět do vlasti. "Česká republika jako vnitroschengenský stát nemůže evidovat počet ukrajinských uprchlíků, kteří naši zemi opouští, neboť nemá kontroly na vnitřních hranicích," vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

VIDEO: Ukrajinci se vracejí do domovů na frontové linii, na bezpečný život nemají finance

Navzdory bojům se desetitisíce lidí vracejí zpět do svých domovů v blízkosti frontové linie v Doněcké oblasti. | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy