UJAK dostala seznam podmínek, musí zveřejnit práce na webu

Matěj Smlsal
18. 2. 2015 14:57
Pokud se jí nepovede všechny podmínky splnit, obor Speciální pedagogika – učitelství, které v prosinci nedostalo akreditaci, skončí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) dostala od Akreditační komise seznam podmínek a termíny, do kterých je musí splnit.

Pokud se jí to nepovede, obor Speciální pedagogika – učitelství, který v prosinci nedostal akreditaci, skončí. V současnosti ho studuje tisíc lidí. Informoval o tom server iHNED.cz.

Vznikne speciální web

UJAK například musí do 1. dubna vytvořit webovou aplikaci na vkládání bakalářských a diplomových prací školy i s posudky.

"Do ní budou vloženy a zveřejněny všechny práce z programů speciální pedagogiky, které prošly obhajobou od 1. ledna 2014, spolu s posudky a výsledkem obhajoby," píše se v prohlášení Akreditační komise.

Zveřejněny budou muset být i práce, které teprve vzniknou. A to ještě předtím, než studenti půjdou k obhajobě.

Komise zároveň prověří každého studenta. Hlavně se zaměří na to, jak je vedena jeho diplomová práce a zdali absolvoval dostatečnou praxi.

Vše pohlídá pracovní skupina

Kvůli UJAK také vznikne speciální pracovní skupina, která bude na plnění podmínek od března dohlížet.

Tvořit ji budou odborníci na speciální pedagogiku z fakult, které společně s Akreditační komisí podmínky pro školu sestavily, tedy z Univerzity Karlovy v Praze, Masarykovy univerzity v Brně a Univerzity Palackého v Olomouci. Náklady na činnost této skupiny by měl hradit UJAK.

"Pracovní skupina určí do 10. dubna 2015, kteří studenti splňují podmínky k řádnému ukončení studia (zejména z hlediska kvality proběhlé praxe a kvality tématu a vedení diplomové práce), a u kterých studentů je nezbytné absolvování další praxe nebo změna tématu či vedoucího diplomové práce," stojí v prohlášení.

Studenti, kteří při prověřování neuspějí, půjdou ke státnicím až později. "Moje představa by byla, že by se státnice rozdělily. Někdo by končil v červnu, někdo v září a někdo v prosinci," řekla už minulý týden v rozhovoru pro HN předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Univerzita: všechno splníme

Univerzita bude muset také předložit seznam lidí, kteří budou u státnic zkoušet. U členů, kteří nejsou docenty nebo profesory, bude komise žádat doklad o jejich schválení vědeckou radou.

Na středeční schůzce se navíc dohodlo, že u státnic mohou přísedět jako pozorovatelé i členové skupiny.

Mluvčí univerzity Jan Červenka vzkázal, že škola splní všechny podmínky. "UJAK neprodleně zahajuje přípravu všech podkladů. S ohledem na snahu o co nejrychlejší řešení situace nebudeme nyní komentovat jednotlivé body, nicméně jsme přesvědčeni, že je UJAK schopna všechny uvedené požadavky v zadaných termínech splnit," sdělil.

Zatím není stále jasné, co bude se studenty 1. ročníku. Rozhodnout by se mělo v říjnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy