UJAK dostala seznam podmínek, musí zveřejnit práce na webu

Matěj Smlsal
18. 2. 2015 14:57
Pokud se jí nepovede všechny podmínky splnit, obor Speciální pedagogika – učitelství, které v prosinci nedostalo akreditaci, skončí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) dostala od Akreditační komise seznam podmínek a termíny, do kterých je musí splnit.

Pokud se jí to nepovede, obor Speciální pedagogika – učitelství, který v prosinci nedostal akreditaci, skončí. V současnosti ho studuje tisíc lidí. Informoval o tom server iHNED.cz.

Vznikne speciální web

UJAK například musí do 1. dubna vytvořit webovou aplikaci na vkládání bakalářských a diplomových prací školy i s posudky.

"Do ní budou vloženy a zveřejněny všechny práce z programů speciální pedagogiky, které prošly obhajobou od 1. ledna 2014, spolu s posudky a výsledkem obhajoby," píše se v prohlášení Akreditační komise.

Zveřejněny budou muset být i práce, které teprve vzniknou. A to ještě předtím, než studenti půjdou k obhajobě.

Komise zároveň prověří každého studenta. Hlavně se zaměří na to, jak je vedena jeho diplomová práce a zdali absolvoval dostatečnou praxi.

Vše pohlídá pracovní skupina

Kvůli UJAK také vznikne speciální pracovní skupina, která bude na plnění podmínek od března dohlížet.

Tvořit ji budou odborníci na speciální pedagogiku z fakult, které společně s Akreditační komisí podmínky pro školu sestavily, tedy z Univerzity Karlovy v Praze, Masarykovy univerzity v Brně a Univerzity Palackého v Olomouci. Náklady na činnost této skupiny by měl hradit UJAK.

"Pracovní skupina určí do 10. dubna 2015, kteří studenti splňují podmínky k řádnému ukončení studia (zejména z hlediska kvality proběhlé praxe a kvality tématu a vedení diplomové práce), a u kterých studentů je nezbytné absolvování další praxe nebo změna tématu či vedoucího diplomové práce," stojí v prohlášení.

Studenti, kteří při prověřování neuspějí, půjdou ke státnicím až později. "Moje představa by byla, že by se státnice rozdělily. Někdo by končil v červnu, někdo v září a někdo v prosinci," řekla už minulý týden v rozhovoru pro HN předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Univerzita: všechno splníme

Univerzita bude muset také předložit seznam lidí, kteří budou u státnic zkoušet. U členů, kteří nejsou docenty nebo profesory, bude komise žádat doklad o jejich schválení vědeckou radou.

Na středeční schůzce se navíc dohodlo, že u státnic mohou přísedět jako pozorovatelé i členové skupiny.

Mluvčí univerzity Jan Červenka vzkázal, že škola splní všechny podmínky. "UJAK neprodleně zahajuje přípravu všech podkladů. S ohledem na snahu o co nejrychlejší řešení situace nebudeme nyní komentovat jednotlivé body, nicméně jsme přesvědčeni, že je UJAK schopna všechny uvedené požadavky v zadaných termínech splnit," sdělil.

Zatím není stále jasné, co bude se studenty 1. ročníku. Rozhodnout by se mělo v říjnu.

 

Právě se děje

Další zprávy