Studenti bojují za UJAK. Na webu zveřejňují své příběhy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 2. 2015 14:49
Lidé studující ohrožený obor speciální pedagogika oceňují víkendové přednášky, protože tak mohou dál učit na základních školách.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Studenti soukromé Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) vyrazili do boje za svou alma mater a založili internetovou iniciativu chcemestudovat.cz.

Aby dali najevo nesouhlas se stanoviskem Akreditační komise, která doporučila neprodloužit akreditaci oboru speciální pedagogika, zveřejňují své osobní příběhy a pozitivní zkušenosti se studiem.

Na webu je podle předsedy iniciativy Martina Staňka zatím publikovaná zhruba stovka příběhů, které studenti této školy píšou pod vlastním jménem. "Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková se mimo jiné ve svých mediálních vystoupeních opírá o jisté stížnosti samotných posluchačů. Rádi bychom touto iniciativou podobná vyjádření vyvrátili," uvedl Staněk.

Vyjadřují se především studenti učitelsky zaměřeného oboru speciální pedagogika, kteří si na UJAK doplňují nezbytnou pedagogickou kvalifikaci. Vysoký počet studentů, které univerzita nabrala kvůli zájmu v souvislosti s požadavky zákona o pedagogických pracovnících, byl hlavní výtkou Akreditační komise.

Studenti oceňují, že na UJAK je kombinované studium výhradně o víkendech, nikoliv v pátek a v sobotu, jak bývá zvykem na veřejných vysokých školách. Je tak jednodušší ho zkombinovat s pracovním vytížením.

“UJAK je jediná škola, která mi ihned umožnila studium učitelství v navazujícím magisterském oboru a vyhověla našim požadavkům studia o sobotách a nedělích. Proto jsme si nemuseli brát dovolenou na přednášky, v našich třídách nemusel nikdo suplovat," napsala Vladimíra Pelzmannová, která už 27 let učí na prvním stupni. 

"Pokud nebudeme moci na UJAK dostudovat, od září ztratíme zaměstnání, které většina z nás vykonává řadu let. V mém věku nebude snadné či přímo nemožné získat práci v jiném oboru. Mám ukončený první semestr, který mě stál spoustu peněz, času, úsilí a nervů," dodala.

Ohroženo je 1400 studentů

"Studium na UJAKu mi za jeden semestr dalo více nežli předchozí bakalářské studium na veřejné vysoké škole. Škola zajišťuje kvalitní studium vedené naprostými profesionály ve svých oborech, kteří mají mnohaleté zkušenosti i z praxe," míní další ze studentů Vladimír Štalmach.

Podle Staňka iniciativa také dokončuje petici, kterou chtějí předat ministerstvu i Akreditační komisi.

V případě neprodloužení akreditace by zhruba 1400 studentům speciální pedagogiky hrozilo, že budou muset studium dokončit jinde. Univerzita se však chce proti stanovisku komise odvolat a do situace se vložil i ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Sešel se nejen s vedením UJAK, ale také s děkany pedagogických fakult veřejných vysokých škol.

Ti v úterý přislíbili, že poskytnou odbornou garanci, aby studenti speciální pedagogiky mohli dokončit studium na UJAK. Mohlo by to být argumentem pro prodloužení akreditace do konce letošního roku. Předsedkyně Akreditační komise je prý tomuto řešení nakloněna.

Akreditační komise po zasedání na začátku února rovněž uvedla, že kvůli problémům UJAK připraví podnět pro zahájení řízení o odebrání státního souhlasu k činnosti. Proces, který by mohl znamenat zánik této školy, by se mohl táhnout i několik let. Zatím přitom ani nezačal.

 

Právě se děje

Další zprávy