Pedagogické fakulty dohlédnou na dostudování studentů UJAK

ČTK ČTK
10. 2. 2015 16:01
Na úterní schůzce se na tom domluvili ministr školství Marcel Chládek, rektor UJAK Luboš Chaloupka a děkani pedagogických fakult.
Ministr školství Marcel Chládek
Ministr školství Marcel Chládek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pedagogické fakulty veřejných vysokých škol poskytnou odbornou garanci, aby mohli studenti speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) dokončit své studium.

Minimálně studenti závěrečného ročníku by mohli získat diplom na této soukromé vysoké škole. O konkrétních podmínkách případných přestupů dalších studentů na jiné vysoké školy se bude jednat později.

Na úterní schůzce se na tom domluvili ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), rektor UJAK Luboš Chaloupka a děkani pedagogických fakult.

V posledním ročníku jsou zhruba čtyři stovky ze 1418 ohrožených studentů. Ti by mohli dotáhnout studium do konce díky konsorciu ze zástupců pedagogických fakult, které bude odborným garantem kvality.

"To by mohl být argument, aby se mohla prodloužit akreditace do 31. prosince," řekl ministr Chládek. Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková, s níž se dnes rovněž sešel, je podle něj tomuto postupu nakloněna.

V průběhu odvolacího procesu, kdy se bude UJAK snažit zvrátit stanovisko komise o neprodloužení akreditace tomuto oboru, je možné průběžně jednat o případných přestupech dalších studentů na veřejné vysoké školy. "Pokud by všichni nemohli dostudovat na UJAK, rozšířili bychom možnost přijetí na veřejných fakultách," řekl ministr.

Největší soukromá univerzita v zemi UJAK s hodnocením komise ani dalšími zveřejňovanými informacemi nesouhlasí.

Na svých internetových stránkách zveřejnila seznam údajných omylů, které se o ní šíří, s jejich uvedením na pravou míru. Soukromá univerzita v něm znovu zdůrazňuje, že jeden učitel rozhodně nevede 65 diplomových prací, ale maximálně dvacet. Akreditační komise při kalkulaci 65 prací na učitele vycházela z počtu studentů a pedagogů zaměstnaných přímo na UJAK.

Univerzita považuje za nepravdivou také argumentaci, že má jako celek příliš mnoho studentů a málo učitelů. Poukazuje na to, že počet studentů od roku 2010 na základě doporučení Akreditační komise snížila z 11 350 na 5829.

Zaměstnává přitom 233 akademických pracovníků a k tomu dalších 185 externích spolupracovníků, což je zhruba 25 studentů na jednoho pracovníka. Zákon ani žádný předpis přitom nestanovuje poměr počtu studentů a učitelů.

Přímo v učitelsky zaměřeném oboru speciální pedagogika je vysoký počet studentů dán tím, že univerzita vyšla vstříc požadavkům pedagogů na doplnění kvalifikace kvůli zákonu o pedagogických pracovnících.

V současné době je pouze na tomto magisterském oboru, tedy bez příbuzného oboru speciální pedagogika, v obou ročnících zhruba tisícovka studentů. Od podzimu by se však měl jejich počet snížit na 340 studentů, pokud se tedy univerzitě podaří zvrátit stanovisko Akreditační komise neprodloužit akreditaci pro tento obor. Studentům, kteří jsou převážně v kombinované formě studia, se věnuje 36 pedagogů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy