"Oznámení ohledně přestupku proti střetu zájmů na pana Ivo Valentu jsme přijali, nicméně v této věci rozhodovat nebudeme," uvedla pro Aktuálně.cz tisková mluvčí zlínského magistrátu Irena Orságová.
Senátor má sice bydliště ve Zlíně, a magistrát je tedy místně příslušný věc řešit v přestupkovém řízení, jenže od loňských voleb je nově zastupitelem města. Úřad se proto musel z případu podle přestupkového zákona vyloučit a postoupil věc Zlínskému kraji.
Jenže Valenta je od roku 2016 i krajským zastupitelem, v prošetřování je tak ze hry i krajský úřad. "Z tohoto důvodu nečiní žádné úkony a věc předá nadřízenému správnímu orgánu - ministerstvu spravedlnosti -, aby pověřil řízením o přestupku pana Ivo Valenty správní orgán v jiném kraji," řekla krajská mluvčí Adéla Kousalová.
Podle ministerstva spravedlnosti postupoval kraj správně. "Pokud organizace Transparency International podala podnět k prověření Magistrátu statutárního města Zlín, je tento úřad z projednávání věci vyloučen, protože odvolacím orgánem by v daném případě byl Krajský úřad Zlínského kraje, kde senátor Valenta působí jako zastupitel. Ze stejného důvodu ve věci nemůže činit žádné procesní úkony ani samotný Krajský úřad Zlínského kraje," vysvětlil Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.
Zatím tedy není jasné, který úřad se podnětem bude zabývat. Valentovi hrozí v přestupkovém řízení pokuta do 250 tisíc korun. Podle ministerstva případ zřejmě dostane některý z městských úřadů v sousedství Zlínského kraje.
"Standardně pověřujeme ten obecní úřad obce s rozšířenou působností v jiném kraji, který je nejblíže místu trvalého pobytu daného veřejného funkcionáře," řekl Bačkovský s tím, že nejbližší úřad se vybírá z důvodu hospodárnosti.
Valenta tvrzení Transparency International odmítá
Organizace Transparency International v polovině prosince loňského roku podala na zlínský magistrát podnět k prošetření možného střetu zájmů senátora Ivo Valenty (za soukromníky). Podle organizace Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá mimo jiné regionální televizi TV Brno 1. Valenta toto tvrzení jednoznačně odmítl.
TI je přesvědčena, že se tím Valenta provinil proti českému zákonu o střetu zájmů, který zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad dojde k závěru, že veřejný funkcionář zákon porušil, udělí mu pokutu do výše 250 tisíc korun.
Podobný podnět podala skupina i na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému ovládání médií ve skupině Mafra. Případ už řeší úřad v Černošicích u Prahy, který předpokládá, že rozhodnutí ohledně premiéra vydá do 26. ledna.