Senátor Valenta je ve střetu zájmů, ovládá regionální stanici, tvrdí Transparency

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2018 11:16
Organizace Transparency International v pondělí podala na zlínský magistrát podnět k prošetření možného střetu zájmů senátora Iva Valenty (za Soukromníky). Podle organizace Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1. Valenta toto tvrzení jednoznačně odmítl.
Ivo Valenta
Ivo Valenta | Foto: ČTK

Podle Transparency International (TI) ovládá Valenta regionální televizi prostřednictvím českých a kyperských společností, což organizace dokládá potvrzeními kyperského ministerstva obchodu a výpisy z českého obchodního rejstříku.

TI je přesvědčena, že se tím Valenta provinil proti českému zákonu o střetu zájmů, který zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny.

Podobný podnět podala skupina i na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému ovládání médií ve skupině Mafra.

"V žádném případě neporušuji zákon o střetu zájmů," prohlásil Valenta. Podle něho zákon porušit nemohl, neboť funkce ve zlínském krajském či městském zastupitelstvu vykonával jako jejich neuvolněný, tedy neplacený člen. "Ať si Transparency International podává podněty, jaké chce. Mám pocit, že se tato organizace pouze snaží vyvolat umělou kauzu a cíleně diskreditovat moji osobu," dodal.

Valenta v polovině října serveru iRozhlas.cz řekl, že převede nejpozději začátkem příštího roku majetek do svěřenského fondu. Valentovi patří mimo jiné loterijní společnost Synot Tip či 70procentní podíl ve společnosti Our Media, pod kterou spadá nejen TV Brno 1, ale i televize Praha TV, portál Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda a web Pravda.sk.

TI upozorňuje, že na internetové servery se zákon o střetu zájmů nevztahuje. Organizace to považuje za mezeru v zákoně, kterou by bylo vhodné napravit.

Pokuta maximálně čtvrt milionu

Podezřením na porušení zákona o střetu zájmů se v přestupkovém řízení zabývají úřady v místě bydliště dotyčné osoby. Pokud úřad dojde k závěru, že veřejný funkcionář zákon porušil, udělí mu pokutu do výše 250 tisíc korun. Proti pokutě je možné se odvolat ke krajskému úřadu a následně ke správnímu soudu.

Podání podnětu na Valentův údajný střet zájmů podle TI dokládá, že zákon nebyl cílen přímo na Babiše, což v minulosti premiér říkal. "Případ senátora Valenty ukazuje, že novela zákona o střetu zájmů není žádný lex Babiš, ale jde o prevenci rizika permanentní volební kampaně a ovlivňování veřejného mínění skrze média vlastněná politiky," uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

TI podala podnět i na prošetření údajného střetu zájmů u Babiše. Zabývá se jím městský úřad v Černošicích. Podle organizace Babiš ovládá mediální skupinu Mafra, kterou vlastní holding Agrofert. Babiš se brání tím, že holding loni vložil do svěřenského fondu, podle svého názoru tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor Ivo Valenta:

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 43 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy