Praha - "Nesmíříme se," oznámil po jednání s vicepremiérem Petrem Nečasem místopředseda školských odborů Václav Pícl. Nečas odborářům vysvětloval, jak konkrétně zasáhne do jejich platů státní rozpočet, který má vláda schválit ve středu.
"Žádný rozumný zaměstnavatel by neudělal to, co chystá stát v příštím roce," hodnotila vládní plán Alena Vondrová, která řídí Odborový svaz státních orgánů sdružující především ministerské úředníky
Učitelé začnou už ve středu
O prvních konkrétních protestech už mají jasno učitelé. Půjdou demonstrovat ve středu před úřad vlády, aby ministry přiměli změnit návrh rozpočtu, který chce mzdy státních zaměstnanců omezit.
"O dalším postupu se rozhodneme podle toho, jak bude vláda reagovat," vysvětlil místopředseda Pícl.
Školské odboráře ani v nejmenším neobměkčilo Nečasovo tvrzení, že mzdové prostředky pro státní sektor vyrostou hlavně díky evropským dotacím o tři procenta, namísto původně ohlašovaných 1,5 procenta.
"Zvýšení se týká ostatních resortů, učitelé dopadli nejhůř," upozorňuje Pícl, podle kterého se učitelské mzdy v příštím roce zvýší jen o 1,1 procenta.
Policie, justice a zdravotnictví v klidu
S výsledkem jednání o platech mohou být naopak spokojeni zaměstnanci policie a justice. Jejich platy mohou růst rychlejším tempem, protože výdaje na jejich resorty v příštím roce porostou.
K protestům se nechystají ani zdravotníci. "Není důvod něco dělat, když už je stejně rozhodnuto," vysvětlil předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger.
Úřednický čtvrtek
Ministerští úředníci se o dalším postupu rozhodnou ve čtvrtek.
"Většině zaměstnanců ústředních orgánů se mzdy zvýší o jeden a půl procenta," říká odborová předsedkyně Vondrová. To v každém případě znamená, že jim reálná mzda poklesne.
Ministr financí Miroslav Kalousek připouští tříapůlprocentní inflaci, odboráři počítají s pěti procenty.
Navíc jim vadí, že se nezmění daňový základ, zvýší se pouze částka, která půjde na prémie. Své platy si tedy udrží jen menšina úředníků, která přesvědčí o své výkonnosti šéfy.
"Zatím si netroufám říct, jak budeme dále postupovat. Myslím si ale, že budeme mít stejně jasno, jako učitelé," předpokládá Vondrová.
Klid za evropské peníze
Zaměstnanci ministerstev nemusí být úplně jednotní, protože bude záležet na jednotlivých ministrech, jak rozpočtové stropy dopadnou na jednotlivé resorty.
Volné ruce budou mít zvláště ti šéfové resortů, kteří budou čerpat dotace z evropských fondů. Ti budou moci mezi úředníky rozdělit dotace z tzv. technické pomoci.
O částku, která ročně činí miliardu korun, se podělí především úředníci z dopravy, životního prostředí a průmyslu.
Peníze navíc budou mít i ministři pro místní rozvoj a zahraničí, kteří jsou odpovědni za přípravu českého předsednictví v Evropské unii v roce 2009.