Účetní chtěl okrást unii sportu advokáta Jansty. Když mu to nevyšlo, obral o 20 milionů volejbalisty

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
28. 11. 2016 19:40
Účetní, který obral Český volejbalový svaz o 20 milionů, se o něco podobného už jednou pokusil. Převedl si stovky tisíc korun z účtů České unie sportu, kde pracoval předtím. Jenže ekonom České unie sportu na to včas přišel. "Ano, to se skutečně stalo. Odhalili jsme to a on peníze vrátil, takže jsme policii ani nic neoznamovali. Musel ale od nás odejít," potvrdil šéf unie Miroslav Jansta, jinak také známý advokát.
Miroslav Jansta.
Miroslav Jansta. | Foto: ČOV/Václav Mudra

Praha – Vedení Českého volejbalového svazu musí šetřit každou korunu: jak před měsícem zjistil server Aktuálně.cz, bývalý zaměstnanec tajně vysál ze svazových účtů až 20 milionů korun.

Tím ale příběh nekončí. Tento účetní, kterého už policie viní ze zpronevěry, před nástupem k volejbalistům v roce 2013 pracoval v České unii sportu – vlivném spolku, který zastřešuje většinu sportovních organizací. A také tady si převedl na svůj účet několik set tisíc korun z unijního rozpočtu.

Jenže ekonom České unie sportu na to včas přišel. "Ano, to se skutečně stalo. Odhalili jsme to a on peníze vrátil, takže jsme policii ani nic neoznamovali. Musel ale od nás odejít," potvrdil šéf unie Miroslav Jansta, jinak také známý advokát.

Po vyhazovu ze sportovní unie nastoupil účetní (jeho jméno redakce zná, ale nezveřejňuje ho, protože se s ním nepodařilo spojit a dát mu prostor k vyjádření) do Českého volejbalového svazu. Tam loni zjistili, že jim záhadně začínají chybět volné peníze. A to jak na kontech svazu, tak i servisní firmy Volejbal 2011. Hloubková kontrola pak přinesla důkazy o tom, že zaměstnanec peníze zpronevěřil.

Předseda svazu Zdeněk Haník odmítl uvést konkrétní částky s odkazem na to, že nechce narušit policejní vyšetřování. Podle informací Aktuálně.cz se může škoda pohybovat v rozsahu od 16 do 20 milionů. Předseda Haník také řekl, že svaz, jenž hospodaří přibližně s 86 miliony ročně, už udělal opatření, aby se něco podobného nemohlo opakovat.

Šéf České unie sportu Jansta říká, že se až s vypuknutím téhle kauzy dozvěděl, že se problémový účetní přesunul k volejbalistům. Které navíc vede Haník, který je stejně jako Jansta z Nymburku. "Kdybych to věděl, samozřejmě bych Zdeňka včas varoval," prohlásil Jansta.

Účetní byl závislý na automatech

Předseda volejbalu Haník nejprve nechtěl v říjnovém rozhovoru s Aktuálně.cz spekulovat o tom, jestli svaz ještě své miliony někdy uvidí. Teprve později připustil, že není velká šance – jeden z motivů, s nímž detektivové pracují, je totiž gamblerství. Účetní byl údajně závislý na automatech a dnes je prakticky bez majetku. "Taky jsem slyšel, že už u nás měl tyhle problémy. Je to nešťastný příběh," řekl Jansta.

Policisté někdejšího zaměstnance svazu obvinili v srpnu ze zpronevěry. "Prošetřování i nadále pokračuje," uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

S hospodařením měli volejbalisté problémy po roce 2010, kdy z funkce předsedy odcházel Antonín Lébl, dnes pražský zastupitel za ANO. Audit tehdy ukázal, že si Lébl údajně přihrával takzvané malé domů: svaz například nakupoval oblečení výhradně přes jeho firmu. Lébl si nechával vyplácet mnohamilionové částky za různé zprostředkovatelské služby.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy