Účetní chtěl okrást unii sportu advokáta Jansty. Když mu to nevyšlo, obral o 20 milionů volejbalisty

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
28. 11. 2016 19:40
Účetní, který obral Český volejbalový svaz o 20 milionů, se o něco podobného už jednou pokusil. Převedl si stovky tisíc korun z účtů České unie sportu, kde pracoval předtím. Jenže ekonom České unie sportu na to včas přišel. "Ano, to se skutečně stalo. Odhalili jsme to a on peníze vrátil, takže jsme policii ani nic neoznamovali. Musel ale od nás odejít," potvrdil šéf unie Miroslav Jansta, jinak také známý advokát.
Miroslav Jansta.
Miroslav Jansta. | Foto: ČOV/Václav Mudra

Praha – Vedení Českého volejbalového svazu musí šetřit každou korunu: jak před měsícem zjistil server Aktuálně.cz, bývalý zaměstnanec tajně vysál ze svazových účtů až 20 milionů korun.

Tím ale příběh nekončí. Tento účetní, kterého už policie viní ze zpronevěry, před nástupem k volejbalistům v roce 2013 pracoval v České unii sportu – vlivném spolku, který zastřešuje většinu sportovních organizací. A také tady si převedl na svůj účet několik set tisíc korun z unijního rozpočtu.

Jenže ekonom České unie sportu na to včas přišel. "Ano, to se skutečně stalo. Odhalili jsme to a on peníze vrátil, takže jsme policii ani nic neoznamovali. Musel ale od nás odejít," potvrdil šéf unie Miroslav Jansta, jinak také známý advokát.

Po vyhazovu ze sportovní unie nastoupil účetní (jeho jméno redakce zná, ale nezveřejňuje ho, protože se s ním nepodařilo spojit a dát mu prostor k vyjádření) do Českého volejbalového svazu. Tam loni zjistili, že jim záhadně začínají chybět volné peníze. A to jak na kontech svazu, tak i servisní firmy Volejbal 2011. Hloubková kontrola pak přinesla důkazy o tom, že zaměstnanec peníze zpronevěřil.

Předseda svazu Zdeněk Haník odmítl uvést konkrétní částky s odkazem na to, že nechce narušit policejní vyšetřování. Podle informací Aktuálně.cz se může škoda pohybovat v rozsahu od 16 do 20 milionů. Předseda Haník také řekl, že svaz, jenž hospodaří přibližně s 86 miliony ročně, už udělal opatření, aby se něco podobného nemohlo opakovat.

Šéf České unie sportu Jansta říká, že se až s vypuknutím téhle kauzy dozvěděl, že se problémový účetní přesunul k volejbalistům. Které navíc vede Haník, který je stejně jako Jansta z Nymburku. "Kdybych to věděl, samozřejmě bych Zdeňka včas varoval," prohlásil Jansta.

Účetní byl závislý na automatech

Předseda volejbalu Haník nejprve nechtěl v říjnovém rozhovoru s Aktuálně.cz spekulovat o tom, jestli svaz ještě své miliony někdy uvidí. Teprve později připustil, že není velká šance – jeden z motivů, s nímž detektivové pracují, je totiž gamblerství. Účetní byl údajně závislý na automatech a dnes je prakticky bez majetku. "Taky jsem slyšel, že už u nás měl tyhle problémy. Je to nešťastný příběh," řekl Jansta.

Policisté někdejšího zaměstnance svazu obvinili v srpnu ze zpronevěry. "Prošetřování i nadále pokračuje," uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

S hospodařením měli volejbalisté problémy po roce 2010, kdy z funkce předsedy odcházel Antonín Lébl, dnes pražský zastupitel za ANO. Audit tehdy ukázal, že si Lébl údajně přihrával takzvané malé domů: svaz například nakupoval oblečení výhradně přes jeho firmu. Lébl si nechával vyplácet mnohamilionové částky za různé zprostředkovatelské služby.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy