Účetní chtěl okrást unii sportu advokáta Jansty. Když mu to nevyšlo, obral o 20 milionů volejbalisty

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
28. 11. 2016 19:40
Účetní, který obral Český volejbalový svaz o 20 milionů, se o něco podobného už jednou pokusil. Převedl si stovky tisíc korun z účtů České unie sportu, kde pracoval předtím. Jenže ekonom České unie sportu na to včas přišel. "Ano, to se skutečně stalo. Odhalili jsme to a on peníze vrátil, takže jsme policii ani nic neoznamovali. Musel ale od nás odejít," potvrdil šéf unie Miroslav Jansta, jinak také známý advokát.
Miroslav Jansta.
Miroslav Jansta. | Foto: ČOV/Václav Mudra

Praha – Vedení Českého volejbalového svazu musí šetřit každou korunu: jak před měsícem zjistil server Aktuálně.cz, bývalý zaměstnanec tajně vysál ze svazových účtů až 20 milionů korun.

Tím ale příběh nekončí. Tento účetní, kterého už policie viní ze zpronevěry, před nástupem k volejbalistům v roce 2013 pracoval v České unii sportu – vlivném spolku, který zastřešuje většinu sportovních organizací. A také tady si převedl na svůj účet několik set tisíc korun z unijního rozpočtu.

Jenže ekonom České unie sportu na to včas přišel. "Ano, to se skutečně stalo. Odhalili jsme to a on peníze vrátil, takže jsme policii ani nic neoznamovali. Musel ale od nás odejít," potvrdil šéf unie Miroslav Jansta, jinak také známý advokát.

Po vyhazovu ze sportovní unie nastoupil účetní (jeho jméno redakce zná, ale nezveřejňuje ho, protože se s ním nepodařilo spojit a dát mu prostor k vyjádření) do Českého volejbalového svazu. Tam loni zjistili, že jim záhadně začínají chybět volné peníze. A to jak na kontech svazu, tak i servisní firmy Volejbal 2011. Hloubková kontrola pak přinesla důkazy o tom, že zaměstnanec peníze zpronevěřil.

Předseda svazu Zdeněk Haník odmítl uvést konkrétní částky s odkazem na to, že nechce narušit policejní vyšetřování. Podle informací Aktuálně.cz se může škoda pohybovat v rozsahu od 16 do 20 milionů. Předseda Haník také řekl, že svaz, jenž hospodaří přibližně s 86 miliony ročně, už udělal opatření, aby se něco podobného nemohlo opakovat.

Šéf České unie sportu Jansta říká, že se až s vypuknutím téhle kauzy dozvěděl, že se problémový účetní přesunul k volejbalistům. Které navíc vede Haník, který je stejně jako Jansta z Nymburku. "Kdybych to věděl, samozřejmě bych Zdeňka včas varoval," prohlásil Jansta.

Účetní byl závislý na automatech

Předseda volejbalu Haník nejprve nechtěl v říjnovém rozhovoru s Aktuálně.cz spekulovat o tom, jestli svaz ještě své miliony někdy uvidí. Teprve později připustil, že není velká šance – jeden z motivů, s nímž detektivové pracují, je totiž gamblerství. Účetní byl údajně závislý na automatech a dnes je prakticky bez majetku. "Taky jsem slyšel, že už u nás měl tyhle problémy. Je to nešťastný příběh," řekl Jansta.

Policisté někdejšího zaměstnance svazu obvinili v srpnu ze zpronevěry. "Prošetřování i nadále pokračuje," uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

S hospodařením měli volejbalisté problémy po roce 2010, kdy z funkce předsedy odcházel Antonín Lébl, dnes pražský zastupitel za ANO. Audit tehdy ukázal, že si Lébl údajně přihrával takzvané malé domů: svaz například nakupoval oblečení výhradně přes jeho firmu. Lébl si nechával vyplácet mnohamilionové částky za různé zprostředkovatelské služby.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Chorvat Zubčič vyhrál obří slalom v zasněžené Santa Caterině

Chorvatský lyžař Filip Zubčič vyhrál obří slalom Světového poháru v Santa Caterině. Druhé vítězství v kariéře vybojoval po útoku ze šestého místa po prvním kole, ve finále porazil v polovině závodu vedoucího Slovince Žana Kranjece o 12 setin sekundy. Třetí skončil Švýcar Marc Odermatt.

Francouz Alexis Pinturault obsadil na sjezdovce Deborah Compagnoniové páté místo a upevnil si vedení v celkovém pořadí seriálu. Do čela hodnocení obřího slalomu se dostal Odermatt.

Jediný český reprezentant na startu Kryštof Krýzl se v italském zimním středisku do bodované třicítky nevešel. V postupně houstnoucím sněžení ztratil v 1. kole na Kranjece 3,22 sekundy, po diskvalifikaci jednoho ze soupeřů nakonec obsadil 38. místo. Od postupu ho dělilo 36 setin.

Zubčič zajel ve druhém kole, během něhož už sněžilo naplno, druhý nejlepší čas. "Být na stupních vítězů, vyhrát závod, to je pro mne neuvěřitelné. Asi jsem specialista na těžké podmínky," žertoval Zubčič.

Nejlepší výkon ve finále předvedl Kanaďan Erik Read, který poskočil z 23. příčky na desátou. Do první desítky se posunul i Slovák Adam Žampa, který třetím časem druhého kola poskočil na sedmou příčku.

V neděli je v Santa Caterině na programu druhý ze dvou obřích slalomů, které do italského střediska přeložila mezinárodní federace FIS z Val d'Isere. Ve Francii byl nedostatek sněhu.

SP ve sjezdovém lyžování v Santa Caterině (Itálie):

Muži - obří slalom:

1. Zubčič (Chorv.) 2:15,06 (1:05,03+1:10,03), 2. Kranjec (Slovin.) -0,12 (1:04,34+1:10,84), 3. Odermatt -0,30 (1:04,08+1:10,56), 4. Meillard (oba Švýc.) -0,66 (1:04,83+1:10,89), 5. Pinturault (Fr.) -0,80 (1:04,82+1:11,04), 6. Ford (USA) -0,98 (1:04,94+1:11,10), 7. Žampa (SR) -1,15 (1:06,06+1:10,15), 8. Faivre (Fr.) -1,24 (1:06,06+1:10,24), 9. Kilde (Nor.) -1,31 (1:05,38+1:10,99), 10. Read (Kan.) -1,48 (1:06,70+1:09,58), …v 1. kole Krýzl (ČR) 1:07,56.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 2 z 10 závodů): 1. Odermatt 140 b., 2. Zubčič a Braathen (Nor.) oba 122, 4. Kranjec 116, 5. Pinturault a Meillard oba 95.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 38 závodů): 1. Pinturault 195, 2. Zubčič 148, 3. Odermatt 140, 4. Braathen 135, 5. Kristoffersen (Nor.) 134, 6. Kranjec 122.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Deset tisíc lidí demonstrovalo v Jerevanu za demisi premiéra, odmítají výsledek bojů o Karabach

Ve středu arménského hlavního města Jerevanu dnes demonstrovalo za demisi premiéra Nikoly Pašinjana zhruba deset tisíc lidí. Jedná se o nejpočetnější shromáždění od začátku protestu proti šéfovi arménské vlády, píše agentura AFP. Část Arménců vinní Pašinjana z neúspěchů v bojích s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Po uzavření příměří Arménie ztratila kontrolu nad třemi okresy, které tvořily ochranný val arménské enklávy v Náhorním Karabachu.

"Kvůli němu naše vlast a nás lid utrpěly taková zranění, že bude zapotřebí více generací, aby se zahojila," řekla AFP jedna z demonstrujících. Arménský premiér výzvy k demisi, které zaznívají od poloviny listopadu, odmítá. Podle něj nemělo smysl v bojích pokračovat. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy