Sportovci nechtějí Lébla náměstkem, roky se s ním soudí

Domácí Domácí
28. 1. 2014 13:30
Babiš expředsedu volejbalového svazu obhajuje a chválí za transparentnost

Praha - Do sporu o jmenování náměstka ministra školství pro sport se kromě politiků zapojili také sportovci. Český volejbalový svaz a Česká obec sokolská v úterý oznámily, že nesouhlasí s nominací Antonína Lébla, který je společně s Petrem Hulinským (ČSSD) hlavním kandidátem na funkci.

"Obáváme se, že Antonín Lébl může zneužít kompetence vyplývající z funkce náměstka pro sport a pokračovat v poškozování ČVS," říká mluvčí svazu Petr Vurbs a odkazuje se na období, kdy Lébl ČVS vedl.

Lébl byl z vedení ČVS odvolán v roce 2010. "Důvodem bylo neprůhledné hospodaření, které se potvrdilo následným forenzním auditem. Auditor z renomované firmy Ernst & Young upozornil na neobvyklé postupy, například skartaci účetní dokumentace v rozporu se zákonem," dodává Vurbs.

Svaz na základě informací získaných auditem podal na Lébla žalobu na nezákonné obohacování a soud o nepromlčené částky dosud probíhá.

Špatné pracovní zkušenosti má s Léblem, respektive jeho Agenturou Leman, jejíž je stoprocentním vlastníkem, i Česká obec sokolská. Podle organizace nesplnila agentura své závazky, které vyplývaly ze smlouvy vztahující se k pořádání 150. výročí založení Sokola a XV. všesokolského sletu v roce 2012.

"Agentura Leman nesplnila své závazky plynoucí z uzavřené smlouvy, odmítla je splnit a pomocí nejrůznějších právních obstrukcí plnění stále odkládá. Do dnešního dne nebyly tyto závazky vyrovnány," uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková a dodává, že působení Lébla ve funkci náměstka by bylo střetem zájmů.  

Antonína Lébla prosazuje na post náměstka předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle zjištění deníku Insider se tímto krokem Babiš dostal do sporu se jmenovaným premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, který chce do funkce svého stranického kolegu Petra Hulinského.

"Pan Lébl má za sebou určitou historii... Měl by pro to po mém soudu lepší předpoklady než pan Hulinský," odpověděl Babiš deníku Insider na otázku, proč je jeho kandidát lepší než ten ČSSD.

Předseda ANO vypichuje Léblovu transparentnost. "Pokud jsem správně informován, Český olympijský výbor by měl být apolitickou organizací. Pan Hulinský je jeho členem, ale já nechápu, proč by apolitická organizace měla někoho nominovat na ministerského náměstka. Po mém soudu by toky peněz směřujících do sportu měly být více transparentní, a to jsem řekl i panu Sobotkovi," dodává.

Náměstek rozděluje miliardy

Post náměstka pro sport je v resortu důležitou pozicí. V příštích letech bude mít na starosti mimo jiné nové nastavení systému podpory sportu, do kterého ze státní kasy tečou miliardy korun.

Podle Insideru za "soubojem" mezi Hulinským a Léblem lze vidět také soupeření o vliv mezi dvěma mocnými sportovními funkcionáři - současným šéfem Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a předsedou České unie sportu (dříve ČSTV) Miroslavem Janstou.

"To, co se děje s nominací na ministerstvo školství, je zatím největší gradací sporu mezi nimi," řekl Insideru zdroj ze sportovního hnutí. Doplnil, že v návrzích na sportovního náměstka se postupně objevila jména Vosyka, Pavelka či Haník a že Miroslav Jansta by nyní byl ochoten Léblovu kandidaturu podpořit.

Jansta a Kejval byli původně nerozlučnou dvojkou. Už od pádu loterijní firmy Sazka, která ve svých dobrých časech zajišťovala pravidelný přísun stovek milionů korun do sportu, se ale začaly vést debaty, jakým způsobem tento finanční výpadek nahradit.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 30 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy