Volejbalistům chybí 20 milionů. Zaměstnanec svazu je vysál z účtů, mohly skončit v automatech

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
25. 10. 2016 5:30
Jeden ze zaměstnanců Českého volejbalového svazu nepozorovaně vysál ze svazových peněz téměř 20 milionů korun. Přišlo se na to až tehdy, když svaz loni řešil problém s nedostatkem peněz na účtech. Vedení to přišlo divné. Kontrola odhalila, že z účtů odešly některé podezřelé platby. A podle všeho ukázala také na konkrétního člověka z ekonomické sekce. Svaz na něj podal trestní oznámení a policisté ho začali stíhat pro zpronevěru. Peníze však už možná svaz neuvidí. Stíhaný muž byl totiž zřejmě závislý na hazardu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Český volejbalový svaz musí řešit málo vídaný skandál. Jeden z jeho zaměstnanců nepozorovaně vysál ze svazových účtů skoro 20 milionů korun. Případem se zabývá policie, jednou z vyšetřovacích verzí je, že muž peníze prohrál v automatech.

Předseda volejbalistů Zdeněk Haník potvrdil, že případ zpronevěry svaz předal policii. "Nemůžu o tom říct nic bližšího, protože vyšetřování ještě není u konce," prohlásil Haník.

Podle informací serveru Aktuálně.cz řešil svaz už loni problém s nedostatkem peněz na účtech. Vedení to přišlo divné a zadalo prověrku, za co platí svaz a jeho servisní "eseróčko" Volejbal 2011.

Kontrola odhalila, že z účtů svazu a firmy odešly některé podezřelé platby. A podle všeho ukázala také na konkrétního člověka z ekonomické sekce, který měl ke svazovým penězům přístup.

Svaz na tohoto pracovníka podal trestní oznámení a policisté ho letos v srpnu začali stíhat pro zpronevěru. Kolik peněz celkem odčerpal, nechtěl předseda Haník upřesnit. Opět s odkazem na to, že vyšetřování stále běží a on ho nechce zmařit.

Podle informací Aktuálně.cz se nicméně jedná o částku v rozmezí 16 až 20 milionů. Pro ilustraci: loňské příjmy svazu činily zhruba 86,5 milionu. "Situaci máme pod kontrolou," uklidňuje Haník s tím, že financování volejbalu není ohrožené: svaz si prý včas zajistil rezervy, díky nimž výpadek peněz zvládne. "Byli jsme připraveni. Signály, že se něco děje, jsme měli delší dobu," prohlásil.

Svaz už také o všem informoval i ministerstvo školství, které mu přiděluje dotace, tak i sponzory. A podle šéfa Haníka vylepšil kontrolu, aby se nic takového už nemohlo opakovat. Každopádně faktem je, že ztrácení peněz běžné každoroční audity neodhalily. Přišla na něj až mimořádná prověrka.

Otázkou je, jestli Český volejbalový svaz má šanci, že své peníze uvidí. Policisté totiž pracují s možností, že miliony jsou už dávno pryč, protože stíhaný muž byl závislý na hazardu. "To je těžké předjímat," nechtěl být konkrétní předseda Haník.

S hospodařením měli volejbalisté problémy po roce 2010, kdy z funkce předsedy odcházel Antonín Lébl, dnes pražský zastupitel za ANO. Audit tehdy ukázal, že si Lébl údajně přihrával takzvané malé domů: svaz například nakupoval oblečení výhradně přes jeho firmu. Lébl si nechával vyplácet mnohamilionové částky za různé zprostředkovatelské služby.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy