Volejbalistům chybí 20 milionů. Zaměstnanec svazu je vysál z účtů, mohly skončit v automatech

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
25. 10. 2016 5:30
Jeden ze zaměstnanců Českého volejbalového svazu nepozorovaně vysál ze svazových peněz téměř 20 milionů korun. Přišlo se na to až tehdy, když svaz loni řešil problém s nedostatkem peněz na účtech. Vedení to přišlo divné. Kontrola odhalila, že z účtů odešly některé podezřelé platby. A podle všeho ukázala také na konkrétního člověka z ekonomické sekce. Svaz na něj podal trestní oznámení a policisté ho začali stíhat pro zpronevěru. Peníze však už možná svaz neuvidí. Stíhaný muž byl totiž zřejmě závislý na hazardu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Český volejbalový svaz musí řešit málo vídaný skandál. Jeden z jeho zaměstnanců nepozorovaně vysál ze svazových účtů skoro 20 milionů korun. Případem se zabývá policie, jednou z vyšetřovacích verzí je, že muž peníze prohrál v automatech.

Předseda volejbalistů Zdeněk Haník potvrdil, že případ zpronevěry svaz předal policii. "Nemůžu o tom říct nic bližšího, protože vyšetřování ještě není u konce," prohlásil Haník.

Podle informací serveru Aktuálně.cz řešil svaz už loni problém s nedostatkem peněz na účtech. Vedení to přišlo divné a zadalo prověrku, za co platí svaz a jeho servisní "eseróčko" Volejbal 2011.

Kontrola odhalila, že z účtů svazu a firmy odešly některé podezřelé platby. A podle všeho ukázala také na konkrétního člověka z ekonomické sekce, který měl ke svazovým penězům přístup.

Svaz na tohoto pracovníka podal trestní oznámení a policisté ho letos v srpnu začali stíhat pro zpronevěru. Kolik peněz celkem odčerpal, nechtěl předseda Haník upřesnit. Opět s odkazem na to, že vyšetřování stále běží a on ho nechce zmařit.

Podle informací Aktuálně.cz se nicméně jedná o částku v rozmezí 16 až 20 milionů. Pro ilustraci: loňské příjmy svazu činily zhruba 86,5 milionu. "Situaci máme pod kontrolou," uklidňuje Haník s tím, že financování volejbalu není ohrožené: svaz si prý včas zajistil rezervy, díky nimž výpadek peněz zvládne. "Byli jsme připraveni. Signály, že se něco děje, jsme měli delší dobu," prohlásil.

Svaz už také o všem informoval i ministerstvo školství, které mu přiděluje dotace, tak i sponzory. A podle šéfa Haníka vylepšil kontrolu, aby se nic takového už nemohlo opakovat. Každopádně faktem je, že ztrácení peněz běžné každoroční audity neodhalily. Přišla na něj až mimořádná prověrka.

Otázkou je, jestli Český volejbalový svaz má šanci, že své peníze uvidí. Policisté totiž pracují s možností, že miliony jsou už dávno pryč, protože stíhaný muž byl závislý na hazardu. "To je těžké předjímat," nechtěl být konkrétní předseda Haník.

S hospodařením měli volejbalisté problémy po roce 2010, kdy z funkce předsedy odcházel Antonín Lébl, dnes pražský zastupitel za ANO. Audit tehdy ukázal, že si Lébl údajně přihrával takzvané malé domů: svaz například nakupoval oblečení výhradně přes jeho firmu. Lébl si nechával vyplácet mnohamilionové částky za různé zprostředkovatelské služby.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 59 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy