Týden do voleb drtí ČSSD konkurenci, tvrdí průzkum

Domácí Domácí
19. 5. 2010 14:10
Podle CVVM by získala přes 30 %, druhá ODS jen 19 %
Jiří Paroubek v současnosti objíždí svůj Ústecký kraj.
Jiří Paroubek v současnosti objíždí svůj Ústecký kraj. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už příští pátek se otevřou po celé zemi volební místnosti a Češi rozhodnou o novém složení dolní komory parlamentu.

Aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že volby by jednoznačně vyhrála sociální demokracie. Podle volebního modelu by získala 30,5 %, druhá ODS ztrácí přes 11 procent.

Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostala třetí TOP 09 (14 %), komunisté (13 %) a Věci veřejné (11,5 %). Těsně pod hranicí pro zvolení je Strana zelených (5 %).

K volebním urnám by podle průzkumu přišlo 61 % voličů.

Ve srovnání s dubnovými výsledky CVVM si sociální demokraté o půl procenta polepšili, naopak ODS ztratila 3,5 %.

Polepšili si také nováčci TOP 09 a Věci veřejné. Schwarzenbergově partaji přibyla za poslední měsíc 2 % hlasů, Johnova strana si polepšila dokonce až o 3 % hlasů.

ODS by mohla jen do velké koalice

Podobné výsledky ukázal i průzkum agentury STEM na přelomu dubna a května.

ČSSD by podle něj získala 27 %, druhá by skončila ODS s 18,7 %. Do Sněmovny by se dále dostali komunisté (11,8 %), TOP 09 (9,2 %) a Věci veřejné (8,9 %).

Přepočet Aktuálně.cz na mandáty nyní ukazuje, že Jiří Paroubek by měl hned několik možností, s kým vládnout. Pokud by přistoupil k menšinové vládě s podporou komunistů, mohl by se opírat o hlasy 103 poslanců. Ještě o hlas více by měla případná koalice s TOP 09.

Naproti tomu lídr ODS Petr Nečas by neměl většinu ani v případě spojení s TOP 09 a VV.

 

Právě se děje

Další zprávy