Šance na vládní většinu po volbách mizí. Rýsuje se pat

Petr Holub
17. 5. 2010 18:30
Poslední průzkumy ukazují, že také po letošních volbách bude složité utvořit vládu
A výsledkem bude pat...
A výsledkem bude pat... | Foto: repro ČT

Praha - Také po letošních volbách je hlavní alternativou volební pat.

Nedá se mu vyhnout, pokud se do sněmovny nedostanou lidovci či zelení. Takový je hlavní výsledek posledních regulérních předpovědí dvou ze tří důležitých agentur zabývajících se průzkumem veřejného mínění.

Společnosti STEM a Factum Invenio předpovídají shodné výsledky u většiny stran.

Podstatná je informace, že čtvrtinu hlasů dostanou tzv. nesystémové strany KSČM a Věci veřejné. Spolupracovat s nimi ve vládě je podle zástupců ostatních stran prakticky vyloučeno.

O to hůře se bude skládat vládní většina, pokud nedojde na velkou koalici sociálních a občanských demokratů.

Jako vždy lidovci

STEM a Factum se liší ve dvou detailech. První předpověď slibuje ČSSD 30 procent hlasů, druhá je nižší o tři procenta. Lepší výsledek zvyšuje šance sociálních demokratů na sestavení vlády.

Důležitější je však předpověď o lidovcích. Pokud se dostanou do sněmovny, bude velká šance pro vznik vládní většiny ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL.

Úspěch lidovcům slibuje prognóza Factum. Po přepočtu na mandáty by většina unikla jen o tři poslance.

Průzkum STEM nechává lidovce těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny. ČSSD a TOP09 by tak chyběli k většině čtyři poslanci. Případný úspěch lidovců by v tomto případě většinu ve sněmovně zajistil.

Stejně by k sestavení vládní koalice posloužili zelení, podle průzkumů jsou na tom ale hůř než lidovci.

Alternativa většiny ODS, TOP09 a KDU-ČSL je teoretická, protože předpovědi STEM a Factum vylučují, že ODS může porazit sociální demokraty.

Filip nechce podržet ČSSD

U všech ostatních možných koalic se budou politici domlouvat mnohem hůře, i když většina bude k dispozici.

V první řadě to platí pro velkou koalici. Členové vedení ODS i ČSSD si dobře pamatují, jak o společné vládě neúspěšně jednali celou druhou polovinu roku 2006.

Další možnosti už musí počítat s komunisty nebo stranou Věci veřejné.

Průzkum STEM předpovídá levicovou většinu ČSSD a KSČM. Factum ji připouští, pokud se do sněmovny dostanou jen tři středové a pravicové strany.

Sociálním demokratům ale bohumínský sjezd zakázal sestavit vládu s komunistickými ministry. Tichou podporu menšinové vlády ČSSD zase prakticky vyloučil předseda komunistů Vojtěch Filip. Stanovil si k tomu podmínku zrušení členství v NATO, o níž je jisté, že ji ČSSD nemůže splnit.

ODS pochybuje o Johnovi

Experti spekulují o vládě čtyř stran, v níž by ODS kromě TOP 09 a lidovců sekundovaly Věci veřejné. Většinu této formaci slibuje předpověď společnosti Factum.

Podle Miroslavy Němcové z volebního týmu Petra Nečase ale nemá koalice se stranou Radka Johna jasnou perspektivu:  „Takový výsledek bych nazvala volebním patem. Věci veřejné vůbec nejsou stranou, se kterou by měl kdokoli nějakou zkušenost. Nikdo neví, jestli s nimi půjde sestavit vládu, která má šanci v tak složitém období."

Prezident Václav Klaus zpochybnil vedle Věcí veřejných také důvěryhodnost TOP 09, sociální a občanští demokraté ale Schwarzenbergovu stranu jako partnera připouštějí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy