Šance na vládní většinu po volbách mizí. Rýsuje se pat

Petr Holub
17. 5. 2010 18:30
Poslední průzkumy ukazují, že také po letošních volbách bude složité utvořit vládu
A výsledkem bude pat...
A výsledkem bude pat... | Foto: repro ČT

Praha - Také po letošních volbách je hlavní alternativou volební pat.

Nedá se mu vyhnout, pokud se do sněmovny nedostanou lidovci či zelení. Takový je hlavní výsledek posledních regulérních předpovědí dvou ze tří důležitých agentur zabývajících se průzkumem veřejného mínění.

Společnosti STEM a Factum Invenio předpovídají shodné výsledky u většiny stran.

Podstatná je informace, že čtvrtinu hlasů dostanou tzv. nesystémové strany KSČM a Věci veřejné. Spolupracovat s nimi ve vládě je podle zástupců ostatních stran prakticky vyloučeno.

O to hůře se bude skládat vládní většina, pokud nedojde na velkou koalici sociálních a občanských demokratů.

Jako vždy lidovci

STEM a Factum se liší ve dvou detailech. První předpověď slibuje ČSSD 30 procent hlasů, druhá je nižší o tři procenta. Lepší výsledek zvyšuje šance sociálních demokratů na sestavení vlády.

Důležitější je však předpověď o lidovcích. Pokud se dostanou do sněmovny, bude velká šance pro vznik vládní většiny ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL.

Úspěch lidovcům slibuje prognóza Factum. Po přepočtu na mandáty by většina unikla jen o tři poslance.

Průzkum STEM nechává lidovce těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny. ČSSD a TOP09 by tak chyběli k většině čtyři poslanci. Případný úspěch lidovců by v tomto případě většinu ve sněmovně zajistil.

Stejně by k sestavení vládní koalice posloužili zelení, podle průzkumů jsou na tom ale hůř než lidovci.

Alternativa většiny ODS, TOP09 a KDU-ČSL je teoretická, protože předpovědi STEM a Factum vylučují, že ODS může porazit sociální demokraty.

Filip nechce podržet ČSSD

U všech ostatních možných koalic se budou politici domlouvat mnohem hůře, i když většina bude k dispozici.

V první řadě to platí pro velkou koalici. Členové vedení ODS i ČSSD si dobře pamatují, jak o společné vládě neúspěšně jednali celou druhou polovinu roku 2006.

Další možnosti už musí počítat s komunisty nebo stranou Věci veřejné.

Průzkum STEM předpovídá levicovou většinu ČSSD a KSČM. Factum ji připouští, pokud se do sněmovny dostanou jen tři středové a pravicové strany.

Sociálním demokratům ale bohumínský sjezd zakázal sestavit vládu s komunistickými ministry. Tichou podporu menšinové vlády ČSSD zase prakticky vyloučil předseda komunistů Vojtěch Filip. Stanovil si k tomu podmínku zrušení členství v NATO, o níž je jisté, že ji ČSSD nemůže splnit.

ODS pochybuje o Johnovi

Experti spekulují o vládě čtyř stran, v níž by ODS kromě TOP 09 a lidovců sekundovaly Věci veřejné. Většinu této formaci slibuje předpověď společnosti Factum.

Podle Miroslavy Němcové z volebního týmu Petra Nečase ale nemá koalice se stranou Radka Johna jasnou perspektivu:  „Takový výsledek bych nazvala volebním patem. Věci veřejné vůbec nejsou stranou, se kterou by měl kdokoli nějakou zkušenost. Nikdo neví, jestli s nimi půjde sestavit vládu, která má šanci v tak složitém období."

Prezident Václav Klaus zpochybnil vedle Věcí veřejných také důvěryhodnost TOP 09, sociální a občanští demokraté ale Schwarzenbergovu stranu jako partnera připouštějí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy