Výtah byl mimo provoz zhruba rok, a to zejména kvůli velkému návalu turistů, kteří jej ničili a zároveň rušili úředníky při práci. Vstupenka k výtahu v budově Nové radnice by měla turisty vyjít asi na 250 korun.
"Provoz páternosteru jsme po jeho opravě obnovili na začátku května. Uzavřen byl kvůli poškození a nebezpečnému chování velkého množství turistů. Kvůli turistům se tento nekonečný výtah několikrát denně musel automaticky zastavit díky bezpečnostnímu mechanismu, který zabraňuje zranění cestujících," sdělil Hofman.
Magistrát ale chce podle mluvčího ponechat turistům možnost páternoster navštívit a používat. "Proto bude návštěvy turistů organizovaně zajišťovat naše společnost Prague City Tourism," řekl Hofman.
Páternoster se před několika lety objevil ve videoprůvodci po Praze Honest Guide. Zhruba od té doby se začal zvyšovat počet turistů, kteří se za zajímavou technickou památkou do veřejnosti přístupné budovy magistrátu vydávali. Turisté nerespektovali bezpečnostní pokyny a přílišná zátěž výtah ničila. Přítomnost velkého množství lidí v budově komplikovala provoz radnice, nebylo výjimkou, že se u výtahu přes den shromažďovaly až desítky lidí, někteří v budově bloudili a vstupovali pak i do jednotlivých kanceláří.
Prague City Tourism bude mít podle dokumentu na starosti komentované prohlídky s průvodcem, prodej vstupenek na prohlídky a zajištění obchodní a marketingové stránky návštěvnického provozu páternosteru.
Páternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. První oběžný výtah na světě instalovali dělníci roku 1884 v Londýně. Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být v provozu i nadále. V Praze je zachovaných páternosterů více, vedle magistrátu například v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, v několika budovách ministerstev, v sídle Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.