Šéf policie chce po vládě tři miliardy na platy i nová auta

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2014 16:26
Škrty, které se v minulosti dotkly resortu, zasahují dle Tuhého do provozu policie. Jeho požadavek prý vychází z vládních prohlášení.
Policejní prezident Tomáš Tuhý
Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Martin Svozílek

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý chce od vlády, aby dorovnala dluh, který prý vznikl po úsporných opatřeních z předchozích let.

Rozpočet sboru by se podle něj měl posílit zhruba třemi miliardami korun kvůli platům policistů a investicím, řekl na setkání s novináři, na kterém představil své tři náměstky Martina Vondráška, Zdeňka Laubeho a Petra Petříka.

Podle Tuhého finanční škrty zasahují do provozu policie a vnitřní dluh je nutné dorovnat. Jeho požadavek prý vychází z vládních prohlášení, podle kterých je bezpečnost jednou z priorit kabinetu.

"Byl zde příslib, že dojde k vyrovnání vnitřního dluhu zejména na platech policistů, které reálně klesly od roku 2010 o deset procent," dodal.

Na mzdy chce zhruba 1,2 miliardy korun získat již letos. "Pro příští rok chceme trvalý vliv, tedy aby to nebylo jednorázové dorovnání a pak jsme se dostali do stejné situace. Chceme, aby to reálné navýšení bylo nastaveno nejlépe v tarifu," upřesnil.

Druhou částí požadavku jsou podle Tuhého systémové úspory, které prý způsobily problémy v investicích a provozu policie. Dvě miliardy korun policie údajně potřebuje například na obnovu vozového parku a opravy některých budov, které jsou v havarijním stavu.

"Celkově bychom žádali o posílení rozpočtu v objemu tří miliard," sdělil šéf policie. Policie v posledních dvou letech hospodařila s rozpočtem zhruba 28 miliard korun.

Tuhý představil také nové náměstky

Na setkání s novináři v pražském hotelu Spiritka Tuhý také představil tým náměstků policejního prezidia. O jejich jménech již dříve informovala média. Bývalý ředitel pražské policie Vondrášek je 1. náměstek prezidenta a má na starost kromě jeho zastupování uniformovanou policii.

Chce se zaměřit na dojezdové časy policistů k případům, divácké násilí na stadionech, bezpečnostní opatření při akcích extremistů a vzdělání policistů.

Vondrášek uvedl, že dostane výsledek kontrol zabezpečení stadionů. V dohodě, která platí již několik let, se podle něj fotbalová asociace zavazuje, že na stadionech první a druhé ligy bude mimo jiné vnější zabezpečení, turnikety na kontrolu fanoušků, nouzové východy, kamerový systém a další.

Policie podle něj asociaci nabídla, že pošle své krajské ředitele na stadiony, aby se tam sešli s jejich majiteli a šéfy klubů a situaci zkontrolovali. "Vyplní dotazníky, co by bylo potřeba udělat," uvedl náměstek. Do konce června prý budou výsledky připravené.

Za sportovní akce zodpovídá pořadatel

Podobně jako ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Vondrášek nepovažuje za řešení diváckého násilí větší počet policistů na stadionech. Zákon podle něj jasně určuje, že za sportovní a společenské akce zodpovídá pořadatel.

"Pokud vlastními silami nezvládne pořádek, pak požádá policii o pomoc. Samozřejmě když policie dojde k závěru, že pořadatel neudělal všechno, co měl, tak může žádat náhradu nákladů," dodal.

Náměstek pro kriminální policii Zdeněk Laube uvedl, že jeho hlavními tématy jsou problémy týkající se drog, extremismu a lepší komunikace celorepublikových útvarů, jako je například útvar pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie. Ekonomickým náměstkem je Petr Petřík, který chce změnit technologii vystrojování a obměnit techniku a pracovní zázemí policistů.

 

Právě se děje

Další zprávy