Děčín/Praha - Soud se začne zabývat případem tří bývalých příslušníků Státní bezpečnosti a Veřejné bezpečnosti, kteří počátkem osmdesátých let donutili emigrovat lékaře ze severních Čech.
"Pod silným nátlakem byl nucen s celou rodinou opustit republiku a odejít nedobrovolně do Spolkové republiky Německo," uvedla ředitelka Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Eva Michálková. Žaloba byla podle ní podána koncem minulého týdne na Okresní soud v Děčíně.
Lékař byl obětí akce Asanace, při níž se komunistická Státní bezpečnost snažila zbavit nepohodlných lidí, mezi jinými signatářů Charty 77 či disidentů. Její příslušníci vyhrožovali zabitím celé rodiny i uvedenému lékaři v případě, že neodejde ze země.
Trojice obžalovaných je i přes to, že od celé události uplynulo už 35 let, relativně mladá - byli to řadoví "operativci" a v té době jim bylo okolo třiceti let. Za zneužití pravomocí úřední osoby za minulého režimu jim v případě odsouzení hrozí až desetileté vězení.
Vyhazov a hrozba smrtí
Lékaře a disidenta, který veřejně prezentoval své protitotalitní názory, komunisté vyhodili na hodinu z ordinace. A protože odsoudil i násilné potlačení hnutí Solidarita v Polsku, hrozili smrtí jemu i celé jeho rodině. Lékař se i přesto, že nemluvil německy, nakonec v roce 1983 s rodinou vystěhoval do západního Německa. S vyřízením dokladů jim tehdy pomohla přímo StB, jak to bylo v podobných případech běžné.
Po revoluci se lékař, dnes již v důchodu, i s rodinou vrátili do severních Čech, protože tady měli dům, zázemí a přátele. K případu se podle informací Aktuálně.cz už nechtějí příliš vracet a veřejně o něm mluvit.
"Ale i kdyby se k tomu nechtěli vracet, tak je tu úřední povinnost odstíhat bezpráví, kterého se na nich někdo cizí dopustil," řekla Michálková.
I Sidon či Landovský
Akci Asanace schválil někdejší ministr vnitra Jaromír Obzina, který v prosinci 1977 vydal rozkaz k rozložení a izolaci organizátorů Charty 77 a další vybrané disidenty chtěl donutit k emigraci z Československa. Nuceně se tehdy vystěhovali například spisovatel Karol Sidon, herec Pavel Landovský a další. Nejintenzivnější nátlak na disidenty přišel ze strany tajné policie mezi roky 1980 a 1981, kdy se komunisté obávali, že se chartisté spojí s polskou Solidaritou.
Protože hlavní organizátoři a strůjci akce Asanace, jako třeba exministr vnitra Obzina, byli souzeni už v 90. letech nebo na přelomu tisíciletí, kriminalisté se nyní věnují jednotlivým a menším případům.
"Špinavou práci, samotné vyhrožování, bití a nucení k emigraci odváděli operativci a tato trestná činnost nás nyní zajímá. Řada svědků i pachatelů stále žije, proto má cenu se těmi případy stále zabývat," říká Michálková, podle níž úřad pracuje na dalších případech, ale zatím nechce říkat bližší podrobnosti.