Praha - Téměř čtyři desítky českých vojáků dostaly v pátek 3. dubna v Domě armády Praha ocenění za působení v misi v africkém Mali.
Oceněným vojákům poblahopřáli náměstek ministra obrany Jakub Landovský, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel SOC MO generálmajor Jiří Baloun a velitel 7. mechanizované brigády plukovník gšt. Josef Kopecký.
V zemi, která bojuje s islámskými extremisty, měli vojáci na starosti ochranu velitelství výcvikové mise Evropské unie a zajišťovali doprovod důležitých lidí a konvojů. Čtyři instruktoři se podíleli na výcviku malijských vojáků.
Jednotka 38 vojáků v Mali působila od září. Podle jejich velitele Michala Mamkina vojáci hlídali velitelství v hlavním městě Bamaku, doprovázeli významné osoby a drželi pohotovost pro případ nutnosti výjezdu.
Instruktoři měli za úkol opětovný výcvik vojáků, kteří se vraceli z nasazení, a zároveň výcvik nováčků. "Mám z toho velmi dobrý pocit. Myslím, že jsme tam odvedli dobrou práci," poznamenal Mamkin.
Práce instruktorů byla podle něj ze strany spojenců oceněna. "Protože známe dobře zbraňové systémy, které mají Malijci," řekl.
"Rozvolněná" morálka tamních vojáků
Samotný výcvik podle jednoho z instruktorů Petra Šmerdy má specifika odpovídající povaze malijských vojáků, kteří mají "rozvolněnou" morálku. Jeho podobu přirovnal k základnímu výcviku v české armádě.
Pokud instruktor pojal výuku formou zábavy, vojáky to bavilo. Kdyby k nim ale přistupoval pedagogicky stejně jako v české armádě, narazil by.
Jednotce za její působení poděkoval zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. "Úkoly zvládla velice dobře, nadstandardně. Veliteli patří velký díl. Když jsem byl u nich na kontrole na konci roku, bylo z nich cítit, že mají týmového ducha," poznamenal Baloun.
Zapojení vojáků ocenil i náměstek ministra obrany Jakub Landovský. "Jsem přesvědčen, že ani do budoucna si nebudeme moct dovolit na tento kontinent zapomenout," podotkl.
Čeští vojáci působili v rámci mise Evropské unie na jihu Mali, kde je klidnější situace než na severu země v místě bojů s extremisty. Podle Mamkina během jejich působení nebyly proti jednotkám EU zaznamenány žádné útoky.
V budoucnosti by se ale jejich kolegové mohli vydat i do severních oblastí, kde vojáci působí v misi OSN. Česko totiž zvažuje, že do této mise vyšle asi dvacet specialistů. Plnili by tam speciální úkoly v součinnosti s nizozemskými silami, řekl k plánovanému nasazení Baloun.