Konvičku stíhají za muslimy do koncentráků i do plynu. Univerzita ctí presumpci neviny

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
25. 11. 2015 19:25
Stíhání předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky má "na svědomí" státní zástupkyně Věra Nováková. Ta podala trestní oznámení, v němž vyjmenovala některé výroky z Konvičkova Facebooku. Jeden z nejhlasitějších islamofobů zde horoval pro zřizování koncentračních táborů pro muslimy či hovořil o tom, že je potřeba je rozemlít na masokostní moučku. Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, kde Konvička působí jako docent na katedře entomologie, řekl, že univerzita nijak zasahovat nehodlá. "Platí presumpce neviny."
Martin Konvička
Martin Konvička | Foto: ČTK

Praha – Jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková je tím, kdo podal na Martina Konvičku trestní oznámení kvůli podněcování nenávisti za jeho komentáře na sociálních sítích. Její podání bylo úspěšné. Policie Konvičku minulý týden začala stíhat.

Nováková si přesně nepamatuje, co všechno v trestním oznámení uváděla, vyjmenovala však některé výroky, jimiž se jeden z nejhlasitějších islamofobů v České republice a předseda Bloku proti islámu prezentoval na svém facebookovém účtu. Těmi podle názoru Novákové mohl Konvička překročit zákon.

Výroky, které v trestním oznámení zmínila Věra Nováková:

  • "Milí muslimové, nameleme vás na masokostní moučku"
  • "Ta možnost (hromadné deportace) musí ležet na stole, a to jako reálná a opravdu citlivá (tj. s celou rodinou, bez možnosti návratu)"
  • "PLYN (na muslimy), vzteklinu je legitimní tlumit všemi prostředky"
  • "Koncentráky pro muslimy NAŠTĚSTÍ budou"
  • "Zdvih novokonvertity (míněn muslim) pomocí konopného provazu, a jeho následné spuštění, lze pokládat za formu posilování"

Koncentráky, posilování provazem, masokostní moučka

„Byly to většinou ty známé výroky, které se týkají koncentračních táborů, posilování provazem – zdvih novokonvertity (muslima) a samozřejmě ty výroky o masokostní moučce. Bylo toho víc, ale tyto tři si pamatuji,“ řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Věra Nováková.

Josef Richtr ze státního zastupitelství v Českých Budějovicích, který případ dozoruje, potvrdil, že trestní oznámení na Konvičku se týká mimo jiné prohlášení o mletí muslimů do masokostní moučky.

Na policii se státní zástupkyně Nováková obrátila poté, co za ní chodili přátelé, kteří se ptali, zda tyto výroky nejsou protiprávní. „Odpovídala jsem, že podle mě by to trestné být mohlo. Ale já nemohu soudit,“ vysvětlila Nováková a dodala, že své přátele požádala o důkazní materiál, kterým to měli doložit. Na základě důkazů trestní oznámení později podala.

Libor Grubhoffer, rektor Jihočeské univerzity, kde v současné době Martin Konvička působí jako docent na katedře entomologie, řekl Aktuálně.cz, že navzdory obvinění Konvička na škole zůstává. "Platí presumpce neviny a my nebudeme nijak zasahovat," řekl Grubhoffer a dál se k situaci nechtěl vyjadřovat.

Prezident Konvičkovy názory nesdílí

Proti Konvičkovým názorům se ohradil už i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček a naznačil, že Miloš Zeman už žádnou další společnou akci s Blokem proti islámu neplánuje.

„Nepředpokládám to,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na dotaz, zda Miloš Zeman ještě někdy vystoupí na pódiu s někým z Bloku proti islámu.

Konvička není první veřejně známou osobou, která je obviněná za své výroky na sociálních sítích. Za komentáře podněcující nenávist byl už před rokem odsouzen bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. Ten dostal roční podmínku za nenávistné komentáře na Facebooku k Romům.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy