Konvičku stíhají za muslimy do koncentráků i do plynu. Univerzita ctí presumpci neviny

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
25. 11. 2015 19:25
Stíhání předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky má "na svědomí" státní zástupkyně Věra Nováková. Ta podala trestní oznámení, v němž vyjmenovala některé výroky z Konvičkova Facebooku. Jeden z nejhlasitějších islamofobů zde horoval pro zřizování koncentračních táborů pro muslimy či hovořil o tom, že je potřeba je rozemlít na masokostní moučku. Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, kde Konvička působí jako docent na katedře entomologie, řekl, že univerzita nijak zasahovat nehodlá. "Platí presumpce neviny."
Martin Konvička
Martin Konvička | Foto: ČTK

Praha – Jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková je tím, kdo podal na Martina Konvičku trestní oznámení kvůli podněcování nenávisti za jeho komentáře na sociálních sítích. Její podání bylo úspěšné. Policie Konvičku minulý týden začala stíhat.

Nováková si přesně nepamatuje, co všechno v trestním oznámení uváděla, vyjmenovala však některé výroky, jimiž se jeden z nejhlasitějších islamofobů v České republice a předseda Bloku proti islámu prezentoval na svém facebookovém účtu. Těmi podle názoru Novákové mohl Konvička překročit zákon.

Výroky, které v trestním oznámení zmínila Věra Nováková:

  • "Milí muslimové, nameleme vás na masokostní moučku"
  • "Ta možnost (hromadné deportace) musí ležet na stole, a to jako reálná a opravdu citlivá (tj. s celou rodinou, bez možnosti návratu)"
  • "PLYN (na muslimy), vzteklinu je legitimní tlumit všemi prostředky"
  • "Koncentráky pro muslimy NAŠTĚSTÍ budou"
  • "Zdvih novokonvertity (míněn muslim) pomocí konopného provazu, a jeho následné spuštění, lze pokládat za formu posilování"

Koncentráky, posilování provazem, masokostní moučka

„Byly to většinou ty známé výroky, které se týkají koncentračních táborů, posilování provazem – zdvih novokonvertity (muslima) a samozřejmě ty výroky o masokostní moučce. Bylo toho víc, ale tyto tři si pamatuji,“ řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Věra Nováková.

Josef Richtr ze státního zastupitelství v Českých Budějovicích, který případ dozoruje, potvrdil, že trestní oznámení na Konvičku se týká mimo jiné prohlášení o mletí muslimů do masokostní moučky.

Na policii se státní zástupkyně Nováková obrátila poté, co za ní chodili přátelé, kteří se ptali, zda tyto výroky nejsou protiprávní. „Odpovídala jsem, že podle mě by to trestné být mohlo. Ale já nemohu soudit,“ vysvětlila Nováková a dodala, že své přátele požádala o důkazní materiál, kterým to měli doložit. Na základě důkazů trestní oznámení později podala.

Libor Grubhoffer, rektor Jihočeské univerzity, kde v současné době Martin Konvička působí jako docent na katedře entomologie, řekl Aktuálně.cz, že navzdory obvinění Konvička na škole zůstává. "Platí presumpce neviny a my nebudeme nijak zasahovat," řekl Grubhoffer a dál se k situaci nechtěl vyjadřovat.

Prezident Konvičkovy názory nesdílí

Proti Konvičkovým názorům se ohradil už i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček a naznačil, že Miloš Zeman už žádnou další společnou akci s Blokem proti islámu neplánuje.

„Nepředpokládám to,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na dotaz, zda Miloš Zeman ještě někdy vystoupí na pódiu s někým z Bloku proti islámu.

Konvička není první veřejně známou osobou, která je obviněná za své výroky na sociálních sítích. Za komentáře podněcující nenávist byl už před rokem odsouzen bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. Ten dostal roční podmínku za nenávistné komentáře na Facebooku k Romům.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy