Albertov patří nám, vzkázali studenti. Na opožděnou oslavu přišly tisíce lidí

ČTK ČTK, domácí
22. 11. 2015 20:07
Několik tisíc lidí dorazilo na opakování oslav 17. listopadu, které připravili studenti vysokých škol na pražském Albertově. "Vzdáme tam hold událostem 17. listopadu 1939 a 1989, protože v úterý se to nepodařilo," uvedl Tomáš Navrátil z volného uskupení studentů, kteří akci organizují. Položit kytku k pamětní desce v den státního svátku se jim totiž nepodařilo. Zabránila jim v tom policie, která hlídala setkání, jež na stejném místě svolali podporovatelé prezidenta Miloše Zemana. Večer se konala menší demonstrace na Václavském náměstí, kde již zazněly výzvy k odstoupení prezidenta Zemana.
Akce se zúčastnily tisíce lidí.
Akce se zúčastnily tisíce lidí. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tisíce lidí se zúčastnily studentské akce na pražském Albertově, kde se koná opožděná oslava Mezinárodního dne studentstva. Podle organizátorů na dnešní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhaduje jejich počet na 2000. Večer se konala další demonstrace na Václavském náměstí.

Ještě před začátkem akce studenti na vysokoškolské budovy vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině. Setkání se zúčastili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili.

"Největší potlesk se ozývá vždy, když někdo z řečníků zmíní úterní počínání prezidenta Zemana na tomto místě," hlásil z místa reportér online deníku Aktuálně.cz. "Jinak akce probíhá důstojně a v klidu," dodal.

Na akci kromě představitelů studentů hovořili i rektoři některých vysokých škol. "Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům," prohlásil například za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol. Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. "A to není dobře," podotkl.  

Rektor ČVUT Petr Konvalinka zase v rozhovoru s novináři sdělil, že se obává, že se ČR může pomalu měnit na policejní stát. Buď kvůli fašizujícím hnutím nebo kvůli obavám z terorismu. "Máme teď trochu pocit, že se ta doba může vrátit, že zase budou muset studenti nastavit své krky, aby mohli například přijít k pamětní desce, položit kytičku a zapálit svíčku," řekl.

Řada účastníků si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek, které v obří podobě v polovině září vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven nad Hradem namísto prezidentské standardy.

Akci zorganizovali vysokoškoláci, které 17. listopadu nepustila ochranka k pamětní desce kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana. Na akci vystoupili výlučně představitelé akademické obce.

"Událostí usilujeme o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky a rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování aktuálního politického dění i postojů jednotlivých státních činitelů," uvedl Jiří Feryna z organizačního týmu.

Chybí nám Havel

Část lidí z Albertova se poté průvodem přesunula na Václavské náměstí, kde účastníci shromáždění pořádaného platformou Setkání dobré vůle vyzvali Zemana k odstoupení. Podle nich zneužil oslav 17. listopadu a zachoval se jako nepřítel demokracie, když v den výročí na Albertově vystoupil po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Akce před budovou Melantrichu se podle odhadu zpravodajů ČTK na místě účastnilo několik stovek lidí.

Cestou z Albertova lidé volali "Miloše do koše", "Chybí nám Havel" a "Zeman na Hrad nepatří". Sociolog a politik Fedor Gál v projevu na Václavském náměstí připomněl, že když v roce 1989 zakládali Veřejnost proti násilí, mysleli na studenty, které v Praze zmlátila policie. "Bylo by hrozné, kdyby se to vrátilo, byl by to průšvih," řekl. Lidé by podle něj měli vědět, že nepřátelé nepřicházejí ze zahraničí, ale žijí mezi nimi. "Udělali se ze strachu kšeft, politickou kartu a rozumějí jediné věci, a to odvaze a síle," dodal. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy