Zeman už se na jednom pódiu s Konvičkou neobjeví. Nepředpokládám to, říká Ovčáček

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 25. 11. 2015 11:47
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana nepředpokládá, že prezident ještě někdy vystoupí na pódiu s někým z Bloku proti islámu. Reagoval tak na to, že policie jeho předsedu Martina Konvičku obvinila z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel. „Nechť je věc prošetřena nezávisle a bez jakýchkoli politických vlivů. Připomínám, že zmíněné výroky pan prezident v žádném případě nesdílí,“ řekl Jiří Ovčáček. Zdůraznil, že Konvičkovo obvinění se týká starších výroků na Facebooku, nikoli toho, co Konvička pronesl právě na Albertově.
Vystoupení na Albertově 17. listopadu
Vystoupení na Albertově 17. listopadu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Prezident Miloš Zeman zřejmě ustupuje od podpory Bloku proti islámu. Jeho mluvčí po obvinění předsedy antiislamistů Martina Konvičky z podněcování k nenávisti naznačil, že Zeman už žádnou další společnou akci s Blokem proti islámu neplánuje.

„Nepředpokládám to,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na dotaz, zda Miloš Zeman ještě někdy vystoupí na pódiu s někým z Bloku proti islámu.

Reagoval tak na úterní obvinění předsedy Bloku Martina Konvičkypodněcování k nenávisti, kterého se podle policie dopustil na svém Facebooku. Trestní oznámení na něj podala státní zástupkyně Věra Nováková, která podle svých slov konala úřední povinnost.

Prezident Konvičkovy názory nesdílí

Zeman se prostřednictvím svého mluvčího od Konvičkových výroků rázně distancoval. „Nechť je věc prošetřena nezávisle a bez jakýchkoli politických a mediálních vlivů. Připomínám, že zmíněné výroky pan prezident v žádném případě nesdílí,“ dodal Jiří Ovčáček a zdůraznil, že Konvičkova slova, kvůli nimž ho policie stíhá, zazněla mnohem dřív než na shromáždění na Albertově. Tam Zeman s Konvičkou stáli bok po boku a společně například i zpívali hymnu.

Prezidentův mluvčí také znovu důrazně odmítl, že by Zeman s Blokem proti islámu spolupracoval. "Pan prezident s Blokem proti islámu nespolupracuje. Pan prezident vystoupil na shromáždění, které bylo svoláno na podporu pana prezidenta Jelenou Vičanovou, nikoli Blokem proti islámu," vysvětlil Ovčáček a doplnil, že se Zeman i příští rok 17. listopadu objeví na Albertově. Z Ovčáčkových předchozích slov však vyplývá, že u toho už Blok proti islámu nebude.

Konvičkova advokátka Klára Samková považuje obvinění za účelové. "Obvinili jej z podněcování k nenávisti za výroky, které spáchal na blíže neurčeném místě v blíže neurčené době v letech 2011 až 2014 na polouzavřené skupině na svém facebookovém profilu,“ řekla Samková.

Mletí do masokostní moučky

Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička, který je velkým odpůrcem muslimů, jejich náboženství a migrace, působí také jako docent na katedře entomologie na Jihočeské univerzitě. Na sociálních sítích je velmi aktivní a v diskusích často útočí právě na muslimy a jejich náboženství. Dříve uvedl, že by muslimy mlel do masokostní moučky nebo pro ně stavěl koncentrační tábory.

Konvička není první veřejně známou osobou, která je obviněná za své výroky na sociálních sítích. Za komentáře podněcující nenávist byl už před rokem odsouzen bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. Ten dostal roční podmínku za nenávistné komentáře na Facebooku k Romům.

Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy