Galeristu a vystudovaného právníka Jana Třeštíka přivedl do povědomí široké veřejnosti tehdejší středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Za rozjitřených okolností ho roku 2009 pověřil řízením Galerie Středočeského kraje, z níž udělal tehdy osmadvacetiletý muž na čas respektovanou instituci.
Od Ratha vedlo seznámení s dalšími významnými sociálními demokraty včetně pozdějšího ministra vnitra a šéfa strany Jana Hamáčka. Když si Třeštík roku 2016 otevřel v pražském Karlíně Hauch Gallery, stala se domovskou scénou pro jeho osobité obrazy bývalému šéfovi poslanců hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi.
Právě s Faltýnkem a tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou se v době nejtvrdších restrikcí proti covidu sešel v říjnu 2021 v podniku na Vyšehradě. Po schůzce Prymula odstoupil. Od té doby Třeštík uvízl v jedné trestní kauze. A jak redakci potvrdila soudkyně Eva Švíglerová, obžalovaný je v nové.
Pětadvacet Muchových děl
"Obžalobou je mu kladeno za vinu, že oslovil poškozeného, který byl majitelem sbírky obrazů Alfonse Muchy, s úmyslem získat tato díla a pod nepravdivou záminkou uspořádání výstavy v prostorách purkrabství Pražského hradu uvedená díla předal jiné osobě," popsala podstatu Třeštíkova jednání soudkyně, která kauzu vyřizuje.
Třeštík podle státního zástupce muže připravil o pětadvacet Muchových prací zahrnujících obrazy, plakáty a pohlednice v hodnotě 4,5 milionu korun. Vylákat je od jejich majitele měl od dubna do července 2018. Je obžalovaný z podvodu podle druhého nejpřísnějšího odstavce, kde je sazba až osm let vězení.
Právě osm let mu žalobce coby trest navrhuje. Státní zástupce pro galeristu žádá i zákaz činnosti ve statutárním či kontrolním orgánu v "obchodní koorporaci včetně jejich zastupování na základě plné moci v trvání 10 let a trest 200 tisíc korun". Podle informací Aktuálně.cz měl udáním Muchových děl řešit své finanční potíže.
Redakci se s Třeštíkem přes opakované pokusy nepodařilo spojit. Galerista nebral telefon, neodpovídal ani na SMS. Protože však nechal dojít kauzu do hlavního líčení a s žalobcem neuzavřel dohodu u vině a trestu, je zřejmé, že se cítí nevinný. První jednání u Obvodního soudu pro Prahu 1 mělo začít ve středu, ale na poslední chvíli se odročilo.
"Nikdy jsem nedělal nic, co by bylo nelegální"
Návrh trestu je takto přísný, protože zahrnuje i Třeštíkovu předchozí kauzu. V ní ho Městský soud v Praze loni v září za zpronevěru a podvody s uměleckými předměty za více než 250 milionů korun odsoudil na osm let za mřížemi. Nejvýraznější částí případu je nákup obrazu ruského mistra Vasilije Kandinského pro klienta, malbu však dal někomu jinému.
"Nikdy jsem necítil, že bych dělal cokoliv, co by bylo nelegální. Svůj obor jsem vždycky dělal tak, jak jsem nejlíp uměl. Nikdy jsem neměl pohnutky cokoliv komukoliv zpronevěřit nebo ukrást. Pracujete s důvěrou lidí. Když ji nemáte, nemůže tento obor vůbec vykonávat," bránil se galerista.
Obrazu se prý vzdal pod nátlakem ve prospěch známého, který ho vydíral. Měl na něj tlačit, aby mu galerista splatil dluh. Součástí vyrovnání měl být zmíněný obraz. Vrchní soud v Praze letos v červenci rozsudek zrušil s tím, že jeho část neodpovídá tomu, co se prokázalo u hlavního líčení. Spis dodnes leží u odvolací instance.
Třeštík už však za sebou jeden pravomocný verdikt má. Městský soud v Praze ho na jaře 2012 uznal vinným za pokus o nelegální vývoz obrazu Pabla Picassa. Dílo na hranicích zadrželi celníci. Třeštík ale odešel bez trestu. Podle soudu dostal dostatečně za vyučenou tím, že byl obžalovaný a kauza se veřejně projednala.