Trest soudkyni: snížení platu

Tomáš Fránek
24. 3. 2006 12:32
Brno - Soudkyně Alena Franková se bude muset kvůli chybám ve své práci spokojit se čtyřměsíčním snížením platu, původně jí ale hrozilo odvolání z funkce.
Budova Vrchního soudu v Olomouci.
Budova Vrchního soudu v Olomouci. | Foto: Archiv soudu

Kárný senát Vrchní soudu v Olomouci totiž dostal žalobu, podle které má být soudkyně potrestána za průtahy v soudních řízeních odvoláním z funkce. Dnes ale soud rozhodl, že soudkyni z funkce neodvolá, pouze jí o čtvrtinu sníží plat.

Podle žaloby se průtahy v rozhodování soudkyně týkají třiatřiceti civilních spisů z let 1992 až 2000. Soudkyně podle žaloby neprovedla žádné úkony, které by vedly k vyřešení a skončení těchto případů.

"Nečinnost soudkyně v těchto věcech byla zjištěna po dobu několika měsíců, ale i několika let," je uvedeno v žalobě.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Druhý trest

Pro soudkyni Alenu Frankovou to není první kárné řízení. Už v únoru letošního roku ji Vrchní soud potrestal desetiprocentním snížením mzdy po dobu dvou měsíců. Soudkyně brněnského městského soudu podle kárného senátu více než tři a půl roku neřešila případ restitučního řízení, přestože ji o to účastníci řízení několikrát žádali.

Franková se hájila tím, že případ byl atypický, nebyla si prý jistá, jak rozhodnout, a kauzu neměla s kým konzultovat.

"Uznávám, že jsem nerozhodla včas. Je to ale také tím, kolik případů musíme řešit. V současné době mám v běhu asi 450 věcí. Přestává to být ve fyzických možnostech soudce," uvedla.

Tvrdý trest

Odvolání z funkce je nepřísnější trest, který může soudce dostat. Letos už přišel o talár teplický soudce Jindřich Pojkar a to také za průtahy v řízení. Ministerští kontroloři totiž zjistili průtahy u šestnácti trestních případů, které měl na starosti.

Šlo o případy krádeží, podvodů, ublížení na zdraví, padělání úřední listiny nebo výtržnictví. Podle Vrchního soudu Pojkar zabránil svým počínáním tomu, aby byly tyto případy projednány. Pojkar se ale odvolal a jeho případ bude řešit Nejvyšší soud.

Poslední soudkyní, která definitivně přišla o talár, byla minulý rok v září královéhradecká soudkyně Petra Hušková, která v Hradci Králové řešila obchodní spory a konkurzní případy. Kárný senát pražského soudu jí loni prokázal průtahy v padesáti obchodních a konkurzních kauzách, většinou z let 2002 a 2003.

Hušková neudělala za dvaadvacet měsíců žádné kroky ve 24 obchodních a 22 konkurzních případech, které měla přidělené.

Od roku 2000 o talár přišlo celkem osm soudců.

Za průtahy bude odškodné

Senát včera schválil vládní novelu zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, podle které budou lidé, jejichž případy budou soudy řešit neúměrně dlouho, dostávat odškodné.

O tom, kolik peněz lidé za nepřiměřeně dlouhé soudní řízení dostanou, by mělo rozhodovat ministerstvo. Celková částka se bude blížit tomu, kolik ČR zaplatí na pokutách za průtahy v řízení u štrasburského soudu. Jde o zhruba jeden milion korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy