Před kárné senáty jdou další soudci

Tomáš Fránek
30. 1. 2006 0:00
Brno - Soudci se budou před kárnými senáty zpovídat z toho, zda porušili své povinnosti.  

Přes senátem Vrchního soudu v Olomouci tak už tento týden například stane soudkyně Okresního soudu v Karviné Dagmar Málková. Ta v roce 2004 po vyhlášení rozsudku předala žalované ženě, předvedené eskortou z věznice, svou osobní brož.

Tu si odepnula ze svého oděvu. "Zpochybnila nestrannost soudu, a tato skutečnost vedla k jejímu vyloučení z projednávané věci," je uvedeno v kárné žalobě s tím, že zatím není navrhována výše trestu.

Zbytečné průtahy řízení

Budova Vrchního soudu v Olomouci.
Budova Vrchního soudu v Olomouci. | Foto: Archiv soudu

Vrchní soud v Olomouci bude také znovu posuzovat případ soudce Antonína Wernera z prostějovského okresního soudu. Tomu už v roce 2003 snížil kárný senát plat o deset procent na dobu tří měsíců za to, že byly zjištěny průtahy v jednom z případů, které posuzoval.

Werner nyní požaduje obnovení řízení s tím, že bylo dodatečně zjištěno, že obžalovaný z posuzovaného spisu tři měsíce poté, co soudce do spisu zasáhl, zemřel. Podle Wernera tak nedošlo k žádnému krácení práva obžalovaného s tím, že stejně přicházelo pouze rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. Werner proto požaduje, aby soud upustil od potrestání.

Werner navíc tvrdí, že mu trest z roku 2003 výrazně přitížil i při druhém kárném řízení loni v listopadu.  To byl soudce potrestán za to, že ve dvou případech včas nerozhodl o prodloužení vazby. V jednom případě šlo o nebezpečného recidivistu. Vrchní soud uložil soudci nejvyšší možný finanční postih, na půl roku mu o čtvrtinu snížil plat.

Průměrný soudce

Nejvážnější potrestání hrozí teplickému soudci Jindřichu Pojkarovi. Kvůli průtahům v trestních kauzách navrhuje ministerstvo spravedlnosti odvolat ho z funkce soudce. Ministerští kontroloři totiž zjistili průtahy u 16 trestních případů, které měl Pojkar na starosti. V důsledku nečinnosti bylo v těchto věcech promlčeno trestní stíhání, ministerstvo ale zatím neupřesnilo, o které jde kauzy.

Pojkar stane před kárným senátem pražského Vrchního soudu už podruhé. První kárná žaloba ministerstva spravedlnosti se týkala chyb Pojkara při řešení případu nebezpečného mezinárodního gangu kuplířů. Podle ministerstva se vinou soudce dostali z vazby na svobodu členové gangu, který měl v Česku organizovat prostituci.

Policie gang kuplířů kolem Chorvata Seada Čehajiče a Ukrajince Sergeje Onyskiva zadržela před rokem při zátahu na nevěstince v Dubí na Teplicku. Akce tehdy skončila obviněním z kuplířství pro 14 lidí z Česka, Ukrajiny, Běloruska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny. Před soudem jich stanulo třináct.

Skupina podle obžaloby vytvořila systém transportu dívek z Běloruska do Česka. V Dubí byly donuceny k prostituci. Ve vazbě skončilo osm mužů a žena, ty musel krajský soud kvůli pochybení soudu v Teplicích pustit na svobodu.

Ministerstvo pro Pojkara navrhovalo pětadvacetiprocentní snížení platu na dobu půl roku, kárný senát jej ale loni v listopadu potrestal mírněji - důtkou. Ministerstvo i soudce, podle kterého neudělal chybu on, ale pracovníci trestní kanceláře soudu, se odvolali. Definitivně tak musí rozhodnout Nejvyšší soud.

Předsedkyně Okresního soudu v Teplicích přitom Pojkara loni označila za průměrného soudce. "Jestliže je ale někdo průměrným soudcem v rámci severočeského kraje, tak jinde by byl soudcem excelentním," uvedla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy