Tohle český hokej nezažil 39 let. "Staromák" zaplnila euforie, lidé kolabovali

Jakub Plíhal ČTK Jakub Plíhal, ČTK
27. 5. 2024 10:12
Pražské Staroměstské náměstí zaplnily v neděli tisíce hokejových fanoušků, kteří přišli společně sledovat finále hokejového mistrovství světa na velkoplošné obrazovce. Mohli tak společně svědčit vítězství, které Česko zažilo naposledy před 39 lety.
Jak se fandilo na Staroměstském náměstí: Finále MS v hokeji v Praze 2024 | Video: Jakub Plíhal

Milovníci hokeje v neděli zaplnili prostor na pražském Staroměstském náměstí, kde na velkoplošné obrazovce sledovali česko-švýcarské finále mistrovství světa. Podle odhadů pořadatelů tam zavítalo 15 tisíc lidí. Povzbuzování se třetinu od třetiny měnilo z hlasitého na ohlušující. Po prvním českém gólu vypukl bujarý jásot, po druhém už diváci začali slavit a poslední vteřiny zápasu odpočítávali jako silvestrovskou půlnoc.

Po závěrečném hvizdu fanoušci provolávali "Tak jsme první, no a co", "Mistři!" a "Je to doma!" a "Hoši, děkujem!" Skandovali také "Pasta, Pasta", tedy přezdívku střelce prvního gólu Davida Pastrňáka. Nadšeným křikem pak ocenili informaci organizátorů, že v pondělí zřejmě všichni dostanou možnost na stejném místě tým trenéra Radima Rulíka přivítat. Po předání medailí českým borcům zazněla náměstím státní hymna v podání tisíců zpěváků. Následoval zpěv hitu We Are the Champions.

Záchranáři museli při zápasu ošetřovat několik lidí, kteří v davu zkolabovali. "V rámci projekce finálového utkání v ledním hokeji na Staroměstském náměstí jsme doposud ošetřili šest pacientů, z toho dva byli transportováni do zdravotnického zařízení. Z preventivních důvodů byl aktivován a v následujících minutách bude přistaven speciál Fénix," napsali po druhé odehrané třetině na síti X.

Fanoušci po celou dobu křičeli, troubili na vuvuzely, hlučeli s řehtačkami. Před začátkem zápasu někdo z davu vypustil k nebi zlaté balónky. Na náměstí převládali mladí lidé, nechyběli ale ani malé děti s rodiči. Pořadatelé návštěvníkům rozdávali vodu z připravených cisteren. Lidi, které zkolabovali, vynášeli pryč strážníci. Ostatní fanoušci jim přivolávali pomoc světelnou signalizací.

Náměstí se zaplnilo už hodinu před úvodním vhazováním. K velkoplošné obrazovce instalované na prostranství mezi radnicí a Týnským chrámem zamířila většina z fanoušků v národních dresech.

 

Právě se děje

Další zprávy