Topolánek čeká ve druhém kole senátních voleb na zázrak

Petr Holub
24. 10. 2008 12:03
Model Aktuálně.cz: ODS získá nejméně 3 a nejvíc 9 mandátů
Premiér Topolánek čeká, zda a jak zmírní porážku v krajských volbách
Premiér Topolánek čeká, zda a jak zmírní porážku v krajských volbách | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - ODS může obhájit většinu senátu. Ale není to pravděpodobné.

Pro druhé kolo senátních voleb bude klíčových dvanáct obvodů, 11 je v Čechách, jeden na Moravě. Ve všech proti sobě stojí občanský a sociální demokrat.

ODS vyhraje nejméně tři a nejvíce devět mandátů. Ukazuje to model deníku Aktuálně.cz, který byl vytvořen podle výsledků senátních voleb v letech 2000-2006.

Pouze devět mandátů pro ODS by znamenalo, že Topolánkova strana udrží v senátu většinu a že volební porážka je ještě snesitelná.

ČSSD by tak nesplnila svůj cíl pro senátní volby.

Převaha komunistky

Kandidát ODS Petr Nezveda má prakticky nulovou šanci ve Znojmě, kde komunistka Marta Bayerová získala v prvním kole náskok 23 procent. Takovou převahu ještě nikdy žádný kandidát neztratil.

Prakticky bez šance jsou občanští demokraté v dalších sedmi obvodech proti kandidátům ČSSD. Odstup deseti procent se daří ve druhém kole překonat jen zcela výjimečně.

V přímém souboji kandidátů dvou velkých stran se to podařilo jen před dvěma lety mladoboleslavskému historikovi Jaromíru Jermářovi (ČSSD), který na Jaroslava Mitlenera, dosavadního senátora za ODS, dohnal ztrátu 11,6 procenta. Překvapení tak není vyloučeno.

Postačí pět procent?

V dalších třech obvodech (Louny, Hradec Králové, Brno) jsou jasnými favority sociální demokraté, kteří vedou o pět až deset procent.

Totéž platí pro pět obvodů, kde mají obdobný náskok kandidáti ODS (třikrát v Praze, v České Lípě a Trutnově). Ve všech těchto obvodech se ještě může pořadí změnit, nejméně pravděpodobné to je v Praze, kde se za kandidáty ODS postavil i prezident Václav Klaus.

Rozhodnout tak mohou čtyři zcela otevřené souboje v Plzni, na Kladně, v Kolíně a v Děčíně. Odvrátit volební katastrofu se budou za ODS snažit lékař Zdeněk Rokyta z Plzně, primátoři Kladna a Děčína Dan Jiránek a Vladislav Raška a starosta Kolína Jiří Buřič.

ČSSD proti nim sází energetického poradce Jiřího Bise, bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, starostu Rumburka Jaroslava Sykáčka a kolínského lékaře Pavla Lebedu.

ODS: Bude se vyvažovat

Strategie ODS, kterou naznačil premiér Mirek Topolánek ve svém vystoupení po volbách, je tedy zřetelná.

Stačí, když voliči změní před druhým kolem jen o něco málo své preference, a ODS nejen získá šest obvodů, kde vyhrála první kolo, ale i tři obvody, kde má ČSSD jen těsné vedení.

Topolánek pro svou naději argumentuje tím, že čeští voliči rádi vyvažují. Když jedna strana vyhraje krajské či komunální volby a spolu s nimi také první kolo senátních, ve druhém kole dávají voliči neúspěšných kandidátů hlas automaticky konkurenci.

ODS to postihlo ve druhém kole senátních voleb v roce 2002 a v roce 2006. V prvním případě prohráli čtyři její kandidáti z prvního místa, ve druhém případě dokonce šest vedoucích kandidátů. Tentokrát může o čtyři kandidáty z prvního místa přijít ČSSD.

Po krajských volbách neobvyklé

Existují však hned dva argumenty, proč by to tak nemělo fungovat. V roce 2002 i 2006 se konaly senátní volby zároveň s komunálními. V případě krajských voleb, kdy občané volí mnohem víc politicky, vítězná strana z prvního kola obvykle neztrácí. Naopak může své vítězství v druhém kole dovršit.

Před osmi lety vyhrála krajská volba pravice, konkrétně ODS se Čtyřkoalicí. Jejich voliči se ve druhém kole spojili a pravicoví kandidáti vyhráli ve druhém kole celkem devětkrát z druhého místa.

Před čtyřmi lety vyhrála opět pravice a ODS získala dva mandáty z druhého místa. Její kandidáti sice prohráli čtyřikrát, i když po prvním kole vedli, vždy ale s pravicovými konkurenty.

V letošních volbách však jsou suverénní levicové strany. Pokud se voliči zachovají podle dosavadních pravidel, ODS jen obtížně uhájí pět obvodů, kde v prvním kole vyhrála.

Kdo napodobí Mitlenera

V dosavadní historii také nedošlo k velkým zvratům mezi velkými stranami. V průměru vyhrává ve druhém kole sedm kandidátů z druhého místa, od roku 1998 jsme však zažili nejvýše tři zvraty najednou. Bylo to před dvěma lety, kdy sociální demokraté vzali vítězství z prvního kola ODS.

Pochybnosti nad tím, že se to občanským demokratům podaří ČSSD letos vrátit, ještě rostou při pohledu do historie.

V dějinách senátních voleb se podařilo po porážce od sociálního demokrata v prvním kole obrátit výsledek pouze jednomu občanskému demokratovi, shodou okolností již zmíněnému Mitlenerovi z Mladé Boleslavi. Před osmi lety prohrál s kandidátem ČSSD Jiřím Dienstbierem první kolo o 4,5 procenta, nakonec však o půl procenta vyhrál.

 

Právě se děje

Další zprávy