Praha - Necelého půl roku poté, co je kvůli podpoře konsolidačních zákonů Nečasovy vlády zatkla a obvinila policie, nesedí ani Marek Šnajdr ani Ivan Fuksa na místech, na něž byli do státní správy po inkriminovaném hlasování ve sněmovně jmenováni.
Přestože soud jejich obvinění zrušil, Marek Šnajdr odešel z postu v dozorčí radě státního podniku Čepro dobrovolně počátkem letošního října, Ivana Fuksu odvolal z místa ve státním Aeroholdingu Rusnokův ministr financí Jan FIscher.
Marek Šnajdr dnes zůstává ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny, kam byl však zvolen dávno před "balíčkem" jako expert ODS, ale i konec tohoto angažmá bude nejspíš na dohled. Nová sněmovna totiž bude brzo do VZP volit nové členy a dá se předpokládat, že to budou zástupci nastupující vládní garnitury.
„Nemám potřebu se k tomu vyjadřovat," odpovídá dnes na otázky kolem svého aktuálního působiště.
Více hovoří o tom, jak se chystá dosáhnout odškodnění za své zatčení a vazbu. Advokáti sice pracují, ale exposlanec uvedl, že není rozhodnut zda žádost podá. „Souvisí to s tím, že v případě mého nároku by případnou úhradou zatížen daňový poplatník. To nechci," řekl Šnajdr Aktuálně.cz.
Úkol byl splněn
Bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa křeslo opustil místo v Aeroholdingu jako poslední z původně obviněných "trafikantů".
Byl odvolán až koncem listopadu a na rozdíl od Marka Šnajdra o tom mluví otevřeně. "Úspěšnou privatizací ČSA byla předána část akcionářských práv letecké společnosti Korean Air. Byl splněn jeden z mých hlavních úkolů," zhodnotil své působení Fuksa.
Fishcerův zásah se netýkal jenom jeho. Z dozorčí rady Aeroholdingu byli odešli také další zástupci někdejší Nečasovy koalice - Alexandr Vondra z ODS nebo Jiří Blažek z TOP09.
Tluchořův boj
Mezi těmi, kdo skončili na čas ve vazbě, je Petr Tluchoř zvláštní případ. Sám totiž post za podporu balíčku nezískal, policie v obvinění píše, že post v Českých drahách vyjednal pro obviněného Romana Bočka, který spolu s Janou Nagyovou zůstává v případu takzvaných trafik na rozdíl od bývalých poslanců nadále obviněn.
Někdejší drážní manažer Boček nyní podle svého advokáta Filipa Seiferta pracuje jako konzultant v soukromé firmě, její jméno však nechce zveřejnit.
Petr Tluchoř se více věnuje tomu, jak získat zpět věci, které mu detektivové zabavili při červnové razii. Zatím nemá úspěch, státní zastupitelství argumentuje tím, že v případu trafik jsou stále dva obinění (Boček a Nagyová), a tak je případ stále živý.
Jak bylo uvedeno výše, na staisfakci pracují i další exposlanci. Advokáti se už sešli, aby sladili plán na případné vymáhání škody. Šnajdrův obhájce Lukáš Trojan však uvedl, že k finálnímu vyčíslení újmy ještě stále nedospěli.