Temelín zkolaudován, Rakousko se bouří

7. 11. 2006 21:45
České Budějovice - Testovací provoz jaderné elektrárny skončil. Rakouští politici mluví o porušení mezinárodních dohod.

Jaderná elektrárna Temelín byla zkolaudována, čímž získala oficiální povolení k provozu. O kolaudaci rozhodl Krajský úřad Jihočeského kraje v pátek. Rozhodnutí nabylo v pondělí právní moci, řekla dnes ČTK mluvčí Jihočeského kraje Maria Ptáčková.

Razítko platí

"Rozhodnutí je pravomocné, neboť jediný účastník řízení, společnost ČEZ, se vzdal práva na odvolání," uvedla mluvčí.

Kolaudace jihočeské jaderné elektrárny začala před dvěma roky. Rozhodnutí nejprve pro první blok vydal krajský úřad koncem minulého roku. Proti němu se odvolala tři občanská sdružení. Podle ministerstva pro místní rozvoj bylo ale jejich odvolání  neodůvodněné, neboť neměly být účastníky řízení.

Kraj je proto letos z jednání vyloučil a jeho verdikt nedávno potvrdilo i ministerstvo.

Rakouští politici ostře protestují

Rakouští politici považují podle agentury APA kolaudaci Temelína za porušení dohod mezi Rakouskem a Českou republikou a zvažují, že na Česko podají žalobu. Rakouské ministerstvo životního prostředí už podalo "ostrý protest" českému ministerstvu zahraničí. To ale zatím podle své mluvčí Zuzany Opletalové žádnou reakci neobdrželo. Úřad ale očekává, že ji dostane ve středu, řekla ČTK.

Ministerstvo včera ve své tiskové zprávě uvedlo, že kolaudace prvního bloku byla dlouho očekávaným krokem, kterému předcházela dlouholetá expertní spolupráce. "V souvislosti s protestním dopisem rakouské strany připomínáme, že v rámci tzv. melkského procesu už obě strany konstatovaly, že byly naplněny cíle, o kterých se v souvislosti s tzv. "road map" melkského procesu hovoří," uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Podle rakouského ministra životního prostředí Josefa Prölla zněla dohoda jasně: "Kolaudace teprve po vyjasnění otevřených bezpečnostních otázek," prohlásil Pröll, který očekává od Prahy písemné vyjasnění. O porušení dohody z Melku mluvili i další rakouští politici.

Rovněž spolková země Horní Rakousy podle zemského hejtmana Josefa Pühringera podá ostrý protest a od spolkové vlády očekává "využití všech mezinárodněprávních prostředků až po mezinárodní žalobu".

Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober označil kolaudaci za "definitivní porušení" dohod z Melku. Česko-rakouské bilaterální dohody, podepsané v roce 2001 v Melku a v Bruselu, podle něj "jasně a závazně z hlediska mezinárodního práva" stanovovaly, že kolaudaci musejí předcházet "nezbytná bezpečnostní vylepšení" elektrárny.

Elektrárna: Stejně už vyrábíme

Mluvčí Temelína Milan Nebesář ČTK řekl, že rozhodnutí nemá žádný vliv na provoz elektrárny. Dotčené úřady státní správy podle něj neměly už rok ke kolaudaci žádná upozornění, ale konečné rozhodnutí odsunuly připomínky ekologických iniciativ.

Podle atomového zákona ukončila elektrárna zkušební provoz na podzim 2004, když obdržela od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení přejít na plný režim. Dokument povoluje provoz Temelína na deset let od spuštění štěpné reakce. U prvního bloku to znamená do roku 2010 a u druhého do roku 2012. Poté bude muset ČEZ získat nové povolení.

 

Právě se děje

Další zprávy