Tejc zřejmě bude náměstkem. Pomůže mi prosazovat zákony a čelit lobbistickým tlakům, řekl Pelikán

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 18. 12. 2017 18:56
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Aktuálně.cz potvrdil, že by se bývalý sociální demokrat Jeroným Tejc měl stát jeho politickým náměstkem.
Jeroným Tejc.
Jeroným Tejc. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jeroným Tejc míří na ministerstvo spravedlnosti. Šéf resortu Robert Pelikán (ANO) Aktuálně.cz potvrdil, že by se bývalý sociální demokrat měl stát jeho politickým náměstkem.

"Je to někdo, kdo má dlouholetou přímou zkušenost z vysoké politiky i z mé oblasti, a zároveň někdo, kdo v tuto chvíli nemá politické angažmá a není ve službách žádné strany," vysvětlil Aktuálně.cz ministr, proč si za svého náměstka vybral právě někdejšího rebela z ČSSD.

Tejc, kterého zná ze sněmovního ústavně právního výboru, by se podle Pelikána měl starat o prosazování nových zákonů. "Mohla by to být protiváha lobbistickým tlakům," dodal. 

Ministr uvažuje o tom, že Tejce do funkce jmenuje počátkem nového roku, zatím se ale podle svých slov definitivně nerozhodl. 

Tejc, o jehož možném angažmá na ministerstvu spravedlnosti informoval o víkendu server Lidovky.cz, koncem listopadu oznámil odchod z ČSSD. Vystudovaný právník vystupoval jako kritik expremiéra Bohuslava Sobotky či úřadujícího šéfa strany Milana Chovance.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy