Tejc končí v politice, nesouhlasí s vedením ČSSD. Jeho rozhodnutí mě překvapilo, řekl Sobotka

Kateřina Frouzová Veronika Neprašová Kateřina Frouzová, Veronika Neprašová
Aktualizováno 31. 3. 2017 18:16
Sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc nebude v podzimních parlamentních volbách kandidovat. Oznámil to na páteční tiskové konferenci. "Rozhodl jsem se, že dnešním dnem odstoupím z voleb do Poslanecké sněmovny a o důvěru voličů se ucházet nebudu," řekl novinářům politik, který je vnímaný jako vnitrostranický kritik předsedy Bohuslava Sobotky. "Den říjnových voleb bude dnem mého faktického odchodu z politiky," dodal s tím, že se bude věnovat právu.
Jeroným Tejc na sjezdu ČSSD.
Jeroným Tejc na sjezdu ČSSD. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Jeden z nejvýraznějších kritiků premiéra Bohuslava Sobotky uvnitř ČSSD končí s politikou. Poslanec Jeroným Tejc v pátek novinářům řekl, že v podzimních parlamentních volbách už kandidovat nebude a chce se věnovat právu. Důvodem jsou podle něj neshody se současným vedením strany.

"Do politiky jsem šel, abych věci měnil. Současná situace v sociální demokracii a rozhodnutí sjezdu mi však tuto možnost nedává. Bylo by pokrytectvím, kdybych za současné situace přijal volitelné místo a vyměnil své názory za to, že budu další čtyři roky zasedat ve sněmovně," uvedl Tejc s tím, že v ČSSD zůstává a v jejích lavicích dokončí mandát. 

Poslanec vysvětlil, že se nedokáže ztotožnit s programem, který před volbami prezentuje vedení ČSSD. Konkrétně jmenoval církevní restituce. "Jsem pro politiku zvyšování platů, nikoliv daní. Nemohu a nechci zapomenout na náš slib změnit církevní restituce. Nesouhlasil jsem s reorganizací policie a nemohu ani podporovat plánované omezení pravomocí státních zástupců," vysvětlil.

"Vždy jsem zastával názor, že politik nemá sedět na dvou židlích. Proto jsem nikdy nepřijal nabídku kandidatury na jiné funkce a celých jedenáct let jsem 'jen' poslancem. Proto bude den říjnových voleb dnem mého faktického odchodu z aktivní politiky," uvedl.

"Po třech volebních obdobích a více než deseti letech je zdravé opustit poslanecký skleník a normálně žít. I když se to bude možná některým kariérním politikům zdát nepochopitelné - odejít nemusím, ale chci," dodal.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda se na jeho rozhodnutí podílel ještě někdo jiný, poslanec odpověděl: "Po zralé úvaze jsem se rozhodl sám."

Nesouhlasili jsme s ním, ale pracoval, zní z ČSSD

Straničtí kolegové s Tejcem sice v některých případech nesouhlasili, označují jej ale za pracovitého poslance. Premiér Sobotka Aktuálně.cz sdělil, že poslancovo rozhodnutí nečekal.

"Rozhodnutí Jeronýma Tejce nekandidovat na podzim do Poslanecké sněmovny respektuji, i když mě osobně překvapilo. Chci mu poděkovat za práci, kterou v uplynulých letech v Parlamentu odvedl, když pomáhal prosazovat sociálně demokratický program, ať už v dobách, kdy jsme byli v opozici, nebo teď, když jsme ve vládě. Přeji mu úspěch v jeho dalším působení," sdělil Aktuálně.cz.

"Mrzí mne, že se Jeroným Tejc takto rozhodl, přes názorové neshody na některá témata byl velmi pracovitý poslanec a považoval jsem ho vždy za autentického sociálního demokrata. Přeju mu mnoho štěstí v další kariéře," řekl místopředseda a volební manažer ČSSD Jan Birke.

"Jeroným je můj kamarád, se kterým se znám už velmi dlouho. Ne vždy jsem souhlasil se vším, co dělá, ale byl to zajímavý člověk, kterého jsem v politice potkal. Řadu věcí odpracoval. Ale hlavně nevěřím na finální odchody," prohlásil další z místopředsedů Petr Dolínek.

"To je jeho volba," uvedla stručně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. "Jeho rozhodnutí mě překvapilo, nicméně jej respektuji," doplnil předseda sněmovny Jan Hamáček.

Podle bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška bude Tejc v ČSSD chybět. "Odchod pana Tejce z parlamentní politiky považuji za ztrátu pro ČSSD i pro práci ústavně právního výboru a legislativní proces, ale respektuji jeho osobní rozhodnutí a přeji mu hodně štěstí v soukromé praxi," napsal Aktuálně.cz Hašek.

Šéfa jihomoravské ČSSD Romana Hanáka Tejcovo rozhodnutí překvapilo. Aktuálně.cz řekl, že s ním ještě v úterý probíral krajskou kandidátku a poslanec se o svém rozhodnutí ani slovem nezmínil.

Situací se bude pravděpodobně zabývat vedení strany, právě v pátek odpoledne totiž shodou okolností zasedá předsednictvo ČSSD. 

Je to uzavřená kapitola, na ulici se mě nikdo na Lánskou schůzku neptá, lidi to nezajímá, říká Jeroným Tejc. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy