Ministryně Marta Nováková ve středu před diplomaty hovořila o ambicích české ekonomiky a růstu exportu a hrubého domácího produktu za loňský rok. Každoroční besedy se zúčastnila asi stovka diplomatů z celého světa, mimo jiné také z Číny nebo z Tchaj-wanu.
A právě přítomnost vyslanců obou těchto znepřátelených států způsobila nečekaný diplomatický incident. Proti přítomnosti Tchajwanců se ohradil čínský velvyslanec a podle informací serveru Hlídací Pes pohrozil tím, že odchod tchajwanské delegace je v zájmu České republiky a neuposlechnutí by mohlo ohrozit hladký průběh cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny.
To je neuvěřitelné, tohle je ministryně suverénního státu? Odejít by po tomto kroku měla sama paní ministryně, omlouvám se Tchaj-wanu za toto trapné rozhodnutí paní ministryně. Jsem myslel, že máme ministryni co háji naše zájmy, ne čínskou politiku. 🙉https://t.co/UXWcq0Sz5Z
— Marian Jurečka (@MJureka) March 28, 2019
V rámci "zabránění diplomatickému konfliktu" ministryně požádala Tchajwance o odchod. Ti nakonec místnost skutečně opustili. "Vzhledem k tomu, že akce byla určena pro diplomaty, kterými členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu nejsou, tchajwanští zástupci následně vyslyšeli žádost paní ministryně," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě s tím, že je tato situace velice mrzí.
Chung-I Wang diplomatem oficiálně skutečně není, jeho země totiž nemá v Česku ani dalších zemích své vlastní velvyslanectví. Jako ředitel Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu ale stát často zastupuje na ministerstvu zahraničí a bývá považován za člena diplomatického sboru.
"Jsem ráda, že se podařilo zabránit diplomatické roztržce," komentuje incident ministryně Nováková. "Česká republika uznává politiku jednotné Číny, která je také v souladu se zahraniční politikou EU a Severoatlantické aliance," uvedla s tím, že stejný přístup zastávají také západní spojenci České republiky, a poděkovala Tchajwancům za pochopení.
Chová se jako slon v čínském porcelánu, říká pirát
Ministryně se po incidentu dočkala vlny kritiky. Podle pirátského poslance Jana Lipavského se Nováková "chová jako slon v čínském porcelánu". Tchaj-wan je podle něj větším investorem v ČR než Čína. "Od roku 1993 u nás vytvořil 23 000 pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků," uvedl na Twitteru. "Třeba dostane slevu na "kvalitní čínské zboží" v Aliexpressu," napsal lidovec Ondřej Benešík.
Paní ministrině Nováková se řídí instrukcemi velvyslance Čínské lidové republiky. Třeba dostane slevu na “kvalitní čínské zboží” v Aliexpresu.
— Ondřej Benešík (@BenesikOndra) March 28, 2019
V říjnu 2016 nejvyšší ústavní činitelé země v návaznosti na setkání několika českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou ve společném prohlášení uvedli, že to není výrazem změny oficiální politiky ČR. Pod textem byli podepsáni prezident Zeman a tehdejší předsedové Senátu, sněmovny a vlády. Vztahy Česka a Číny v prohlášení popsali jako velmi přínosné a užitečné s tím, že je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.
Zástupci pražské koalice složené z pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) se v lednu shodli, že chtějí ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Podle politiků byl Praze článek vnucen a ve smlouvě mezi dvěma městy je zcela nadbytečný.