Taxikáři nemusí mít taxametry ani znát okolí. Je to zbytečné, vývoj jde dopředu, tvrdí Ťok

Luboš Kreč Luboš Kreč
15. 11. 2017 19:13
Středeční plánovaný protest taxikářů v Praze se odsouvá na dobu neurčitou. Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby ani taxametry. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) ale není namístě ignorovat technický pokrok a vyžadovat tak například znalost místopisu nebo mít v autě taxametr. "Chápu taxikáře, nicméně vývoj jde dopředu a my situaci na trhu nemůžeme uměle zakonzervovat," říká Ťok v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Dan Ťok.
Dan Ťok. | Foto: Ludvík Hradilek

Taxikáři v Praze chtěli opět stávkovat, nakonec se ale rozhodli protest odložit. Jak jejich kroky vnímáte?

Rozumím některým jejich argumentům, ale s typem nátlaku, který hraničí s vydíráním, nesouhlasím. Zástupci taxislužeb s námi na pracovních jednáních normálně řeší, jak legislativu upravit, a mezitím jiná skupina vymýšlí akce v ulicích. Takhle by taxikáři lepší pověst u veřejnosti opravdu nezískali. Jsem rád, že se nakonec rozhodli protest odvolat.

Taxikáři se vymezují proti přepravě organizované skrz mobilní aplikace. Co v této oblasti chystá ministerstvo dopravy?

Moderní aplikace a služby nemůžeme zakazovat, ale všichni musí dodržovat stejná pravidla. Platí to pro běžnou taxislužbu i třeba pro Uber. Ignorování technologického pokroku by nás vracelo zpátky do minulého století, proto mi přijde naprosto v pořádku, když alternativní možností k taxametrům bude mobilní aplikace. Jejich používání bude regulováno úplně stejně, jako je tomu u taxametrů. Naším cílem je, aby všichni měli rovné podmínky na trhu.

Takže je reálné, že nebudou v dohledné době potřeba taxametry, střešní svítilny ani znalost místopisu?

Nechceme taxametry úplně zrušit. Taxikáři, kteří nabízejí svou službu na ulici a budou chtít využívat výhody, jako jsou štafly či přednostní pruhy ve městech, budou nadále mít označení TAXI a cenu bude počítat taxametr. Kromě toho bude možnost označit si auto pro komerční přepravu pouze nálepkou, jako v některých evropských zemích. Cenu půjde stanovit před jízdou prostřednictvím mobilní aplikace, kde si zákazník službu sám vybere a odsouhlasí cenu. Při registraci by cestující zadal do aplikace své identifikační údaje a e-mailovou adresu, na kterou dostane doklad o přepravě. Mobilní aplikace tedy nebude počítat najeté kilometry, má to být způsob, jak elektronicky předem schválit podmínky dopravy. Vyžadovat místopis už v době navigací není nezbytně nutné. Uvidíme ale, jak se na tuto věc dívají velká města a další členové expertního týmu.

Někteří taxikáři argumentují, že do vybavení aut a svých znalostí hodně investovali a není fér, že by to nyní mělo být k ničemu.

Chápu taxikáře, nicméně vývoj jde dopředu a my situaci na trhu nemůžeme uměle zakonzervovat. Služby jsou tu přece hlavně pro cestující, nikoliv pro jejich provozovatele. Na druhé straně ale není možné, aby někdo ignoroval zákon a tvrdil, že na něj neplatí, protože má novou technologii. Dokud zákon neupravíme, platí současná pravidla a mají se vymáhat. Současní taxikáři si musejí zvyknout, že cestující chce znát dopředu cenu a nechce být nemile překvapený až při placení. Řidiči Uberu zase budou muset dodržovat pravidla, mít licenci a řídit se vyhláškou ve městě, kde jezdí.

Kterými zeměmi se při psaní nového zákona inspirujete?

Jednou ze zemí, kterou se inspirujeme, je Estonsko. Mají zákon, jehož prostřednictvím popisují a regulují celou oblast sdílených dopravních služeb. Hledáme ale rozumné řešení v českých podmínkách, neopisujeme doslova cizí legislativu. Proto jsme v minulých týdnech posbírali připomínky od všech, kteří mají k přípravě novely co říci.

Jaké povinnosti zůstanou pro Uber z nynějšího systému? 

Uber bude mít stejné povinnosti jako každý jiný podnikatel v taxislužbě. Dopravce bude muset mít příslušné živnostenské oprávnění a evidované vozidlo, řidič pak oprávnění řidiče taxislužby. A vozidlo pro komerční přepravu bude označeno například nálepkou.

Budou se nějak měnit sankce, které budou za porušení pravidel hrozit?

Sankce za černou taxislužbu a porušování pravidel jsme nedávno zpřísnili. Takže nyní o další změně sankcí neuvažujeme. Platí, že bez oprávnění řidiče taxislužby bude možné uložit zákaz činnosti na šest měsíců až dva roky. Dopravní úřady jednotlivých měst mohou dodržování zákona v praxi kontrolovat a pokutovat.

Je nějaká úprava či vize, kterou chystaná novela neřeší, ale kterou byste ve vztahu ke smluvní přepravě chtěl do budoucna ještě prosadit?

Společně s ostatními ministerstvy se podílíme na analýze toho, jak do budoucna upravit v zákoně služby takzvané sdílené ekonomiky. Tato problematika je ale podobně jako ve všech státech EU složitá a dotýká se různých oblastí ekonomiky. Jde o zásadní krok, který nelze ušít horkou jehlou a vztahovat ho pouze k činnosti jedné společnosti. Budeme muset definovat, kdy se skutečně jedná o sdílenou ekonomiku, která má svůj režim, a kdy jde o běžné podnikání. Také budeme muset spolu s ministerstvem financí vymyslet podmínky fungování EET pro všechny druhy taxislužby.

Video: Nejsme taxislužba, nové technologie předběhly dobu a přináší kontroverze, tvrdí ředitel Uberu 

Uber není taxislužba, služby podobné naší nejsou v daném legislativním rámci ukotvené, říká generální ředitel Uberu pro ČR a Slovensko Peťovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy