"Nebudeme obtěžovat, jsme také jenom lidi." Taxikáři vyslyšeli Krnáčovou a odložili velký protest

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2017 19:20
Středeční plánovaný protest taxikářů v Praze se odsouvá na dobu neurčitou. Sdružení českých taxikářů vyšlo vstříc primátorce Adrianě Krnáčové, která je v pondělí vyzvala, aby protest i s ohledem na obyvatele a návštěvníky Prahy zrušili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaPražané se ve středu nemusí obávat dopravních komplikací způsobených protestujícími taxikáři. Ti po žádosti primátorky Adriany Krnáčové upustili od záměru vyjádřit pomalou jízdou metropolí svůj nesouhlas se službami typu Uber

"Nechceme tím obtěžovat občany, jsme také jenom lidi, takže to chápeme. Paní primátorka nás požádala, tak jsme jí vyšli vstříc," řekl David Bednář, mluvčí Sdružení českých taxikářů, které protest organizovalo.

Vstřícný krok nyní očekávají od Krnáčové, se kterou by se chtěli v následujících dnech potkat i za účasti policie a médií. "Chceme hlavně vidět, že se skutečně něco děje v ulicích. Uvidíme, jestli nám paní primátorka ukáže, jestli to myslí opravdu vážně, a bude trestat řidiče Uberu, nebo o tom bude stále jenom mluvit," řekl mluvčí sdružení.

Primátorka v pondělním dopise poukázala na to, že od 4. října platí novela silničního zákona, která umožňuje tvrdší postihy vůči nepoctivým řidičům taxi. Z téměř 1200 říjnových kontrol, které provedli úředníci společně se strážníky, se tak zhruba 200 týkalo Uberu.

Sdružení se však nelíbí, že současné kontroly postihují zejména běžné taxikáře více než řidiče využívající Uber a jiné aplikace. A stávající stav tak pro ně není přijatelný. "Protest nerušíme, odsouváme," zdůraznil proto Bednář. Kromě jasných metodických pokynů pro policii, jak řidiče Uberu kontrolovat, chtějí být také o výsledcích takových kontrol informováni. Pokud se situace do konce roku nezlepší, plánovaný protest taxikářů se pak uskuteční.

"Nátlak a braní si Pražanů za rukojmí nemůže nic vyřešit, řešení může přinést pouze debata. Magistrát dělá maximum, co mu ukládá zákon," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle něj město v minulosti jednalo s ministerstvy i se zástupci klasické a alternativní taxislužby. "Jakmile budou nově obsazena dotčená ministerstva, uspořádáme pracovní setkání, na které pozveme ministry, odpovědné úředníky i dispečinky a zástupce digitálních platforem. Cílem setkání bude najít takové řešení, které nebude diskriminační pro žádnou ze zainteresovaných skupin," dodal.

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby ani taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy zhruba 2000.

Autobusy MHD musely kvůli protestu taxikářů jezdit po letištní ploše | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

Další zprávy