reklama
 
 

Libanonský exministr si odsedí 4,5 roku za pašování bomb

13. 5. 2015 19:30
Exministr se údajně ke svým činům přiznal a zveřejnil i detaily svých plánů.

Bejrút - Bývalý libanonský ministr a blízký spojenec Damašku Michel Samaha byl odsouzen na 4,5 roku do vězení za pašování výbušnin ze Sýrie a plánování útoků na libanonské politiky a syrské radikály. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na zdroje z libanonské justice.

Samaha byl ve vazbě od srpna 2012 a rozsudek nad ním vynesl vojenský soud. Trestných činů se prý dopustil ve spolupráci se šéfem syrských bezpečnostních sil generálem Alím Mamlúkem, kterého libanonská justice rovněž podezřívá z plánování atentátů v Libanonu.

Exministr se údajně minulý měsíc ke svým činům přiznal a zveřejnil i detaily svých plánů.

Libanon, který byl zasažen vlastní občanskou válkou v letech 1975 až 1990, se vždy snažil od konfliktu v Sýrii distancovat. Příliš se mu to ale nedaří, i vzhledem k zapojení libanonského šíitského hnutí Hizballáh do bojů na straně syrské armády.

Boje se navíc čím dál tím častěji přelévají i na území Libanonu.

Občanská válka v Sýrii trvá už 4 roky

Povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které přerostlo v občanskou válku, začalo v roce 2011. Od té doby si konflikt vyžádal více než 220.000 obětí.

Boje mezi povstalci a vládními jednotkami ale v poslední době poněkud ustoupily do pozadí a na intenzitě nabývají zejména střety mezi jednotlivými frakcemi rebelů. V nich jsou úspěšní hlavně radikálové z hnutí Islámský stát, kteří obsazují oblasti v Sýrii i v sousedním Iráku.

autor: ČTK | 13. 5. 2015 19:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama