reklama
 
 

V Libanonu zmizelo pět Čechů, policie našla jen prázdné auto

Aktualizováno 18. 7. 2015 18:55
Policie našla v opuštěném taxíku zavazadlo s osobními věcmi a českými pasy. Zmizení pětice Čechů potvrdily libanonské bezpečnostní složky.

Bejrút - Pět českých občanů zmizelo na východě Libanonu. Původní informaci místního listu The Daily Star potvrdilo v podvečer oficiálně české ministerstvo zahraničí.

Češi ve věku 25 až 47 let byli podle listu možná uneseni.

Tuto verzi prověřují libanonské bezpečnostní složky i česká diplomacie. Policie našla v opuštěném voze zavazadlo s jejich věcmi.

O celé situaci jednal na ministerstvu zahraničí v Černínském paláci krizový štáb. Schůzky se účastnili zástupci tajných služeb, konzulární pracovníci a po telefonu též šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Ten se zároveň spojil se svým libanonským protějškem.

Krizový štáb se sejde znovu v neděli.

Černínský palác odmítl poskytnout bližší informace o pohřešovaných Češích. Stejně tak odmítl spekulace médií, že zmizení Čechů souvisí s loňským zatčením trojice Libanonců v Praze. Ti byli podezřelí z terorismu.

Krátce po nalezení vozu zahájila libanonská armáda a policie v místě rozsáhlou akci: místo zablokovala, zřídila kontrolní stanoviště a prohledala blízké hotely.

Taxi, jehož libanonský řidič se rovněž pohřešuje, bylo podle The Daily Star za rozbřesku nalezeno 300 metrů od vojenského stanoviště u města Kafraja v západní části libanonského údolí Bikáa, což je nedaleko syrských hranic.

Na zmizení osob upozornil otec taxikáře, který v noci nedorazil domů. V autě byly nalezeny české a libanonské peníze, eura a tři videokamery, které zřejmě patřily Čechům.

Český zastupitelský úřad v Libanonu incident podle mluvčí prověřuje. Podle českého velvyslance, se kterým hovořil server iDnes.cz, šlo pravděpodobně o turisty, kteří však svůj pobyt českému zastupitelskému úřadu nenahlásili.

Podle policie Češi v posledních několika měsících navštívili Libanon dvakrát. Poprvé to bylo 15. května, zemi pak opustili 1. července. O týden později přijeli do Libanonu znovu.

Ministerstvo zahraničí cesty do Libanonu nedoporučuje

Mluvčí ministerstva zahraničí zdůraznila, že nadále platí i doporučení, aby Češi necestovali do Libanonu. V případě, že musí, měli by se registrovat v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD. Pohřešovaná pětice v databázi nebyla.

V březnu roku 2011 zmizelo v údolí Bikáa za podobných okolností sedm Estonců, kteří si do Libanonu vyjeli na kolech. V zajetí byli 113 dnů a osvobozeni byli po zásahu libanonských speciálních sil. Jejich věznitelé se údajně hlásili k teroristické síti Al-Káida.

autoři: ČTK, Domácí | 18. 7. 2015 12:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama