V Libanonu zmizelo pět Čechů, policie našla jen prázdné auto

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 7. 2015 18:55
Policie našla v opuštěném taxíku zavazadlo s osobními věcmi a českými pasy. Zmizení pětice Čechů potvrdily libanonské bezpečnostní složky.
Libanonská policie. Ilustrační foto.
Libanonská policie. Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Hasan Shaaban

Bejrút - Pět českých občanů zmizelo na východě Libanonu. Původní informaci místního listu The Daily Star potvrdilo v podvečer oficiálně české ministerstvo zahraničí.

Češi ve věku 25 až 47 let byli podle listu možná uneseni.

Tuto verzi prověřují libanonské bezpečnostní složky i česká diplomacie. Policie našla v opuštěném voze zavazadlo s jejich věcmi.

O celé situaci jednal na ministerstvu zahraničí v Černínském paláci krizový štáb. Schůzky se účastnili zástupci tajných služeb, konzulární pracovníci a po telefonu též šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Ten se zároveň spojil se svým libanonským protějškem.

Krizový štáb se sejde znovu v neděli.

Černínský palác odmítl poskytnout bližší informace o pohřešovaných Češích. Stejně tak odmítl spekulace médií, že zmizení Čechů souvisí s loňským zatčením trojice Libanonců v Praze. Ti byli podezřelí z terorismu.

Místo, kde byla pětice Čechů unesena.
Místo, kde byla pětice Čechů unesena. | Foto: Google Maps

Krátce po nalezení vozu zahájila libanonská armáda a policie v místě rozsáhlou akci: místo zablokovala, zřídila kontrolní stanoviště a prohledala blízké hotely.

Taxi, jehož libanonský řidič se rovněž pohřešuje, bylo podle The Daily Star za rozbřesku nalezeno 300 metrů od vojenského stanoviště u města Kafraja v západní části libanonského údolí Bikáa, což je nedaleko syrských hranic.

Na zmizení osob upozornil otec taxikáře, který v noci nedorazil domů. V autě byly nalezeny české a libanonské peníze, eura a tři videokamery, které zřejmě patřily Čechům.

Český zastupitelský úřad v Libanonu incident podle mluvčí prověřuje. Podle českého velvyslance, se kterým hovořil server iDnes.cz, šlo pravděpodobně o turisty, kteří však svůj pobyt českému zastupitelskému úřadu nenahlásili.

Podle policie Češi v posledních několika měsících navštívili Libanon dvakrát. Poprvé to bylo 15. května, zemi pak opustili 1. července. O týden později přijeli do Libanonu znovu.

Ministerstvo zahraničí cesty do Libanonu nedoporučuje

Mluvčí ministerstva zahraničí zdůraznila, že nadále platí i doporučení, aby Češi necestovali do Libanonu. V případě, že musí, měli by se registrovat v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD. Pohřešovaná pětice v databázi nebyla.

V březnu roku 2011 zmizelo v údolí Bikáa za podobných okolností sedm Estonců, kteří si do Libanonu vyjeli na kolech. V zajetí byli 113 dnů a osvobozeni byli po zásahu libanonských speciálních sil. Jejich věznitelé se údajně hlásili k teroristické síti Al-Káida.

 

Právě se děje

před 47 minutami

V sobotu bude foukat silný vítr. Lidé by se neměli vydávat na horské túry, varují meteorologové

Východní polovinu České republiky zasáhne v sobotu silný vítr, který v nárazech může dosahovat až rychlosti 70 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může foukat až o síle kolem 110 kilometrů v hodině. Na západě a severozápadě Čech se čeká sněžení. Připadnout by mělo kolem deseti centimetrů sněhu, v Krušných horách kolem 15 centimetrů. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Současně upozornil, že o víkendu se mohou zvednout hladiny řek v okolí Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji v okolí Luhačovic, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Vizovic a Zlína. Voda by se ale neměla vylévat z břehů.

Se silným větrem by měli počítat lidé od půlnoci na sobotu do nedělního odpoledne na severovýchodě Pardubického kraje a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V sobotu dopoledne bude foukat i na východě Jihomoravského kraje a ve Zlínském kraji.

Podle meteorologů může silný vítr poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy