Už zhruba za rok a čtvrt začne v bývalém pivovaru a hospodářském dvoře bývalého cisterciáckého kláštera v Plasích na severním Plzeňsku fungovat nová pobočka Národního technického muzea - Centrum stavitelského dědictví. V něm bude muzeum historických stavebních prvků a budou zde i dílny a učebny pro pořádání workshopů a akcí zážitkové turistiky.
"Například budeme ukazovat, jak se dříve takzvaně hasilo vápno," informuje ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. Návštěvníci si také budou moci vlastníma rukama vyrobit cihlu, otesat kámen či sestavit zmenšeninu krovu.
Těsně před začátkem letošních Vánoc skončila rekonstrukce bývalého pivovaru a na jaře by se mělo rozhodnout, jak budou v jeho interiérech vypadat budoucí expozice. Současně se také začnou opravovat objekty bývalého hospodářského dvora.
Součástí rekonstrukce pivovaru bylo i navrácení sladovnického komína na střechu hlavní budovy. "Byl sem přenesen z rušeného objektu sušárny chmele v Hořesedlech na Rakovnicku. Je to úplně stejný typ, jaký tady byl v dobách, kdy se v Plasích vařilo pivo," informuje koordinátor projektu Pavel Kodera.
Pivo se v Plasích přestalo vařit v šedesátých letech a pak byly objekty přestavěny na obchodní velkosklad spotřebního družstva Jednota. Výrobní technologie byly demontovány a přízemní podlaží bylo do výše dvou metrů zasypáno a vybudovány nové podlahy.
To se při rekonstrukci opět odstranilo a díky tomu se v bývalé varně objevily i historické obklady s pivovarskou tématikou a dokonce parní stroj.
Našly se také pivovarské studny a v mlýnici přilehlého klášterního mlýna také barokní krb a kamenný prevét - tedy záchod.
Právě to, že v Plasích lze na řadě míst najít cenné prvky stavitelského umění od románského slohu až po 19. století je jeden z důvodů, proč se Národní technické muzeum pro tuto lokalitu rozhodlo.
Pro odborníky i laickou veřejnost
Protože muzeum chce představovat veřejnosti, jakými technologiemi se v minulosti budovaly domy a vyráběly i jejich součásti, zůstaly například v jedné z místností pivovaru také holé neomítnuté zdi, dokonce jsou leckde na stěnách vidět i odkryté mnoho desetiletí staré takzvané "krabice" (rozvaděče elektrické energie).
Odborníkům bude umožněn i vstup do depozitáře s referenční sbírkou stavebních materiálů, prvků a konstrukcí. K tomu pak bude muzeum pořádat semináře a workshopy. "Už nyní máme navázánu spolupráci s řadou odborných institucí, mezi nimi jsou i stavební fakulty vysokých škol," informuje Kodera.
Projekt Centra stavitelského dědictví je financován z Integrovaného operačního programu za spoluúčasti Strukturálních fondů EU. Náklady jsou téměř 400 milionů korun.
Muzeum do Plasy převeze sbírkové předměty, které jsou v současnosti umístěny v různých depozitářích a velká část bude představena veřejnosti vůbec poprvé.
Ne všechny prostory bývalého pivovaru muzeum využije jen pro své činnosti. "Část bývalých pivovarských sklepů pronajmeme podnikateli, který tu vybuduje minipivovar," dodal Kodera.
"Jsme velice rádi, že Národní technické muzeum přišlo s tímto projektem a že léta chátrající objekty zase najdou smysluplné využití, " sdělil online deníku Aktuálně.cz starosta města Plasy Zdeněk Hanzlíček. Město samo v příštím roce zrekonstruuje prostranství, které k historickému pivovaru a hospodářskému dvoru přiléhá.