Tajná služba sledovala exšéfa špionů. Tím praskla aféra

Sabina Slonková
9. 10. 2007 13:15
Aféra desetiletí: tajná služba přišla o data o agentech

Praha - Zpravodajská služba BIS sice postrádá klíčové tajné informace už delší dobu, nebýt nešikovnosti jejích příslušníků v terénu, nejspíš by se veřejnost o aféře desetiletí ještě dlouho nedozvěděla. Všechno nečekaně prasklo před čtrnácti dny. BIS tehdy nechala monitorovat schůzku bývalého šéfa jiné tajné služby Karla Randáka.

Teprve pak byli podle zjištění Aktuálně.cz informováni politici, a to ještě jen ti vládní. Do té doby BIS o případu nikomu neřekla. "Dozvěděl jsem se to od vás," potvrdil Jeroným Tejc z ČSSD, šéf sněmovní komise, která má dohlížet právě na práci této tajné služby.

Komise se bude případu věnovat příští týden, mimo jiné bude řešit i to, proč BIS ztrátu informací - mezi nimiž byly i supertajné údaje jako seznam agentů či záznamy z jednotlivých tajných operací - dlouhé měsíce tajila. Důvěrné údaje totiž z BIS kdosi vynesl už před více než dvěma lety.

Smíchovská schůzka plná agentů

Rekonstrukce schůzky, kvůli níž pečlivě střežené tajemství BIS o úniku dat uteklo ven, je následující: Setkání proběhlo předminulý čtvrtek v kavárně v obchodním komplexu Nový Smíchov. Kromě někdejšího šéfa špiónů Randáka se ho účastnili ještě dva lidé, a všem jim asistovalo několik pracovníků sledovacího oddělení BIS, takzvaná sledka.

Účastníci schůzky si jich ale všimli, jednoho z nich pak při odchodu přiměli, aby jim prozradil, že je skutečně z BIS. Randák si následně prostřednictvím svého nástupce, nynějšího šéfa rozvědky Schwarze na postup "konkurenční" služby BIS oficiálně stěžoval.

"Šéf BIS Lang poté informoval politiky o tom, že to byla operace související s vážným únikem informací z jeho služby," uvedl vysoce postavený vládní úředník obeznámený s případem.

Exšéf špiónů: Ano, byli tam

Karel Randák Aktuálně.cz potvrdil, že na jeho schůzce lidé z BIS skutečně byli. "Nedokážu z toho ale zatím vyvodit, jestli jsem byl sledovaný já nebo mí partneři na schůzce. Rozhodně ale můžu popřít, že bych se podílel na jakémkoli úniku informací," prohlásil Randák.

Randák už roky nemá s BIS nic společného, dříve v ní sice pracoval, ale odešel v devadesátých letech - tedy před únikem dat - a pak řídil civilní rozvědku. Z ní pak odešel po nástupu Topolánkovy vlády k moci. Ani další dva účastníci schůzky podle zjištění Aktuálně.cz nejsou pracovníci BIS.

Ten, kdo tajné informace ekonomického charakteru z BIS vynesl, musel být přitom přímo zaměstnancem služby. Nikdo jiný se k nim dostat nemohl.

Další dva účastníky schůzky s Randákem se zatím Aktuálně.cz nepodařilo kontaktovat.

BIS: Všechno řekneme komisi

Koho z aktérů smíchovského setkání tedy BIS podezřívala, že je zapleten do úniku informací, není jasné. Tajná služba oficiálně případ nijak nekomentuje.

Mluvčí BIS Jan Šubert nicméně prohlásil: "Služba zásadně nekomentuje jména osob, která se mohou stát předmětem jejího zájmu. Nicméně v tomto případě můžeme říct, že potřebné informace poskytne ředitel BIS na zasedání sněmovní komise."

Zasedání komise je tajné, veřejnost na něj nemá přístup. Poslanci jsou navíc do značné míry odkázáni na to, co jim ředitel BIS řekne. Nemají příliš mnoho pravomocí, jak si ověřit pravdivost jeho slov. Pokud jim například odepře odpověď s argumentem, že by ohrozil živou operaci, mají poslanci smůlu.

 

Právě se děje

Další zprávy