Tady nedají na Mynáře dopustit. Postavil jim sjezdovku

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 3. 2013 6:00
Reportáž z vesnice Osvětimany, která díky prezidentově kancléři již léta vzkvétá
Foto: Ludvík Hradilek

Uherské Hradiště - Na okraji vesnice Osvětimany vítají přijíždějící dva domky natěsnané k sobě. V jednom z nich bydlí zbrusu nový kancléř a stále ještě předseda Strany práv občanů - Zemanovci Vratislav Mynář.

Nemovitosti patří rodičům jeho ženy, významný člen Strany práv občanů - Zemanovci se k nim přiženil ze sousedních, dva kilometry vzdálených Vřesovic.

"Bereme ho jako místního, už jako kluk sem chodil lyžovat," říká Otakar Berka, starosta Osvětiman, které leží nedaleko Uherského Hradiště.

Mynář nyní už druhým volebním obdobím zasedá mezi místními zastupiteli, kteří rozhodně nezahálejí. Vesnička s honosným titulem městys, kterou obývá něco málo přes osm set obyvatel, prostavěla během dvou let od posledních komunálních voleb téměř 14 milionů.

Zateplil se úřad a zdravotní středisko, vzniklo centrum pro matky s dětmi, opravila se silnice a toalety v základní škole. V polovině března starosta slavnostně zkolaudoval opravený chodník a autobusovou zastávku za 2,2 milionu.

Obec s ročním rozpočtem okolo 11 milionů by si takový luxus mohla dovolit jen stěží, je ale mimořádně úspěšná v čerpání dotací. Evropská unie a státní či krajské fondy poslaly do Osvětiman 8,3 milionu korun a další téměř tři miliony by měly dorazit letos.

Vratislav Mynář se podle starosty na úspěšných žádostech o peníze nijak nepodílí. Vzápětí ale začíná vychvalovat spolupráci s firmou Europrofin, která se na získávání dotací specializuje. 40% podíl ve společnosti roky vlastnil právě Mynář, odprodal jej ve chvíli, kdy bylo jasné, že se stane kancléřem.

"Nebyl jsem u toho, když se spolupráce domlouvala, ale nejspíš ji doporučil pan Mynář. Když jsem nastoupil já, tak už jsme s firmou spolupracovali a byli jsme spokojení. Takže jsme uzavřeli novou smlouvu," popisuje starosta způsob, jakým se Mynářova firma k zakázce dostala.

Kromě úspěšnosti starosta vyzdvihuje také cenu, kterou si Europrofin počítá. Jde o 25 tisíc za jeden projekt. "Je to dobrá cena. Nevím, jestli máme díky Mynářovi nějakou výhodu, zato vím, že za takovou cenu mi to druhá firma neudělá," říká Berka.

Projděte si fotoreportáž z Osvětiman:

Peníze na Zemanovu kampaň

Část peněz z evropských dotací posléze skončila u propletence firem, z nichž šly peníze na Zemanovu prezidentskou kampaň. Jde například o zakázku za 5,5 milionu na zateplení obecního domu. Získala ji společnost CGM Czech, část prací za 1,5 milionu ale prováděla firma Alumbrado.

Ta rok po provedení prací věnovala na Zemanovu prezidentskou kampaň 350 tisíc korun. Kontaktní osobou pro tuto zakázku byl právě Mynář.

Bez zajímavosti není ani sama vítězná firma. Proslavila se v době, kdy nesla ještě jméno Stavby a. s. a patřila do skupiny firem ovládaných někdejším spolupracovníkem Davida Ratha Filipem Bušinou.

Dnes ji vlastní společnost CGM Finance LTD. se sídlem v Londýně. Podle internetových stránek společnosti Finance patří Temuru Nasriddinovi z Ruska, který je nyní předsedou dozorčí rady české dceřinky.

CGM Czech a Alumbrado společně pracovaly i na zateplení osvětimanského zdravotního střediska. Kdo práce na jednopatrové budově v centru obce zaplatil, se ale neví.

Podle starosty peníze dal soukromý sponzor, původ peněz ale překvapivě prozradit nechce. "A proč bych to měl říkat? Nevím, jestli by to chtěli zveřejnit. Mynář jako osoba to nebyl... ani jeho firma," dodává po chvilce váhání Berka.

Další zakázku - centrum pro matky s dětmi s názvem Dvůr na žabím rynku - prováděla společnost ZESS z nedalekých Boršic. Podíl ve firmě v roce 2011 vlastnila Jitka Gottwaldová, která bydlí na stejné adrese jako Petr Gottwald, člen představenstva firmy CGM Czech.

"Na všechno bylo výběrové řízení," říká starosta a předvádí malebný dvoreček s hřištěm, pískovištěm a malou klubovnou. Uprostřed je altán a betonový plácek, kde se dají pořádat vystoupení nebo zábavy.

Starosta ještě ani nestačil připevnit ozdobnou cedulku o provedení stavby z evropských peněz a betonový povrch už je celý popraskaný. "To se jim moc nepovedlo, budeme to muset reklamovat," přiznává.

Fotbalový klub i lyžařský areál

Podle místních Mynářovo podnikání obci pomáhá. Jako nadšený fotbalista přispívá na místní fotbalový klub a postavil lyžařský areál, do kterého přitáhl turisty. Také na zázemí ke sjezdovce šly evropské dotace - Mynářova firma Clever management získala na stavbu penzionu 6 milionů.

Lyžařský areál v Osvětimanech.
Lyžařský areál v Osvětimanech. | Foto: Ludvík Hradilek

Areál je v březnu opuštěný a na sjezdovce roztávají zbytky sněhu. U cesty se z plakátu usmívá prezident Miloš Zeman a se zdviženým palcem lyžařům vzkazuje, že zde je jeho domov. Kromě luxusního penzionu u sjezdovky stojí také půjčovna lyží a restaurace Na Srubu, kde místní v sezoně mohou potkat i samotného kancléře, pro které ale zůstává jednoduše Vraťa.

"Já se s ním potkávám na pivu. Tuhle jsem mu říkal takové oblíbené slovíčko: Kurva, Vraťo, co tady děláš, máš být v Praze. On skákal metr vysoko, ale druhý den koukám na televizi a hen ten Vraťa tam," popisuje muž, jehož dům stojí naproti sjezdovce.

Místním prý areál nijak nevadí, Mynář se s nimi vždy snažil rozumně domluvit. "Jen jedna paní nechtěla nejdřív pozemek prodat. Nechtěla se smířit s tím, že by tam byla hospoda," dodává místní občan.

Lyžařským střediskem ale Mynářovo podnikání nekončí. Koupil budovu bývalé školy uprostřed městyse, kde bývaly dílny. "Myslím, že tam chce dělat něco se dřevem," ukazuje starosta na několikapatrovou budovu tyčící se vedle kostela a fary.

Díky Mynářovi do obce několikrát přijel Miloš Zeman. Starosta doufá, že sem přijede i po zvolení na Hrad, Osvětimany dosud žádný prezident nenavštívil.

Přání se mu může splnit už v příštích dnech, Zeman totiž oznámil, že jeho první domácí návštěva povede právě na Zlínsko.

 

Právě se děje

Další zprávy