Dohledáno do poslední koruny: Lidé, kteří platí Zemana

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
5. 3. 2013 11:01
Deník Insider předložil přehled dárců, kteří přispěli prezidentovi k cestě na Hrad
Nový prezident Miloš Zeman.
Nový prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ačkoli do prezidentské inaugurace Miloše Zemana zbývají jenom čtyři dny, pořád ještě nevíme bezezbytku, čí peníze mu k vítězství v přímé volbě přispěly.

Deník Insider v pondělním vydání zveřejnil rozsáhlou grafiku, která ukazuje, jak jsou vztahy mezi sponzory propletené. Z "pavouků" lze snadno vysledovat, že podoba finanční síly stojící za Milošem Zemanem se zrodila už před volbami v roce 2010, kdy se do čela Strany práv občanů - Zemanovci dostali lidé kolem Vratislava Mynáře.

V podstatě stejný okruh lidí zajistil peníze i letos, jenom někteří se prostřídali.

Insider, který je sesterským webem Aktuálně.cz, poskytl redakci schémata, která vazby a propojení sponzorů dokládají.

Analýzu, která vazby vysvětluje, najdete v placeném deníku Insider: Odkud přišly peníze pro Miloše Zemana? Kolik dal byznys a co neznámí dárci?

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Vysvětlivka: Červeně jsou označeni sponzoři z roku sněmovních voleb 2010, zeleně sponzoři prezidentské kampaně 2013.

Podle Insideru zůstává v Zemanově dárcovském seznamu pořád 19 dárců, jejichž totožnost není doložena podle zákona (není tedy u nich uvedena adresa a datum narození). U těchto jmen jsou připsány částky, které v součtu převyšují tři miliony korun. To znamená, že jde zhruba o téměř šestinu darů, které jsou na veřejném účtu kampaně nastupujícího prezidenta evidovány.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy