Dohledáno do poslední koruny: Lidé, kteří platí Zemana

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
5. 3. 2013 11:01
Deník Insider předložil přehled dárců, kteří přispěli prezidentovi k cestě na Hrad
Nový prezident Miloš Zeman.
Nový prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ačkoli do prezidentské inaugurace Miloše Zemana zbývají jenom čtyři dny, pořád ještě nevíme bezezbytku, čí peníze mu k vítězství v přímé volbě přispěly.

Deník Insider v pondělním vydání zveřejnil rozsáhlou grafiku, která ukazuje, jak jsou vztahy mezi sponzory propletené. Z "pavouků" lze snadno vysledovat, že podoba finanční síly stojící za Milošem Zemanem se zrodila už před volbami v roce 2010, kdy se do čela Strany práv občanů - Zemanovci dostali lidé kolem Vratislava Mynáře.

V podstatě stejný okruh lidí zajistil peníze i letos, jenom někteří se prostřídali.

Insider, který je sesterským webem Aktuálně.cz, poskytl redakci schémata, která vazby a propojení sponzorů dokládají.

Analýzu, která vazby vysvětluje, najdete v placeném deníku Insider: Odkud přišly peníze pro Miloše Zemana? Kolik dal byznys a co neznámí dárci?

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Vysvětlivka: Červeně jsou označeni sponzoři z roku sněmovních voleb 2010, zeleně sponzoři prezidentské kampaně 2013.

Podle Insideru zůstává v Zemanově dárcovském seznamu pořád 19 dárců, jejichž totožnost není doložena podle zákona (není tedy u nich uvedena adresa a datum narození). U těchto jmen jsou připsány částky, které v součtu převyšují tři miliony korun. To znamená, že jde zhruba o téměř šestinu darů, které jsou na veřejném účtu kampaně nastupujícího prezidenta evidovány.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy