Zeman potvrdil svůj tým, Mynář jmenován kancléřem

Domácí Domácí
14. 3. 2013 14:25
Jaroslav Hlinovský se stal ředitelem sekretariátu a Hana Burianová Zemanovou mluvčí
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf SPOZ a kontroverzní podnikatel Vratislav Mynář se stal prezidentským kancléřem.

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval ve čtvrtek dne 14. března 2013 Vratislava Mynáře do funkce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky.

Spolu s ním uvedl také Jaroslava Hlinovského do funkce ředitele Sekretariátu prezidenta republiky a Hanu Burianovou do funkce ředitelky Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Předseda Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ) Vratislav Mynář nedávno uvedl, že chce práci kancléře využít pro SPOZ.

Na tento výrok kromě některých politiků reagoval i jeho nadřízený, Miloš Zeman. V rozhovoru pro středeční Právo uvedl, že úřad kancléře prezidenta nemůže být používán k propagaci jakékoli politické strany.

Vratislav Mynář o pozastavení své činnosti ve SPOZ zatím neuvažuje. Ve funkci stranického šéfa ho ale pravděpodobně nahradí současný místopředseda strany Zdeněk Štengl.

Mynář a vymahačský byznys

Jak upozornil deník Insider, Mynář se v minulých letech zapojil do vymahačského byznysu.

Už během kampaně se to sice pokoušel popřít a svoji účast bagatelizovat, deník Insider ovšem zjistil a publikoval fakta, která Mynářovu obranu do značné míry vyvracejí.

"Rozhodně nejsem napojen na žádný exekuční byznys dopravního podniku," citoval ho například list Deník, když psal o vazbách Mynáře na podezřelé zakázky kolem pražské městské firmy.

Ve skutečnosti však byl Mynář, který se po úspěchu Miloše Zemana v přímé volbě netají velkými ambicemi v éře příští vlády, držitelem akcií firmy Credit Management, která pokuty dopravního podniku vymáhá.

A nejen to - poslední čtyři roky ve stejné sféře pracuje také pro polostátní energetický gigant ČEZ. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy