ČTK,
Pavel Mazanec
23. 5. 2020 20:17
Vědci tento týden posunuli dataci nejstarší kresby v Česku, která se nachází v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Černé čáry na mohutném kameni jsou podle nich staré 7000 let. Za posledních dvacet let je to pouze jeden z mnoha převratných objevů, které se tuzemským archeologům povedly. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších nálezů.
Listopad 2019 - Bronzový meč z mladší doby kamenné na Rychnovsku
Náhodný nálezce objevil na Rychnovsku bronzový meč datovaný do mladší doby bronzové. Zbraň je zdobena jednoduchou rytou linií obíhající kolem ostří, které je stále ostré jako břitva, popsala archeoložka rychnovského muzea Martina Beková. Nález označila za mimořádný.
"Bronzový meč s jazykovitou rukojetí je datovaný do období kolem roku 1200 před naším letopočtem, náleží kultuře lužické. Nálezy této kultury jsou ve východních Čechách četné, ale neplatí to o mečích," řekla Beková. Podle ní v posledních desetiletích nálezů pravěkých mečů není v celém Česku více než pět.
Přesné místo objevu archeologové tají z důvodu ochrany lokality. Při dohledávce našli v místě uložení ještě nýty, které sloužily k uchycení rukojeti meče z organického materiálu a v okolí také bronzové kopí přibližně ze stejné doby. "Mohu k tomu říci jen to, že nález je z jižní části Rychnovska, byl učiněn zcela mimo známé lokality," uvedla Beková.