Bělobrádek přinese návrh na odvolání Sykové z rady pro výzkum na příští jednání vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2016 14:26
Eva Syková by mohla skončit ve funkci první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace už na příštím jednání vlády. Pavel Bělobrádek informoval, že na středu připraví návrh na její odvolání. K rezignaci na členství v Radě ji vyzval už ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Syková a její spolupracovníci čelí obvinění, že brali od pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) peníze za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala.
Eva Syková
Eva Syková | Foto: DVTV

Praha - Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) připraví na příští jednání vlády návrh na odvolání Evy Sykové z funkce první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Syková na členství v radě tento týden rezignovala kvůli kauze s kmenovými buňkami.

Uvolněné místo bude doplněno ze stávajících členů rady, aby v ní fungovali oba místopředsedové rady. Kdo by to měl být, se zatím neví. Rada se tím bude zabývat na příštím jednání, ještě před prázdninami.

Syková ve čtvrtek rezignovala na funkci ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. V ústavu bude dál pokračovat ve vědecké práci. Kvůli kauze s kmenovými buňkami se ale nevzdá funkce senátorky za ČSSD. Vládní rada o rezignaci Sykové a také o výpadku vládního informačního systému jednala v pátek mimořádně.

"Zatím neřeším, kdo by měl doplnit uvolněné místo v radě vlády, určitě o tom budu jednat ještě s panem předsedou vlády. Jedno chybějící místo určitě není závažný problém pro fungování RVVI," řekl Bělobrádek.

Spolupracovníci Sykové podle reportáže České televize brali od pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) peníze za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii má být ze zákona bezplatná. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou bylo pomoci pacientům ALS.

K rezignaci na členství v RVVI ji vyzval už ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zatímco prezident Miloš Zeman naopak prohlásil, že by byl k Sykové vzhledem k jejím předchozím vědeckým úspěchům velkorysý.

Postupem lékařů v kauze klinické studie kmenových buněk se bude zabývat také etická komise ministerstva zdravotnictví, řekl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

"Důkazy shromážděné novináři se zdají být více než průkazné. Přesto i v této chvíli je potřeba ctít presumpci neviny. Etická komise už dostala od ministra zdravotnictví za úkol posoudit nové informace a zaujmout k nim jasné stanovisko," uvedl mluvčí.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ocenil, že se Syková vzdala veškerých veřejných funkcí. Kauzou se zabýval již v roce 2004. Tehdy uvedl, že pokud by se informace potvrdily, byla by to pro něj věc, která je za hranicí etiky a možná i zákona. Etická komise se kauzou zabývala a na podzim loňského roku byla podle Štichy nucena konstatovat, že se nepodařilo dostatečně prokázat vznesená podezření.

Polský hasič začíná po transplantaci čichových buněk do postižené míchy znovu chodit. Podle vědkyně Evy Sykové je to nadějné, ale je to pokus, jenž nemusí vždy vyjít. Jiná cesta ale pro pacienty není. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy