Češi mají lepší demokracii než Francouzi. Za Skandinávci zaostávají, ukazuje srovnání

Aleš Vojíř Johana Kofroňová Aleš Vojíř, Johana Kofroňová
17. 11. 2023 16:43
V pátek 17. listopadu si Česko připomíná Den boje za svobodu a demokracii. Daří se tyto hodnoty udržovat? Z dat americké neziskové organizace Freedom House vyplývá, že celkem ano. Česko podle ní patří mezi 84 svobodných zemí, k maximálnímu skóre 100 bodů mu schází osm bodů. Před sametovou revolucí se naopak Československo řadilo do skupiny šesti desítek nesvobodných zemí.

Hesla jako "Konec vlády jedné strany", "Svobodné volby" či "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" zaznívaly během sametové revoluce na demonstracích v několika českých městech. Odpověď na to, zda se je daří v Česku prosazovat i více než tři desítky let od listopadu 1989, dává pravidelně zveřejňovaná zpráva americké neziskové organizace Freedom House. Ta již padesát let porovnává úroveň občanských svobod a politických práv v zemích po celém světě.

V letošní zprávě získalo Česko 92 bodů ze sta možných. A náleží tak mezi 84 zemí světa, které Freedom House řadí mezi svobodné. Maximální počet bodů získaly tři skandinávské země - Švédsko, Finsko a Norsko. Naopak nejhůře se z tohoto pohledu daří Sýrii a Jižnímu Súdánu s jediným bodem.

Česko si stojí velmi dobře i v rámci Evropy, a to nejen když se srovnává s ostatními postkomunistickými státy. "Česko je parlamentní demokracií, v níž jsou obecně respektována politická práva a občanské svobody," konstatují autoři studie. 

V celkovém počtu bodů Česko dokonce poráží i některé zavedené západní demokracie, jako jsou Francie, Itálie či Španělsko. Zmínění Francouzi sice získali o pár bodů více než Češi v politických právech, ale zaostali v hodnocení občanských svobod.

Podle ředitele Asociace pro mezinárodní otázky Víta Dostála stojí za dobrým hodnocením Česka především dobře nastavený ústavní systém. "Existence Senátu v podobě, v jaké ho máme my, je rozhodně dobrá věc. Architekti naší ústavy rozhodně vytvořili tyto pojistky lépe než v jiných zemích střední a východní Evropy," říká Dostál. 

Z bývalých postkomunistických států si lépe než Česko vedou v žebříčku Freedom House jenom dva - Slovinsko a Estonsko. Naopak Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána spadlo v posledních letech ze skupiny svobodných zemí mezi ty, které jsou svobodné jen částečně. 

I v Česku dochází u části společnosti ke změnám v myšlení, před jejímiž následky experti varují. "Žijeme sice v demokracii a svobodě, ale přibývá lidí, kteří věří v ufony, vesmírné energie a placatou zeměkouli," komentuje vývoj v posledních letech Mikuláš Kroupa, ředitel neziskové organizace Post Bellum. "Roste počet občanů, co by svobodu vyměnili za životní jistoty a hledají vůdce. V Rusku a Číně je již objevili," dodává. 

Obě tyto země řadí Freedom House mezi nesvobodné, Rusko získalo v celkovém indexu 16 bodů, Čína pouhých devět.

Freedom House sleduje stav demokracie ve světě už padesát let. V roce 1973 bylo ze 148 zemí světa pouze 30 procent svobodných. V roce 1989, kdy došlo k pádu komunistického bloku, byla svobodná více než třetina zemí. Nyní patří do nejlepší skupiny 43 procent států, to je 84 zemí a teritorií ze 195 sledovaných. 

V posledních letech se ale situace z globálního pohledu nevyvíjí směrem k větší svobodě. "Agresivní válka Moskvy vedla na Ukrajině k ničivým zvěrstvům v oblasti lidských práv. Nové státní převraty a další pokusy o oslabení reprezentativní vlády destabilizovaly Burkinu Faso, Tunisko, Peru a Brazílii," popisuje Freedom House.

 

Právě se děje

Další zprávy