V Putimi odhalí první českou sochu Švejka

ČTK ČTK
19. 8. 2014 12:02
Slavnostní akci naplánovali na jihu Čech na tuto sobotu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice - Až budou turisté přicházet ke kamennému mostu v Putimi, budou míjet dobrého vojáka Švejka. V sobotu tam při tradičních Švejkových putimských slavnostech odhalí bronzovou sochu literární postavy slavného románu Jaroslava Haška.

Ve světě jich má celkem třináct, v Česku bude ta putimská vůbec první. Obec ji chtěla postavit už v roce 2008, ale počinu o rok později zabránily povodně, řekl starosta Putimi Petr Matouš.

Slavnosti začnou v pravé poledne mší v místním kostele za padlé vojáky v první světové válce. Sté výročí od jejího vzniku bylo podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly hlavním impulsem, proč socha letos vznikla. Sponzoři na ni přidali peníze ke sbírce Sdružení přátel Putimi.

Kraj si tragické jubilem chtěl připomenout trochu jinak. "Protože není známější obec v Jihočeském kraji ve vztahu k první světové válce, a není známější prostý voják první světové války, než je Josef Švejk, rozhodli jsme se, že tyto záležitosti spojíme," uvedl hejtman.

Švejkova čtrnáctá socha

Bronzová socha přišla na 410 tisíc korun a vytvořil ji jihočeský sochař František Svátek. "Josef Švejk je ztvárněn v životní velikosti, vysoký je asi 180 centimetrů, váží necelých dvě stě kilogramů. Při jejím ztvárnění Svátek vycházel z literární předlohy, má na sobě uniformu," popsal starosta. Bližší podrobnosti nechtějí organizátoři prozradit. Socha již stojí na místě, ale je zakrytá bedněním.

Josef Švejk, hrdina satirického protiválečného románu Jaroslava Haška, je světově známou postavou. Jeho příběhy byly přeloženy do 58 jazyků a patří k nejčtenějším dílům české literatury. První díl Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války vyšel 1. března 1921. Hrdina se ale objevil již v Haškových dřívějších povídkách.

"Ve světě je celkem třináct soch Švejka. Třeba v roce 2000 jsme tři dny odhalovali sochu na Slovensku v Humenném, autorem byl Jaroslav Drotár," řekl vnuk spisovatele Jaroslava Haška Richard Hašek. Další jsou v Polsku, na Ukrajině, nebo třeba v Tatarstánu.

Většina je z bronzu, ve Lvově a Kyjevě jsou z kamene. Všechny v sobě mají skrytý symbol. "V Humenném socha v nadživotní velikosti stojí na nádraží, tam, kde Švejk vystoupil z vagonu, když ho nadporučík Lukáš poslal pro koňak, poručík Dub ho tam zastavil a on za něj vypil železitou vodu," popsal Hašek.

Filmová Putim je podle starosty Putimi skutečnou a turisté tam najdou několik míst z filmu Poslušně hlásím. "Při příchodu Švejka do vesnice okolo rybníka si můžete všimnout putimské kostelní věže v pozadí. Natáčel se zde také záběr s babičkou, jak dává Švejkovi bramboračku. Naleznete zde i filmovou policejní stanici, ve skutečnosti jde o soukromý domek. Poznáte jej podle pamětní cedule připomínající natáčení, i repliky historické cedule c.k. policejní stanice," uvedl starosta.

Přímo naproti stanici, je kamenný most, přes který Švejk přechází. Ten se od dob natáčení takřka vůbec nezměnil, přestože byl povodněmi v roce 2002 výrazněji poničen.

 

Právě se děje

Další zprávy