FOTO Sto let poté. Tudy za války kráčel Josef Švejk

Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 31. 12. 2014 8:00
Připomeňte si znovu tuto reportáž v rámci ohlédnutí Aktuálně.cz za rokem 2014.

Je to letos sto let od počátku 1. světové války. Nejslavnějším Čechem té velké války je Josef Švejk. Vznikl v hlavě rakouského vojáka, ruského zajatce, legionáře i bolševika, alkoholika a geniálního českého vypravěče Jaroslava Haška. Tento vychytralý "vyčůránek" se stal pro mnohé prototypem Čecha. Zkusme navštívit místa, kterými procházel v první kapitole druhého dílu slavného románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy