Změna pohlaví je nedomyšlená móda, jsme svědky globální krize identit, míní Graubner

ČTK ČTK
20. 6. 2024 14:53
Změna pohlaví je podle arcibiskupa Jana Graubnera "tak trochu nedomyšlená móda", která má svá rizika. Ve svém prohlášení před novináři také řekl, že lidé jsou svědky globální krize vnímání člověka jako muže a ženy, které odlišuje pohlaví.
Arcibiskup Jan Graubner během rozhovoru.
Arcibiskup Jan Graubner během rozhovoru. | Foto: Jakub Plíhal

Změna pohlaví se podle Graubnera v západní společnosti stále častěji představuje jako adekvátní řešení některých osobních problémů, které však podle něj mrzačí zdravá lidská těla v honbě za pokojem. Ústavní soud v květnu zrušil s platností od poloviny roku 2025 současnou právní úpravu, která podmiňovala úřední změnu pohlaví operací.

"Člověk se uskutečňuje buď jako muž, nebo jako žena, přičemž tato okolnost je každému dána, není předmětem jeho volby a ani jinak není v jeho dispozici. Řečeno jinými slovy: své pohlaví nemůže nikdo změnit," uvedl Graubner. Podle něj není člověk mužem, nebo ženou, protože se pro to rozhodne, ale protože jím jednoduše je. "Rozhodnout se můžu pouze pro to, jakým způsobem své mužství, nebo ženství budu prožívat. Současně nelze popřít, že jsme svědky globální krize takového chápání člověka," řekl.

Podle arcibiskupa je nutné poskytnout péči a odbornou pomoc lidem, kteří trpí genderovou dysforií, tedy rozporem mezi biologickým pohlavím a pohlavím, se kterým se identifikují. Zároveň uvedl, že změna pohlaví je podle něj "tak trochu nedomyšlená móda". "Když mi řekne ředitel školy, že ve třídě tři děvčata neví, jestli jsou děvčata, tak to ukazuje nějaké nezdravé procento. Nepopírám, že ty problémy reálně jsou, ale tady se zdá, jako by vypukla nějaká pandemie," řekl Graubner. Dodal, že změna, kterou na základě rozhodnutí Ústavního soudu připravují politici, podle něj může počet případů změny pohlaví ještě zvýšit.

Z hlediska učení katolické církve jsou podle Graubnera problematické všechny přístupy, které "poskytují falešnou naději, že lidské pohlaví lze změnit".

Česko patří k posledním zemím v Evropě, kde se kvůli úřední změně pohlaví vyžaduje povinná kastrace. Sklízí za to kritiku mezinárodních institucí i domácích organizací. Zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková už dřív poukazovala na to, že český postup je v rozporu s lidskoprávními úmluvami i rozhodnutími Evropského soudu pro lidská práva.

Nesoulad mezi osobními doklady a vzhledem a identitou pak translidem způsobuje problémy na úřadech, při pracovních pohovorech a v zaměstnání, u lékaře či při cestování do zahraničí. Žena mívá v dokladech mužské údaje, muž ženské.

Požadavek chirurgického zákroku a kastrace kvůli "statusové" změně pohlaví je v rozporu s lidskou důstojností, uvedl na začátku května Ústavní soud. Současný stav považoval soud za neudržitelný, upozornil na dlouhodobou nečinnost politiků. Nyní musejí projednat a přijmout novou legislativu. Do té doby platí dosavadní podmínky, protože vykonatelnost dnešního nálezu je odložená.

 

Právě se děje

Další zprávy