Svaz měst a obcí lže, že nemůže zajistit místa ve školkách, řekla k vetu prezidenta Valachová

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 4. 5. 2016 20:11
Ministryně školství Kateřina Valachová odmítla argumenty Svazu měst a obcí, že za čtyři roky nebudou obce schopné zajistit místa ve školkách i pro dvouleté děti. Kvůli tomu ve středu prezident Miloš Zeman vetoval novelu školského zákona. "Stanovisko Svazu měst a obcí považuji ze dvou třetin za zcela lživé, zbytek je nepravda," uvedla na krátkém tiskovém brífinku Valachová. Novela školského zákona obsahuje také povinný poslední rok školky, povinnou maturitu z matematiky či jednotné přijímací zkoušky na střední školy. K přehlasování prezidentského veta je potřeba 101 poslaneckých hlasů. Pokud poslanci proti prezidentovi hlasovat nebudou, celá novela spadne pod stůl.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: ČTK

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová odmítá argumenty prezidenta Miloše Zemana pro vetování novely školského zákona. Zeman vycházel z nesouhlasu Svazu měst a obcí se zavedením nároku na místo ve školce pro dvouleté děti a se zavedením spádových oblastí pro mateřské školy podle místa bydliště.

"Stanovisko Svazu měst a obcí považuji ze dvou třetin za zcela lživé, zbytek je nepravda. Určitě o tom s předsedou svazu budu jednat a budu chtít znát jejich argumenty," uvedla ministryně Kateřina Valachová na tiskovém brífinku ve středu večer.

Ministryni překvapilo, že prezident nepodpořil zavedení povinné maturity z matematiky a povinných přijímacích zkoušek na střední školy. "Měla jsem dojem, že s tímto souzní," uvedla ministryně.

Nyní se soustředí na to, aby získala 101 poslance, kteří mohou prezidentské veto přehlasovat. Do Sněmovny se vydala hned po skončení tiskového brífinku. Pokud se jí to nepodaří, zákon spadne pod stůl a projednávat se bude zase od začátku. Sněmovna by o tomto zákonu měla jednat na konci května. V březnu pro novelu hlasovalo 96 poslanců.  

Dětí bude méně

Podle Zemana obce nejsou na zajištění míst pro dvouleté děti připravené. Počet dětí, které nastoupí, se mateřské školy dozví teprve v květnu na zápisech, a nebudou tak mít dost času se na příchod dalších dětí připravit. „Pokud nelze dopředu odhadnout, o jak velký počet dětí v této věkové skupině se bude skutečně jednat, protože se ani ještě nenarodily, je téměř nemožné skutečné kapacity přizpůsobit,“ uvedl Zeman.

Ministryně uznala, že garance míst pro dvouleté děti byla k zákona přidána pozměňovacím návrhem na poslední chvíli a neprobíhala o něm široká diskuze. "Ale není pravda, že by obce neměly kapacity. Do roku 2020 se vlivem demografického poklesu sníží počet pětiletých, čtyřletých i tříletých. Navíc vláda má připraveno deset miliard korun na rozšíření kapacit školek z národních a evropských peněz. Nemám obavy, že by nebylo možné kapacity za čtyři roky zajistit," míní Valachová.

Výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek ale upozorňuje, že čerpat připravené prostředky bude obtížné. "Jsou omezeny na zvyšování již stávajících kapacit, nikoli na zajištění nových," uvádí v dopise prezidentovi, který má Aktuálně.cz k dispozici. Peníze z evropských fondů jsou zase vázány na akční plány, které s dvouletými dětmi nepočítaly.

Jako další argument pro vetování zákona prezident uvedl problém s určením spádových oblastí podle místa bydliště pro mateřské školy. „Města a obce budovaly kapacitu mateřských škol k zajištění potřeb svých občanů a budou muset tyto kapacity rozšiřovat ve prospěch okolních obcí, které budou do jejich školského spádového obvodu uměle přičleněny,“ napsal Zeman. Zkritizoval, že zákon okolním obcím neukládá, aby se na rozšiřování kapacit v sousedních obcích samy podílely.

Ministryně připomněla, že se jí podařilo pro obce v prstenci kolem Prahy, které Jiránek v dopise zmiňuje jako nejproblematičtější, od ministra financí Andreje Babiše (ANO) pro následující tři roky zajistit 1,2 miliard korun. "Takže jestli je toto poděkování, tak pěkně děkuji," řekla Valachová.

"Pokud chceme garanci míst ve školkách, kterou si rodiče podle mého zaslouží, potřebujeme spádové obvody. Bez nich to nejde," trvá na spádových obvodech Valachová. Není podle ní pravda, že kvůli tomu budou muset dávat rodiče děti jen do školky nejblíže svému bydlišti. "Ale pokud bude nouze největší, místo tam pro ně bude," tvrdí Valachová.

Znovu inkluze

Zeman o vetu informoval předsedu Sněmovny Jana Hamáčka dopisem, který zveřejnil také na stránkách Hradu. V jeho závěru se znovu dotkl inkluze, kterou už dříve důrazně kritizoval. Jedním z důvodů pro vetování aktuální novely může být právě to, aby se znovu otevřela diskuse o podmínkách inkluzivního vzdělávání.

„Zákon představuje v krátké době další novelu školského zákona, když předchozí novelou byl do školského zákona zapracován princip tzv. inkluze. Sděluji, že s tzv. inkluzí vyjádřily negativní stanovisko rady všech krajů, neboť její zavedení považují za předčasné, a to je další důvod, pro který zákon Poslanecké sněmovně vracím,“ uzavřel Zeman.

Upravovat zákon už ale není možné. Poslanci Zemanovo veto buď přehlasují, nebo se bude zákon projednávat od začátku. Naději může mít Zeman v tom, že při březnovém hlasování ve Sněmovně poslanci nebyli jednotní. K přijetí návrhu Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL), aby se podpora vzdělávání žáků s mentálním postižením na běžných základních školách zaváděla od letošního září "přiměřeně k možnostem školy", chyběl jediný hlas.

Ministryně Valachová opakovaně upozorňuje na to, že inkluzivní novela neruší praktické školy, ani nenařizuje rodičům poslat všechny děti s postižením do běžných základních škol. Novela podle ministryně primárně zajišťuje nárok na finanční a metodickou podporu pro všechny děti s handicapem na jakékoli škole, a o tu by odkladem novely děti mohly přijít.

Snažíme se zmapovat už předškoláky a připravit se na jejich specifika, základní vzdělání u nás dokončí všechny děti, říká Vladimír Foist. | Video: Daniela Drtinová


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Frolík v premiéře na zkoušce v St. Louis skóroval a dovršil výhru

Český hokejový útočník Michael Frolík se v prvním vystoupení na zkoušce v dresu St. Louis v přípravě na nový ročník NHL uvedl gólem a dovršil sobotní vítězství Blues nad Minnesotou 6:2. Třiatřicetiletý kladenský odchovanec, který je po skončení kontraktu s Montrealem nechráněným volným hráčem, se 27 sekund před koncem prosadil z dorážky.

Vítěz Stanleyova poháru z roku 2013 s Chicagem loni před Vánocemi uzavřel roční smlouvu s Canadiens na 750 tisíc dolarů, ale při cestě Montrealu do finále Stanleyova poháru se dostal do sestavy jen na osm zápasů v základní části a nebodoval. Dvě utkání sehrál Frolík také na farmě v Lavalu v AHL.

Přípravné zápasy před NHL:

Toronto - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 11. Muzzin, 22. Tavares, 28. Bunting, 56. Gabriel - 59. Toffoli.

St. Louis - Minnesota 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)

Branky: 23., 46. a 60. Neal, 16. Saad, 46. Barbašev, 60. Frolík - 31. a 45. Beckman.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy