Svaz měst a obcí lže, že nemůže zajistit místa ve školkách, řekla k vetu prezidenta Valachová

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 4. 5. 2016 20:11
Ministryně školství Kateřina Valachová odmítla argumenty Svazu měst a obcí, že za čtyři roky nebudou obce schopné zajistit místa ve školkách i pro dvouleté děti. Kvůli tomu ve středu prezident Miloš Zeman vetoval novelu školského zákona. "Stanovisko Svazu měst a obcí považuji ze dvou třetin za zcela lživé, zbytek je nepravda," uvedla na krátkém tiskovém brífinku Valachová. Novela školského zákona obsahuje také povinný poslední rok školky, povinnou maturitu z matematiky či jednotné přijímací zkoušky na střední školy. K přehlasování prezidentského veta je potřeba 101 poslaneckých hlasů. Pokud poslanci proti prezidentovi hlasovat nebudou, celá novela spadne pod stůl.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: ČTK

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová odmítá argumenty prezidenta Miloše Zemana pro vetování novely školského zákona. Zeman vycházel z nesouhlasu Svazu měst a obcí se zavedením nároku na místo ve školce pro dvouleté děti a se zavedením spádových oblastí pro mateřské školy podle místa bydliště.

"Stanovisko Svazu měst a obcí považuji ze dvou třetin za zcela lživé, zbytek je nepravda. Určitě o tom s předsedou svazu budu jednat a budu chtít znát jejich argumenty," uvedla ministryně Kateřina Valachová na tiskovém brífinku ve středu večer.

Ministryni překvapilo, že prezident nepodpořil zavedení povinné maturity z matematiky a povinných přijímacích zkoušek na střední školy. "Měla jsem dojem, že s tímto souzní," uvedla ministryně.

Nyní se soustředí na to, aby získala 101 poslance, kteří mohou prezidentské veto přehlasovat. Do Sněmovny se vydala hned po skončení tiskového brífinku. Pokud se jí to nepodaří, zákon spadne pod stůl a projednávat se bude zase od začátku. Sněmovna by o tomto zákonu měla jednat na konci května. V březnu pro novelu hlasovalo 96 poslanců.  

Dětí bude méně

Podle Zemana obce nejsou na zajištění míst pro dvouleté děti připravené. Počet dětí, které nastoupí, se mateřské školy dozví teprve v květnu na zápisech, a nebudou tak mít dost času se na příchod dalších dětí připravit. „Pokud nelze dopředu odhadnout, o jak velký počet dětí v této věkové skupině se bude skutečně jednat, protože se ani ještě nenarodily, je téměř nemožné skutečné kapacity přizpůsobit,“ uvedl Zeman.

Ministryně uznala, že garance míst pro dvouleté děti byla k zákona přidána pozměňovacím návrhem na poslední chvíli a neprobíhala o něm široká diskuze. "Ale není pravda, že by obce neměly kapacity. Do roku 2020 se vlivem demografického poklesu sníží počet pětiletých, čtyřletých i tříletých. Navíc vláda má připraveno deset miliard korun na rozšíření kapacit školek z národních a evropských peněz. Nemám obavy, že by nebylo možné kapacity za čtyři roky zajistit," míní Valachová.

Výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek ale upozorňuje, že čerpat připravené prostředky bude obtížné. "Jsou omezeny na zvyšování již stávajících kapacit, nikoli na zajištění nových," uvádí v dopise prezidentovi, který má Aktuálně.cz k dispozici. Peníze z evropských fondů jsou zase vázány na akční plány, které s dvouletými dětmi nepočítaly.

Jako další argument pro vetování zákona prezident uvedl problém s určením spádových oblastí podle místa bydliště pro mateřské školy. „Města a obce budovaly kapacitu mateřských škol k zajištění potřeb svých občanů a budou muset tyto kapacity rozšiřovat ve prospěch okolních obcí, které budou do jejich školského spádového obvodu uměle přičleněny,“ napsal Zeman. Zkritizoval, že zákon okolním obcím neukládá, aby se na rozšiřování kapacit v sousedních obcích samy podílely.

Ministryně připomněla, že se jí podařilo pro obce v prstenci kolem Prahy, které Jiránek v dopise zmiňuje jako nejproblematičtější, od ministra financí Andreje Babiše (ANO) pro následující tři roky zajistit 1,2 miliard korun. "Takže jestli je toto poděkování, tak pěkně děkuji," řekla Valachová.

"Pokud chceme garanci míst ve školkách, kterou si rodiče podle mého zaslouží, potřebujeme spádové obvody. Bez nich to nejde," trvá na spádových obvodech Valachová. Není podle ní pravda, že kvůli tomu budou muset dávat rodiče děti jen do školky nejblíže svému bydlišti. "Ale pokud bude nouze největší, místo tam pro ně bude," tvrdí Valachová.

Znovu inkluze

Zeman o vetu informoval předsedu Sněmovny Jana Hamáčka dopisem, který zveřejnil také na stránkách Hradu. V jeho závěru se znovu dotkl inkluze, kterou už dříve důrazně kritizoval. Jedním z důvodů pro vetování aktuální novely může být právě to, aby se znovu otevřela diskuse o podmínkách inkluzivního vzdělávání.

„Zákon představuje v krátké době další novelu školského zákona, když předchozí novelou byl do školského zákona zapracován princip tzv. inkluze. Sděluji, že s tzv. inkluzí vyjádřily negativní stanovisko rady všech krajů, neboť její zavedení považují za předčasné, a to je další důvod, pro který zákon Poslanecké sněmovně vracím,“ uzavřel Zeman.

Upravovat zákon už ale není možné. Poslanci Zemanovo veto buď přehlasují, nebo se bude zákon projednávat od začátku. Naději může mít Zeman v tom, že při březnovém hlasování ve Sněmovně poslanci nebyli jednotní. K přijetí návrhu Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL), aby se podpora vzdělávání žáků s mentálním postižením na běžných základních školách zaváděla od letošního září "přiměřeně k možnostem školy", chyběl jediný hlas.

Ministryně Valachová opakovaně upozorňuje na to, že inkluzivní novela neruší praktické školy, ani nenařizuje rodičům poslat všechny děti s postižením do běžných základních škol. Novela podle ministryně primárně zajišťuje nárok na finanční a metodickou podporu pro všechny děti s handicapem na jakékoli škole, a o tu by odkladem novely děti mohly přijít.

Snažíme se zmapovat už předškoláky a připravit se na jejich specifika, základní vzdělání u nás dokončí všechny děti, říká Vladimír Foist. | Video: Daniela Drtinová


 

Právě se děje

před 18 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 20 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy