Superrychlá řešení neexistují, zázraky neumím, říká Němeček k nedostatku lékařů a sester

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 3. 2016 19:42
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) tvrdí, že situace ve zdravotnictví není tak vážná, jak tvrdí Lékařská komora, podle které je ohrožena základní péče o pacienty. "Musíme vyslat výrazný signál tím, že od příštího roku ještě víc zvýšíme platy, aby lidé ve zdravotnictví věděli, že v tomto oboru mají perspektivu," říká Němeček v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Usiluje také o to, aby se zrychlilo vzdělávání lékařů i zdravotních sester.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD | Foto: Vojtěch Marek

Co říkáte na výzvu České lékařské komory, podle které by vláda měla připravit plán na záchranu zdravotnictví? A souhlasíte s tvrzením komory, že česká medicína ztrácí svou kvalitu?

Lékařská komora něco takového říkala před pěti deseti lety, já bych naopak řekl, že zdravotnická péče u nás je z pohledu evropských žebříčků vysoce kvalitní, jsme jedni z nejlepších.

Ovšem za cenu enormního nasazení lékařů a zdravotních sester, kterých je velký nedostatek...

Musím uznat, že je to skutečně na úkor velkého pracovního nasazení jak sester, tak doktorů. Já jsem také poděkoval všem, kteří ve zdravotnictví pracují, stejně jako jsem poděkoval Lékařské komoře, že na různé problémy upozornila. Za sebe ale slibuji, že se snažíme s tímto dělat maximum toho, co můžeme, a věřím, že se situace zlepší.

Kdy a jak se zlepší?

Musíme vyslat výrazný signál tím, že od příštího roku ještě víc zvýšíme platy, aby lidé ve zdravotnictví věděli, že v tomto oboru mají perspektivu. Dvakrát po sobě jsme navyšovali platové ohodnocení zdravotníků. Přál bych si, abychom v příštím roce dosáhli většího navýšení platů, ale zase budeme muset svést souboj s ministerstvem financí, které nerado pouští každou korunu.

Jedna věc jsou peníze, jak ale chcete řešit další problémy?

V plánu máme také zjednodušení vzdělávání, v březnu chystáme do vlády návrh zákona, kterým se velmi zjednoduší vzdělávání sester. A návrh zákona, který to zjednoduší lékařům, je už v Poslanecké sněmovně.

Jak bude toto zjednodušení vypadat?

Aby měla plné kompetence, musí nynější zdravotní sestra vystudovat střední školu a pak jít alespoň na bakalářské studium na vysokou školu. To znamená, že musí studovat sedm a více let. My chceme, aby jí stačila střední zdravotní škola a poté rok nástavby na vyšší odborné škole. Tedy dohromady pět let studia k tomu, aby měla plné kompetence.

Bude toto zkrácení studia stačit na to, aby mohla poskytovat co nejlepší péči?

Pro potřeby praxe to bude naprosto dostatečné a my tak nebudeme dlouhým studiem komplikovat život lidem, kteří se chtějí starat o pacienty.

Zdravotních sester je evidentní nedostatek. Nešlo by udělat i něco jiného a rychlejšího, aby sester bylo více?

Obávám se, že superrychlá řešení neexistují a já je nemám. Zdravotníky musíme pro tento obor získat a musíme dbát o to, aby vystudovali. A musíme jim zvýšit platy. 

Jak je vůbec možné, že se problém s nedostatkem lékařů dostal až do takové fáze?

Chyba je jednoznačně v tom, že se v minulosti změnil systém vzdělávání, který fungoval. Zbytečně se rozbil, zkomplikoval a prodloužil a k ničemu dobrému to nevedlo.

Vy jste byl v letech 2005 až 2014 ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. Jak jste řešil vy například nedostatek  zdravotních sester?

Já jsem nějaké zásadní problémy nevnímal. Samozřejmě občas nějaký problém byl, například nám chyběl soudní lékař nebo podobné obory, takže jsem musel hledat, ale vždycky jsme to vyřešili. Jsem si ale vědom, že na řadě míst mají problémy s nedostatkem personálu a já smekám před všemi, kteří ve zdravotnictví pracují. My se snažíme pomoci, ale zázraky do tří dnů neumíme.

 

Právě se děje

Další zprávy